Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Tgyás, gyed családi potlék,...

Tgyás, gyed családi potlék, adokedvezmény jól értelmezem?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem, hogy június 30ig van határozott szerződésem, már nem birok dolgozni júniusba fogok szülni amugy már 2 évet dolgoztam előtte) is a tgyást szülés előtt 30 nappal tudom megigényelni de ha a baba megszületik akkor 30 nappal kevesebb lesz a tgyás mert már megigényeltem a születés előtt? Illetve kédésem az, hogy ugye ugy fogok szülni hogy még van szerződésem akkor automatikusan jár a tgyás meg a gyed gyes nem kell ugye álláskeresésire mennem ?csak akkor kéne ha nem lenne munkaviszonyom a szülés piilanatában de meg lenne a bedolgozott napom és akkor kéne az állláskeresési hogy az alatt megtudjam igényelni a tgyást meg ezeket, illetve most áprilisba mire menjek tgyást már kezdjem meg mert ugy még két honapom van vagy egy honapra táppénz és utána tgyás?családi potlékkot és családi adókedvezményt mikortól tudom igényelni és hogyan?
2013. márc. 27. 19:10
 1/7 anonim ***** válasza:

Családi adókedvezmény jár már magzati korban is, 3hós betöltött terhesség után. Családi pótlék pedig a gyerek születése után.


Ha van munkahelyed ahonnan eljössz szűlni akkor automatikusan jár a TGYÁS. Utána a GYED majd a GYES.


Egyébként kicsit zavarosan írtál, a felét nem értem.

2013. márc. 27. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
az lenne még a kérdésem ha úgy megyek szülni hogy akkor nincs munkaviszonyom de előtte dolgoztam 2 évet akkor álláskeresésire kell mennem a szülés előtt hogy kapjam a tgyás gyed gyest?
2013. márc. 27. 19:17
 3/7 anonim ***** válasza:
Ha nincs munkaviszonyod a szülés napján/napjaiban akkor nem kapsz TGYÁST. Akkor csak a fix. összegű 28.500 ft-os GYES-t kapod ami alanyi jogon jár mindenkinek.
2013. márc. 27. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A tgyást a szülés előtt 28 nappal tudod igényelni, igen ha 28 nappal előbb igényled, akkor hamarabb lejár. Vagyis, a tgyás 168 napig jár, ha megigényled a szülés előtt 28 nappal, akkor onnan kezdődik a 168 nap, ha a szülés napjától kéred, akkor onnan számolják a 168 napot. Ha szülés előtt lejár a szerződésed és nem hosszabbítják meg, akkor álláskeresésire kell menj, kivéve, ha tgyásra mentél a felmondás előtt.

Áprilisban nem mehetsz még tgyásra, hisz írod, hogy júniusban szülsz. A kiírt időpont előtt 28 nappal mehetsz el. Áprilisban táppénzre mehetsz csak még. Ha a munkaviszonyod fennáll szüléskor, járni fog a tgyás és gyed, nem kell álláskeresésire menni.

A családi adókedvezményt a terhesség betöltött 91. napjától igényelheted, vagyis neked már bőven járna.

A családi pótlékot a gyerek születése után tudod igényelni, mikor meglesznek a baba papírjai (TAJ kártya, születési anyakönyvi kivonat), a Magyar Államkincstárnál.

A tgyást és gyedet, az OEP-nél kell intézni, ha a munkáltató nem kifizetőhely, illetve gyed igénylésekor ha már nem áll fent a munkaviszony.

2013. márc. 27. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Utolsó nem igaz, ha a 3. hónapos álláskereső alatt szül akkor jár a tgyás gyed is.
2013. márc. 27. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
aki utoljára irt nem értem ott mire gondolt leírnád bővebben hogy mi nem igaz?
2013. márc. 27. 20:19
 7/7 anonim ***** válasza:
Az álláskeresési 3 hónapja alatt rendelkezik biztosítási jogviszonnyal, ez a feltétele a tgyásnak és a gyednek, csak ún. passzív jogon fogja kapni a gyedet. Mindegy tehát, hogy a szülés napján nem munkaviszony, hanem álláskeresési támogatás (vagy hogy hívják hivatalosan) alapján rendelkezik egészségbiztosítási jogviszonnyal.
2013. márc. 27. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!