Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » A női nevek divatja miért...

A női nevek divatja miért változik gyorsabban a férfinevekénél?

Figyelt kérdés

A több mint száz éves anyakönyvek böngészésekor is feltűnt, hogy mennyivel több fiú (főként elsőszülött) kapta az apja nevét, mint lány az anyjáét.


A mostani kisgyerekes édesanyák között igen sok a Tünde, Tímea, Andrea, Judit, Ágnes, Erika, Krisztina, Anita, Katalin, Gabriella, Mónika, a 90 (!) leggyakoribb lánynév között egyik sem szerepel 2017-ben.


Arról ne is beszéljünk, hogy az előbb felsorolt nevű anyukák se az anyjuk nevét kapták valószínűleg, hiszen a nagymamák inkább Magdolnák, Máriák, Ilonák. A fiúk (főként falvakban) még mindig igen gyakran megkapják apjuk keresztnevét, olykor második névként.


A jelenleg legnépszerűbb lánynév, a Hanna, az ezredforduló körül még messze volt a top 10-től,és csak 2011 (?) óta az első. Ugyanakkor a fiúknál leggyakoribb Bence 2002 óta áll a lista élén, már 1997-ben a harmadik volt, a Bence-Máté-Levente dobogó pedig évek óta nem változik.


A fiúneveknél a László, István, József, János, Zoltán, Péter, Ferenc, Gábor, Tibor, György, Imre, András, Gyula (!), Lajos (!), Mihály, Károly, Pál, Vilmos, Zsigmond, Bertalan, Miklós nevek mindegyike szerepel az első 100-ban (jó, a Béla és az Antal nem), míg a lányneveknél a fent említett nem-is-olyan-öreges nevek sem. Minden évben több új lánynevet tesznek anyakönyvezhetővé, mint fiúnevet. Mi az oka ezeknek a jelenségeknek?



2018. okt. 9. 11:17
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem közrejátszik egyrészt az,hogy még a mai napig igen elterjedt az a szokás,hogy az apa nevét viszi tovabb a fiú,viszont ez a lányokra nem igazán igaz. Másrészt sok fiús anyukától hallom,hogy bajban voltak/vannak,mikor nevet kell választani,mert elmondásuk szerint,fiúban sokkal kevesebb "normális" vállalható név van,mint lányban,mivel az új nevek egyre borzalmasabbak.
2018. okt. 9. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Azt sem értem, a fiúk miért kapják gyakrabban az apjuk nevét, mint a lányok az anyjukét, eredetileg ezt a kérdést akartam kiírni.
2018. okt. 9. 11:33
 3/14 anonim ***** válasza:
88%

2

Azért, kérdező, mert ennek a gyökere kettős: egyrészt csak az anya biztos, így az ún. atyai elismerés egyik gesztusa, hogy az elsőszülött, aki örökli a vagyont (ez a kialakuláskori viszonyokra vonatkozik), az apa nevét kapja.


Másrészt pedig a férfiúi teremtés hagyománya: egy nő tud gyereket szülni, egy férfi nem. Így, hogy az ő nevét kapja, továbbviszi a nevét, megteremeti a mását a pasi is.


Ezek az eredői ennek a dolognak, elég sok tanulmány kutatta már ezt.

2018. okt. 9. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
72%
Szerintem az apáknak (és az apa családjának) ez sokszor büszkeségi kérdés. És sokszor még ma is a férfinak van erősebb szava egy családban és nem közösen döntenek.
2018. okt. 9. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
53%

Az én meglátásom szerint a második kérdésedre a válasz,hogy a férfiakat egyfajta diadal érzés fogja el,ha az utóduk továbbviszi a nevüket. Ez olyan nekik mintha egy versenyen megnyerik az aranyat. Nem vagyunk idős házaspár,a férjem 36, én hamarosan töltöm a 32- t. Hiaba kehd elterjedni,hogy a gyermek kötőjellel kaphatja mind a 2 szülő nevét,a férjem szerint az a normalis,ha a gyerekek az apjuk vezetéknevét kapják,mert ez a régi bevett szokás. A keresztnévvel ugyan ez a helyzet.Ez a hagyomány,a szokás, és a férfiaknak valamiért ez fontosabb mint a nőknek álltalában.

Nálunk a gyerekek két nevet kaptak,mert mind a kettőnk családjában ez aféle hagyomány. Így ezt mi is továbbvittük. A fiúnk esetében nem volt kérdés,hogy a második név az apa első keresztneve, neki ez fontos is volt,viszon a lány esetében én nem ragaszkodtam volna az én első keresztnevemhez. De ő azt mondta,ha a fiú az övér kapja,a lánynak az enyémet kell. Nem utálom a nevem,teljesen normális nevem van (Viktória), így ráhagytam.

2018. okt. 9. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
88%
Nálunk én szerettem volna ha a férjem nevét kapja mert nagyon tetszik ( Bálint ). De Ő viszont nem tartotta jó ötletnek azt mondta külön álló kis ember megérdemel egy saját nevet így Balázs lett.
2018. okt. 9. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
82%

Párom családjában a női ágon is megvan ez, sógornőm, anyósom, talán még a korábbi generációkban is ugyanaz volt a keresztnév.

Sógornőm viszont úgy volt vele, hogy van szebb név, mint a sajátja, és ha megteheti, választott másikat. Egyik lánya sem viszi tovább a nevét.

Ehhez képest párom ragaszkodna a hagyományhoz. A férfiak hagyománytisztelőbbek, ragaszkodóbbak - mindegy, minek mondjuk. :)

2018. okt. 9. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
73%
Egyrészt hagyomány, másrészt a fiú viszi tovább a nevet. A lány ha házasodik felveszi a fèrje vezetéknevét( ma már sokan nem, vagy kötőjelesen veszik fel.)
2018. okt. 9. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
78%

Mert a férfi neveknek van női változata. +A a végére és máris női név. Ehhez jön még a virágok nevei, ami nem lenne túl férfias férfinévként. És az egyéb"cuki" szavak, amik szintén inkább női nevek (Ajándék stb.)

Emiatt is sokkal színesebb a női nevek palettája.

2018. okt. 9. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem csak az apa-nevét-kapja trend játszik közre, hanem a lánynevekből nagyon sok az önállósodott becéző forma, amit a fiúneveknél nem annyira készségesen engedélyeznek ("A férfinevek becéző formáit csak akkor támogatja a bizottság anyakönyvezésre, ha személynévi használatuk a középkorra nyúlik vissza, és ez hitelesen bizonyítható is (pl. Gergő, Janó)." írják, bezzeg a női nevekre nincs ilyen szabály) illetve a lányneveknél jobban keresik a különlegeset a szülők is akár csak írásmódban, a fiúnévben kevésbé igény a ritkaság, illetve ha mégis, ott is inkább eredet vagy "külföldiség" a preferencia, mint az extra külcsín. Lánynevekből nagyobb is a választék majdnem negyedével. Úgyhogy a statisztika és gondolom az azt kiszolgáló bírák szerint a lány lehet hercegnősen cuki egész életében, de egy fiú legyen komolyan és szabályosan "törzskönyvezett".
2018. okt. 9. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!