Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Lázas (39fokos) babát felkelte...

Lázas (39fokos) babát felkelteni hűtőfürdő miatt?

Figyelt kérdés
Párom szerint keltsük fel éjjel szegénykét, még ha nyugodtan is alszik. Szerintem felesleges, pihenjen inkább. Ti mit csináltok ilyenkor?

2016. ápr. 21. 01:23
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
18%
Én azonnal korházba vinném.
2016. ápr. 21. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
46%

Mivel csillapítsuk?


A magas láz (39 fok feletti) rendkívüli mértékben megterhelheti a szervezetet. Különösen érvényes ez a csecsemőkre. Esetükben a gyors és hatékony lázcsillapítás elengedhetetlen. Lázcsillapításra a leggyakrabban paracetamol, amidazofen vagy szalicilát (Aspirin) tartalmú gyógyszereket használunk, amelyek a gyógyszertárakban vény nélkül kaphatók. Lehetőleg egyszerre csak egyfajta gyógyszert adjunk a gyermeknek, mert lehet, hogy a 2 gyógyszernek eltérő a neve, de azonos a hatóanyaga. Így akár túl is adagolhatjuk a lázcsillapítót, aminek komoly következménye lehet (pl. máj- vesekárosodás).


38 fok feletti testhőmérséklet esetén javasolt a hűtőfürdő vagy hideg vízzel történő tusolás.


Hűtőfürdőhöz a gyermeket ültessük testhőmérsékletű (ez láz esetén 38-39 fokot jelent), mellig érő vízbe, amit folyamatosan hűtsünk le, míg langyos nem lesz, s eközben folyamatosan locsolgassuk.


38,5-39 fok között alkalmazhatunk törzsborogatást, 39 fok felett a teljes test borogatása javasolt. Törzsborogatásnál a gyermek mellkasára, testborogatásnál a fej kivételével az egész testére szobahőmérsékletű, vizes borogatást tegyünk, s ezt időközönként cserélgessük, míg a testhőmérséklete nem csökken. A gyermeket betakarni nem kell ilyenkor, mert az a hőleadást akadályozza.


Mi a lázgörcs?


Lázgörcs leggyakrabban 5 év alatti gyermekeknél jelentkezik, többnyire vírusfertőzések korai tüneteként, a testhőmérséklet emelkedésének kezdeti időszakában. A néhány percig tartó roham alatt a gyermek elveszti eszméletét, mereven néz. Végtagjai megfeszülnek, rángatóznak, majd elernyednek. Próbáljunk meg higgadtak maradni és ne essünk pánikba. Gyermekünknek azzal segíthetünk a legtöbbet, ha roham közben az oldalára fektetjük, hogy elkerüljük a félrenyelést és pontosan megfigyeljük a roham lezajlását. A kezelőorvos számára minden információ fontos lehet.


A rohamot követően érdemes mihamarabb felkeresnünk gyermekorvost, hogy kideríthessük a láz okát. Mivel lázgörcs a láz kezdeti szakaszában jelentkezik, nem lehet elégszer hangsúlyoznunk a lázmérés fontosságát. Amennyiben a láz csillapítását a fentiekben leírt módon és időben megkezdjük, a lázgörcs az esetek többségében kivédhető.

2016. ápr. 21. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
13%

Tulelte az ejszakat anelkul higy "megsult" volna az agya?

Ti semmilyen alap csecsemoapolast nem tanultatok onszorgalombol?

Ennyire felkeszuletlenul vallaltatok gyereket?

2016. ápr. 21. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
64%

hogy van a baba?

én 40 fok alatt nem hűtőfürdőzök, és ha NYUGODTAN alszik, fel sem ébresztem a gyógyszer miatt sem.

2016. ápr. 21. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
79%

Ha nem zavarja a gyerek közérzetét a láz (és ismert a láz oka), akkor nem kell mindenáron csillapítani. Ez egy régi, elavult nézet, hogy mindenáron csillapítani kell. A hűtőfürdőt főleg akkor javasolják, ha a gyógyszeres kezelés nem lehetséges. Én általában egy adag nurofennel fektetem le, hogy a közérzete jobb legyen és tudjon pihenni. Viszont olyan is volt már, hogy én olyan beteg voltam, hogy napközben is alig bírtam felkelni az alig egy éves fiam meg 39 fokos lázzal pörgött egész nap a szobában, mintha semmi baja se lenne.


"Gyógyszeres lázcsillapító rutinszerű adása jó közérzetű gyermekek esetében nem indokolt, ha a láz csillapításának egyedüli javallata a testhőmérséklet csökkentése. A gyógyszeres lázcsillapítást mérlegelni kell, ha a lázas gyermek közérzete rossz."


Illetve:

"Fizikális lázcsillapítás (hűtőfürdő és törzs vagy egésztest borogatás) alkalmazható módszer láz esetén (főleg ha gyógyszeres kezelés lehetősége nem lehetséges)."


[link]


Tehát nem mindegy, hogy a kérdezőnek milyen idős a gyereke és azon is múlik a helyes válasz, hogy tudják-e mitől lázas amire kap is kezelést, vagy most hirtelen lázasodott be?

2016. ápr. 21. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
56%
Dehogy keltsd. 39 alatt nem is szabad lázat csillapítani, fölötte us csak akkor, ha rossz a gyerek közérzete, nem tud aludni.
2016. ápr. 21. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Hogy van a baba?
2016. ápr. 21. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm azoknak akik válaszoltak. Jól van a drágám.

Tény hogy kihagytam, hogy 20hós "babáról" van szó. Amúgy lefekvéskor még csak egy gyenge hőemelkedése volt, a 39fokot éjfél környékén mértem, ami hál istennek gyógyszer és minden egyéb nélkül reggelre eltünt.

Ezértse adtam lefekvéskor lazcsillapitot az épp csak hőemelkedésre.


Azóta amúgy doki is látta, piros a kis torka de más valószínűleg nincs.

2016. ápr. 22. 07:35
 9/12 anonim ***** válasza:

Egyáltalán nem értek egyet ezzel a mai szemlélettel, hogy 39 alatt ne foglalkozzunk vele.

A fiam 38-38,5nél menni nem bír, annyira rosszul van, hülye lennék csak nézni, hogy "nyugi fiam, 39-ig nem nyúlok hozzád, kínlódj inkább, mert a neten azt írták"...

2016. ápr. 22. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"A fiam 38-38,5nél menni nem bír, annyira rosszul van"


Ha figyelmesen elolvastad volna a szakmai ajánlást akkor láttad volna, hogy sehol sem írják, hogy nem kell vele foglalkozni. Mérlegelni kell a beteg általános állapotát és szükség esetén (akár közérzet javítás céljából is) csillapítani. De nem azért kell vele foglalkozni, mert a hőmérséklet átlépett egy konkrét számértéket.

2016. ápr. 22. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!