Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Betegségek, oltások » Milyen betegség jár kisgyermek...

Milyen betegség jár kisgyermeknél figyelem hiánnyal, a szenzoros gyerek miben másabb mint az autista, vagy adhd-s?

Figyelt kérdés

Érdekesnek tartom, hogy olvasgatok, és szinte ugyanolyan tüneteket lehet olvasni. Ja és ugye az autizmus egy spektrum zavar, ami széles skálán mozog, de ha túl szenzoros valaki az autista? Nos értem, hogy ezt egy szakember fogja csak tudni, de mi a garancia, hogy tudja majd? Van kőművesben is rossz szakember. Értitek! Hallottam évekig tartó változó diagnózisokról, vagy hogy a szúlő azt mondja ezt mondták és magától "helyre jött" a gyerek, aztán doki szerint kompenzál. Na mindegy is. Szerintetek hol van a határ, hogy sok szülő inkább magán úton keres választ, hogy a gyereket ne bélyegezzék meg államilag, hátha felfejleszti olyan szintre, ami nem feltűnő, stb. Barátnőm tsmt terapeuta, sokat beszélgetünk ilyen dolgokról. Kiváncsi vagyok szülők véleményére is.

Mi a legnagyobb kihívás, mi ebben a legrosszabb, legjobb, mit tartatok hiányosságnak, bosszantónak, hogyan és ki segített legtöbbet, mitől fejlődött legtöbbet a gyermeketek, milyen étrendi tanácsokat kaptatok, milyen neurológiai tanácsokat kaptatok, étrendi kiegészítök amik beválltak vagy nem. Akartok-e beszélni róla? Szégyenlitek-e mások előtt az adott helyzetet?

Gyermekem is érintett, így kiváncsi vagyok szinte mindenre.

Jó egészséget kívánok! Ölellek, puszillak titeket!


2022. dec. 4. 02:08
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

“ hogy sok szülő inkább magán úton keres választ, hogy a gyereket ne bélyegezzék meg államilag, hátha felfejleszti olyan szintre, ami nem feltűnő”


Na ez az amit ne. “Nem feltűnő” szintre fejleszteni, az az, hogy a gyerekek egy szàmàra érthetetlen megjátszás minden nap, és nem érti, miért mennek neki nehezebben dolgok, amikor “semmi baja”.

Adhd-s és autista embereknek teljesen másképp működik az agya, rákènyszeríteni , hogy “normálisan” gondolkozzon kínzás. Persze lehet segítségért fordulni, sőt, de azért , hogy ő könnyebben tudjon alkalmazkodni a társadalomhoz és a mindennapokhoz, nem azért, hogy mások ne nézzenek rá furán. Sokkal egyszerűbb úgy felnőni, hogy megtanulod a legjobbat kihozni a lehetőségekből ( nem úgy értem, mintha nekik bàrmiben kevesebb lenne, csak másabbak ezek) , mint úgy, hogy ugyanazt próbálod csinálni mint mindenki más, csak neked nem működik.

Tipikus példa erre adhd-nál a “csak ülj le és tanuld meg”, lehet másnak működik, de egy ilyen személynek meg kell találnia a számára alkalmas megoldásokat , mert ez nem fog.

2022. dec. 4. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A leginkább elkeserítő az tud lenni, amikor nem veszik komolyan a problémádat. Például, mikor 4 hónap várakozás után végre eljutsz egy szakemberhez és a gyerekről 15 perc alatt megállapítja, hogy csak eleven, nincs itt semmi gáz, igaz a 15 percből 10-et a lányával beszélt, mert aznap mentek haza az unokával a kórházból és fogalma nincs, hogyan nyugtassa meg a síró újszülöttet... A vicces csak az az egészben, mikor 1 évvel később ugyanez a szakember még engem b*sz le, hogy "Jaj, anyuka, miért nem jöttek hamarabb, hát nem látja, hogy mekkora elmaradása van a gyereknek! Nagy baj van!" Mikor az orra alá dugtam az előző évi papírt az aláírásával (meg az azóta magán úton beszerzett szakvéleményeket) és megkérdeztem, hogy hogy van az unoka, akkor még ő volt kiakadva, hogy illetlen dolog más beszélgetését kihallgatni... Mi az első kör után mentünk magán úton tovább. Neurológia, pszichiáter, fejlesztőpedagógus... A gyerekorvos szerencsére látta, hogy tényleg baj van, így adott beutalókat, ahová kellett. A fiunk autista, adhd-s. Most 7 éves és végre elkezdett szavakkal kommunikálni. Az említett viszgálatnál 3 ill. 4 éves volt. Tsmt-re 2 éves korától jártunk, logopédushoz 2,5 éves korától szintén magán úton.
2022. dec. 4. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Nekem 2 gyermekem kevert specifikus, beszédértési zavaros, rengeteg szenzoros tünettel, adhd gyanúval, magas figyelemhiánnyal. Az adhd még nincs leigazolva, 7 hónapja vagyunk a várólistán, és idén nem is fogunk már sorra kerülni.

Mi nem tudjuk megtenni, hogy magánba hordjuk őket pluszba. Hiába lakunk 2 város között, kevés a szakember, túl terheltek. Vagy nem tudjuk őket hordani a közlekedés miatt, vagy nem férünk be, vagy megfizetni nem tudjuk, mert nem tudja már mit kérjen el..

Szerintem a szülők javarésze nem azért hordja magánba, (már aki szerencsés és minden szempontból megteheti) mert szégyenli, vagy tart a megbélyegzéstől. Sokkal inkább azért, mert államilag annyira lassan halad minden, amelett sokszor meg sem kapja az államilag előírt fejlesztést a gyerek, mert nincs szakember.


Szerintem minden óvódában alapnak kellene lennie egy tsmt terapeutának, az alapozó tornának.

A legtöbb integráló iskola pedig tojik az sni-s gyermek igényeire, a szakszolgálat véleményére. Rengeteg helyen nem kapja meg a gyermek az előírt plusz időt, a segédeszkőz használatát, nem veszik figyelembe, hogy egy adott felmentett tantárgyból hogyan nem lehet elszámoltatni a gyermeket.


Napestig lehetne sorolni, a rendszer rossz és még van hova fejlődnie.

2022. dec. 4. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Sziasztok! Én abban kérek tanácsot, hogy ha gyanú van (nem csak az én gyanúm, hanem gyerekpszichológus javasolta, hogy vigyük el máshova, mert valszeg van gond, de nem pszichológiai), akkor 3 éves gyerekkel hová érdemes menni alaposabb kivizsgálásra? Érdemes a Ped Szakszolgálatot megkeresni egyáltalán?
2022. dec. 4. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
4 A szakszolgálatot érdemes keresni ha kell egy sni kód, de amúgy nincs jó tapasztalatom velük. Ha gond van az magán nélkül nem megoldható. Mi most voltunk, teljesen más diagnózist kaptunk, mint magánban és a magánnak van igaza, jó helyre vittem. Sni kóddal kap ingyen fejlesztést, de enyhén szólva nem a legjobb minőségben. Mi budapesten először a korai fejlesztőbe vittük, szerintem ők jól fel tudják mérni. De csak 3 éves korig lehet odamenni.
2022. dec. 4. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

5-ös, köszönöm a választ. Januárban lesz 3 éves, gondolom, így a korai fejlesztő már felejtős. Én már korábban is sejtettem, hogy gond van, de még azt is megkaptam, hogy Munchausen szindrómás vagyok 🙁

Mostanra a család is látja, hogy gond van, de nem tudom, hogyan, hová.

Nem az sni a fontos nekem, hanem a fejlesztés.

2022. dec. 4. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
82%

Szerintem ezek nagyon félreértett dolgok. Sokan használják ezt a "szenzoros" szót olyasmire is, ami csak a normál fejlődés szélsőséges esete.

Az autizmus elsősorban szociális - kommunikációs zavar, és ehhez társul(hat)nak sajátos idegrendszeri viselkedések is, de ezek (is) nagyon szórnak. Szerintem eltitkolni nem igazán lehet azt hogy más a gyerek, mert még az enyhe eseteknél is feltűnő, hogy más, meg hogy nem (úgy) működnek a hagyományos gyereknevelési eszközök. Aki magától kompenzál már gyerekkorában úgy, hogy nem látszik a másság, az nem autista...

Ettől függetlenül az, hogy kell-e megnevezni, miből fakad ez a másság, az a környezettől függ. Ott, ahol a diagnózis együtt jár a támogatással, fejlesztéssel, ott talán egyértelműen igen.

Én pl az internetről szereztem kb minden infót. Facebook csoportok stb... Az ilyen étrendi dolgokat meg csak annál van értelme csinálni, ahol van ételérzékenyseg.

2022. dec. 5. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!