Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Árthat a puhatalpú cipő egy...

Árthat a puhatalpú cipő egy még csak bútorok mellett totyogó babának? Miért?

Figyelt kérdés
Az egyik hozzászólásban olvastam, több anyuka sem javasolja. Mi ezzel a gond? Hiszen olyan, mintha mezítláb járna. Vagy tévedek?
2010. febr. 17. 14:36
 1/8 A kérdező kommentje:
vagyis az egyik kérdésnél olvastam. :) de több ilyen hozzászólással is találkoztam már.
2010. febr. 17. 14:37
 2/8 anonim ***** válasza:

Nem, nem árthat.

"Miért a puhatalpú cipő?

A gyerekek 98%-a egészséges lábakkal jön a világra, de a felnőttek 60%-ának valamilyen láb-deformációja van. Ezek a deformációk már gyerekkorban kialakulnak és okozóik a nem megfelelő lábbelik.

Abban szinte minden szakértő egyetért, hogy a legegészségesebb a mezítláb járás, ami nem meglepő, hiszen az emberiség igen sokáig járt mezítláb (és sok helyen jár ma is), így ehhez alkalmazkodtak csontjai, ízületei, és inai.


A puhatalpú bőr gyerekcipők állnak legközelebb a mezítlábas viselethez. Ebben a cipőben úgy tanul meg járni a gyermek, hogy használja a lábujjait, és a talp izmait, amit egy merev talpas cipőben nem tud. Ez sokban hozzájárul az egyensúly és koordináció kifejlődéséhez és erősíti a láb ízületeit, izmait és inait. Egy ilyen cipő nem nyomja össze a lábat, a puha bőr arra engedi növekedni a kis lábat, amerre az fejlődni szeretne.


A talpon lévő reflexzónákat - szemben egy merev talpú cipővel -, járás közben inger éri, ami az egész testre nézve pozitív hatással van.


Puhatalpú gyerekcipő viseletével megelőzhető tehát számos felnőttkori ortopéd lábbetegség, és fejleszthető a gyermek mozgás koordinációja!



Úgy tudom, hogy az a jó gyerekcipő, ami tartja a gyermek bokáját. Nem így van?

Egy merev talpú cipőben még mindig jobb, ha a cipő tartja a bokát, mintha nem. A puha talpú cipőkben azonban a láb minden porcikája részt vesz a járásban, így nincs szükség arra - sőt kifejezetten káros - ha szelektíven terhet veszünk le a bokáról. Pont ez a koncepció lényege: a láb akkor lesz egészséges, ha megedződik.


Alátámasztja mindezt szakirodalom?

Természetesen! Amerikában és Nyugat-európában mára széles körben elterjedt a puha talpú viselet a kisgyermekek körében, és jelentős számú orvos, szakértő állt a koncepció mellé. Az oldal végén találsz - jelenleg még angol nyelven elérhető - szakirodalmi hivatkozásokat.


Csúszás biztos a cipő talpa?

Igen! Az erős hasított bőr talp kiváló csúszásgátló, ami egy állandóan izgő-mozgó gyermek esetében igen fontos szempont.


Jól szellőzik ez a cipő?

Igen! A puha bőr kiválóan lélegzik, így a gyermek lába nem izzad, nem gombásodik.


Mennyi ideig használható egy puha talpú cipő?

Hosszabb ideig használható, mint merevtalpú társaik, mivel egy puhatalpú cipő-méret két hagyományos cipő méretet ölel fel. Egy puhatalpú kiscipő esetében az se nagy baj ha vásárláskor kicsit nagyobb a cipő (max. 1 cetivel).


Hivatkozások:


Kanadai Gyermekorvosok Társasága: Pediatrics and Child Health 1998; 3(5): 373, Reference No. CP98-02

Pantley Elizabeth. Gentle Baby Care. McGraw-Hill 2003; 401-2

Fenwick Elizabeth. The Complete Book of Mother & Baby Care. Dorling Kindersley Publishers Ltd. 2001. (Magyarul: Kismamák nagykönyve: A szülők gyakorlati kézikönyve a fogamzástól a gyermek 3 éves koráig; M-érték kiadó, 2006)

Shoes for Children: L.T. Staheli – Department of Orthopedics, Children’s Hospital and Medical Center, Seattle; and Department of Orthopaedics, University of Washington, Seattle. Megjelent: Pediatrics, 1991. augusztusi számában (371-5. oldal)

Heidi Murkoff - What to Expect the First Year, Workman Publishing Company (1905)

Dr. Wiliam R. Sears and Dr. Martha Sears - The Baby Book: Everything You Need to Know About Your Baby from Birth to Age Two, Paperback (2003) (530-531. oldal)

Gyermek ortopéd orvosok véleménye a puhatalpú cipőkről a Robeez honlapján (angolul)

Minden, amit gyermeki lábról tudni kell. Ortopéd alapismeretek szülőknek."


[link]

2010. febr. 17. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Igen, szerintem se. Akkor nem értem, egyesek miért vészmadárkodnak. :) Pont ezt olvastam én is a Liliputi honlapon. Köszi, hogy bemásoltad, elfér ezen az oldalon, ha esetleg itt keres rá valaki a puhatalpú előnyeire.
2010. febr. 17. 14:58
 4/8 anonim ***** válasza:
Elég a zokni ha tanul járni,majd ha már egyedül megy hosszabb távokat akkor kell a cipő.Először puha talpú,majd később a sima. Azért nem javasolják mert nem engedi rendesen fejlődni a talpizomzatot,magasabb a lúdtalp és egyéb ortopédiai elváltozások esélye ha cipőben van. A puha talpú is valamennyire akadályozza a fejlődést,így inkább javasolt a "tappancsos" zokni. Lányom abban tanult meg menni, semmi gondja, barátnőmék fia meg sokszor volt cipőben, és mezítláb vagy zokniban nem tud biztonságosan közlekedni,esik-kel szegény. Ortopéd doki szerint a cipő miatt.
2010. febr. 17. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
mármint puhatalpú cipő miatt? de hiszen annyira vékony, mint egy zokni. vagy a tied az nem?
2010. febr. 17. 15:04
 6/8 anonim ***** válasza:
Lányomnak kétféle puhatalpú cipője van, a barátnőméknél is szinte ugyanolyan mint nekünk, mint írtam a lányom már szépen megy, akár 10-20métert is, az Ő babája meg egy-két lépés után meginog és esik-kel. Semmi más különbség nem volt a két baba között,mint a cipőhasználat. Mikor vitte ortopédiára,akkor mondta neki a doki hogy miért lehet ez. Én csak ezt tudom mondani. Lányom még most is legtöbbször zokniban van, abban jön-megy, anyukáméknál szokott rajta lenni puhatalpú cipő, abban is szépen jár. Barátnőmék most álltak neki "edzeni" cipő nélkül, kb két hét alatt sokat javult a helyzet.
2010. febr. 17. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
ja értem, szóval ebből szűrted le. köszönöm a válaszodat.
2010. febr. 17. 15:14
 8/8 anonim ***** válasza:

Na Király! A védőnőm meg a dokink meg azt javasolta, hogy vegyek kemény talpú cipőt, ami tartja a kicsi bokáját. Azt mondták, hogy nem jó ha csak zokniban van, mert a talaj olyan egyenletes, hogy az nem jó a lábának. Akkor lenne jó, ha kinti nem egyenletes talajon járkálna a baba.

Itt meg teljesen ellentétes válaszokkal találkozom. Nem könnyű dönteni.

2010. febr. 17. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!