Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Megtagadhatom a nagyszülői...

Megtagadhatom a nagyszülői láthatást ilyen esetben?

Figyelt kérdés

A szomorú helyzet az, hogy édesanyámnak mindig is voltak időszakos alkoholproblémái. Próbáltunk már családdal összefogva és egyénileg is mindent, én is költöztem már el pont emiatt, de semmi. A gyerekkoromra is rátette a bélyegét, hogy időnként valami miatt nem volt képes ellenállni az alkoholnak, és pár hétig suttyomban iszogatott, mindvégig tagadta, aztán hipp-hopp leállt vele (vagy azért, mert kórházba került), és utólag csak nevet a dolgon. De sajnos, nagyon nem nevetséges a helyzet. Kicsiként volt olyan, hogy az iskolában "felejtett", vagy mikor óvodás voltam, a városban bolyongva eltévedt velem, olyan részeg volt. De olyasmik is történtek, hogy a rengeteg alkoholtól rosszul lett, és 4-5 évesen nekem kellett segítséget hívnom. És még sorolhatnám...

Jelenleg mindenórás vagyok, bármikor születhet a kislányunk, és ma azt vettem észre, hogy mintha ismét megint inni kezdett volna. Én semmiképpen sem szeretném, hogy a gyermekem ezzel szembesüljön. Pont elég, hogy nekem ezt végig kellet élnem. Azonban arra gondoltam, hátha esetleg ez jobb belátásra téríteni anyukámat, hogy holnap beszélek vele, hogyha nem képes leállni azonnal az itallal, akkor be se jöjjön a kórházba, mert nem mutatom meg az unokáját, és egészen addig, míg nem lesz 100%-osan józan, addig nem is láthatja. Tudom, ez végtelenül kegyetlen, mert nagyon-nagyon várja, de elsősorban nem akarom egy részeg ember kezébe adni a kislányomat, másodsorban azt remélem, ez elég komoly fenyegetésnek fog hatni ahhoz, hogy letegye a poharat. Ráadásul tudom jól, hogy az ivászattal apukám idegeit is tönkreteszi.


Kíváncsi lennék a véleményekre, gondolatokra, hasonló tapasztalatokra.


Köszönöm szépen!



2013. aug. 15. 21:50
 1/6 anonim ***** válasza:
90%
Ez azért nagyon összetett dolog.Le lehet pontozni a véleményem miatt,de mint egészségügyi dolgozó és anyuka is írom ezt.Szerintem üljetek le anyukáddal,és beszéljetek az alkohol problémájáról.Ez ugyanis már függőség nála,mert mint írtad évek óta küzd vele.Nem valószinű,hogy ha megfenyegeted,hogy nem láthatja az unokáját,akkor pont a kívánt eredmény fogod elérni.Talán még jobban összezuhan,és az alkoholhoz nyúl.Természetesen alkoholos állapotban én sem engedném,hogy jöjjön a gyerekhez.Vagy később elvigye magával.Sajnos ez egy betegség.Forduljatok orvoshoz,gyógyszeres kezeléssel talán sikerül megoldani.Sok kitartást kívánok nektek.
2013. aug. 15. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tanácsot. Én is pont ettől tartok, hogy a tiltástól talán még inkább magába zuhan és még inkább inni kezd. Sokszor beszéltünk már vele, minden egyes alkalommal, mikor rájön ez a "roham", de az a vége, hogy elsírja magát és ugyanúgy iszik tovább. Én most vagyok 24 éves, és mióta az eszemet tudom, adott ez az állapot. Kértük szépen, veszekedtünk már, és volt olyan, hogy kórházba került, mert annyit ivott, hogy különféle betegségek jöttek elő. Akkor is számtalanszor kértük, de valahogy egyszerűen nem akarja a segítséget elfogadni. Már mondtuk, hogy bármi segítséget fizetünk, ha kell, összekuporgatjuk rá, legyen az bármi, pszichológus, elvonó, csak éljen vele, mert ez nem megoldás. Felőrli apukám idegeit, az enyémet, és a párom pedig látja, hogy ilyenkor én is sokszor kiborulok. Azért is, mert aggódom érte, apuért és a régi sérelmek előjönnek. És emiatt a párom is nehezen viseli. És mindezek mellett persze a saját egészségét tönkreteszi.
2013. aug. 15. 22:18
 3/6 anonim ***** válasza:
74%

Így van, ez egy betegség, de neki kell eldönteni, hogy meg akar-e gyógyulni belőle. Mindezt saját tapasztalatból írom. Apósomat úgy ismertem meg, hogy alkoholista volt, egy elviselhetetlen ember, aki halálra szekírozta a családját, szörnyű volt. Mikor a sógornőm az első babáját és egyben apósom első unokáját várta, egyértelmű volt, hogy így nem mehet majd a közelébe. Aztán apósom kapott egy tipikusan alk.-ra jellemző epilepsziás rohamot, ami után bekerült az addiktológiára. Ez akkora sokként érte, hogy eldöntötte, hogy abbahagyja az ivást. Nagyon jó kezelőorvosa volt, írt fel neki gyógyszereket, amiket szépen lassan elhagyott egy idő után. Már 7 éve nem iszik, legfeljebb alkoholmentes sört, az orvosa engedélyével. Bocs, hogy hosszúra sikerült.

A kérdésedre válaszolva pedig, megteheted, hogy nem engeded a kapcsolattartást, de édesanyád ekkor kérheti a gyámhivataltól, hogy szabályozza azt. Ha a gyámhivatal eljárást indít a nagyszülői kapcsolattartás ügyében, meghallgat titeket, te pedig elmondhatod, illetve tanúkkal bizonyíthatod, hogy mért nem engeded édesanyádat a gyereked közelébe. Ekkor a gyámhivatal - más egyéb bizonyítási eszközt és az összes körülményt is figyelembe véve - dönthet úgy, hogy a nagyszülő nem alkalmas a kapcsolattartásra. De persze úgy is dönthet, hogy szabályozza a kapcsolattartást. Az már megint egy másik kérdés, hogy ha ennek ellenére sem engeded az édesanyádat az unokája közelébe, túl sok mindent nem tud tenni a határozat végrehajtása érdekében.

2013. aug. 15. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Tök jó olyat olvasni, hogy valaki kigyógyult ebből a betegségből! :) Biztos nem volt egyszerű, és azért büszke lehet magára az apósod, hogy képes volt rá!

Én felnézek azokra az emberekre, akik bármilyen függőségből képesek voltak kitörni. Én ha csak a körömrágásomra gondolok... Az se volt egyszerű. És az nudli egy alkoholizmushoz képest.


Egyébként csak legeslegvégső esetben folyamodnék ehhez a megoldáshoz. Főleg azért érdekelt, mert anyukám szereti hangoztatni, hogy mi mindenhez van joga...

2013. aug. 15. 23:07
 5/6 anonim ***** válasza:

Anyukám is alkoholista volt, és hasonló gyerekkorom volt, mint neked.

Sajna anyukám szervezete az alkoholtól nagyon leromlott és egy banálisnak mondhatö betegségben meghalt már majd húsz éve, 45 éves volt. Nem éRhette meg az unokái születését. De, ha élne, és nem tudna változni, akkor nem engedném, hogy a gyerekeimmel legyen. Tudom, hogy betegség, de csak ő tudna meggyógyulni. Megtanultam a gyerekkoromban, hogy nem nekem kell szégyenkeznem és elnézést kérnem az anyám viselkedése miatt, de mire erre rájöttem, addig borzasztó volt a folytonos szégyenkezés. Azt is megtanultam, hogy nem szabad az én és a szeretteim életét alárendelnem az alkoholizmusnak. Ha ez érzéketllennek tűnik, akkor sajnálom, de soha nem tenném ki a gyerekeimet ennek. És igen le lehet tenni a poharat, de a támogatás nem elég, ha az illető nem akarja. Kedves kérdező, megértelek, és hidd el nem vagy felelős az anyukád tetteiért. Segítsd, támogasd, de ne rendeld alá magad és a családodat az alkoholizmusának.

2013. aug. 16. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A dolog betegség oldalát már előttem leírták. Én pedagógus vagyok és inkább erről az oldalról írnék. Természetesen nem hagyhatod anyukádra a gyereket, ha a legkisebb gyanú is felmerül, hogy a betegsége miatt nem tud rá megfelelően vigyázni. Részegen nem veheti kézbe, ez természetes. De azt írod, nem szeretnéd, ha a gyereked szembesülne ezzel a problémával. Ezt viszont nem tudod megakadályozni. Hiába tiltod el anyukádat, egy ilyen családi problémát nem lehet eltitkolni a gyerekek előtt. Sőt a titkolózás, hogy van valami a levegőben, de nem tudják hogy mi, sokkal többet árt nekik, mint az őszinteség. Rettenetes példákat tudnék arról mesélni, milyen következményei lettek annak, mikor a szülők eltitkoltak súlyos családi problémákat a gyerekek elől, mert azt hitték ezzel megvédik őket. Ahogy nő a gyereked, mindig az életkori szintjén, de beszélned kell vele erről a problémáról.
2013. aug. 16. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!