Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Tudom, hogy tavalyig át...

Tudom, hogy tavalyig át lehetett vinni a szabit következő évre, és amikor visszamentél dolgozni egyben ki lehetett venni. Mi is van a szabadságokkal GYED alatt?

Figyelt kérdés
Volt is egy új kolléganőm úgy kezdte, hogy 2 hónapig szabin volt. De az idei évtől úgy tudom, hogy már csak a szabik negyedét lehet átvinni következő évre. Akkor a többi nap elveszett?
2008. okt. 15. 21:45
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Nekem is maradt még a munkahelyemen szabim. Megkérdeztem, hogy mi lesz velük és nekem azt mondták, hogy nem fizetik ki, de ha visszajöttem akkor állítólag kivehetem. Bár én nem hiszek ebben, pont azért amit írtál. Mondjuk nekem nem számít nagyon mert már csak egy pár napom maradt. tymy
2008. okt. 16. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ez a szabály a Gyeden/Gyesen lévő anyukákra nem vonatkozik, legalábbis remélem, mert megütne a guta. Én annak indején júniusig dolgoztam , de nem vettem ki csak 3 nap szabit, így 19 napom bent maradt. De tuti nem, mert a munkahelyről kapom havonta a bérelszámoló lapot és azon rajta van gyöngyölítve ez a szabim is.
2008. okt. 16. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
A munkáltató által ki nem adott (ill. a munkavállaló által ki nem vett) szabadság nem vész el, még akkor sem, ha tavalyi, ne adj isten azelőtti. Új szabály ugyanis, hogy a szabadságra vonatkozó igény nem évül el a munkaviszony egész tartama alatt (korábban három év alatt évült el, így a három évnél korábbi ki nem vett szabik elvesztek). Az is új szabály, hogy a tárgyévi szabadságnak csupán az egynegyedét lehet átvinni a következő évre, de csak kivételesen fontos munkáltatói gazdasági érdek fennállása esetén. Egyébként a tárgyévben kell a szabadságnapokat kiadni. Az "egynegyedes szabály" a GYED-en, GYES-en lévő kismamákra természetesen nem vonatkozik, hiszen ők a szabadság természetben történő kivétele tekintetében akadályoztatva vannak. Ebben az esetben a - nevezzük így - passzív munkajogi állomány alatt felgyülemlett szabadságot, ami kismamák esetében a szülési szabadságra és a GYED első évére jár, a korábban ki nem vett szabadsággal együtt a munkába való visszatéréskor adja ki a munkáltató a munkavállalónak. Ez kötelező szabály, ettől eltérni (pl. később vagy előbb kiadni, esetleg pénzben megváltani) nem lehet! A kérdésre válaszolva tehát: nem, az egynegyed feletti rész sem fog elveszni, és ideális esetben a visszatérő kismama valóban 1-2 hónapig szabadságon lesz. Üdv, egy 4 és fél hónapos kisfiúnak amúgy munkajoggal foglalkozó anyukája
2008. okt. 16. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi az infot.
2008. okt. 16. 22:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!