Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Betegségek, oltások » Mire utalhatnak ezek a tünetek?

Mire utalhatnak ezek a tünetek?

Figyelt kérdés

Több mindenre is gyanakszom, de nehezít a helyzetet, hogy pár napja vizsgálta gyerekorvos és mindent rendben talált.


Lassan fél éves, bő egy hónapja elkezdtük a hozzátáplálást. Kb azóta szorulása van, sötét színű, kemény széklet ürül. Emiatt is látta orvos, a produktumot is megnézte - azt mondta, hogy egyelőre nem lát kóros hátteret. Ha épp nincs hasfájás-roham, akkor jókedvű, kacag, vidám. Étvágya rendben.


Ma megint hasfájásra utaló üvöltve sírás (nem szokása sírni, ha éhes/fázik/melege van/stb, akkor inkább nyafog, míg ez a sírás olyan, mintha démon szállta volna meg), de új tünet is jött: az orrától a füle irányába söprő mozdulat. Illetve az orrát felhúzva (mint amikor valaki viccelődve undort mímel) szívogatja az orrát. Ez lehet akár tanult viselkedés is, erre nem jöttem rá. Időnként csinálja csak.


Mi a fene lehet ez? Az előbb egy fél órás üvöltés után (valami leborult az udvaron és ez felébresztette) álmosnak láttam, majd a fenti tüneteket mutatta. Hasra letettem, ahogy aludni szokott, akkor még agresszívabban sírt. Amikor megfordítottam, akkor rövid idő alatt megnyugodott, mosolyogni, játszani kezdett.


Igazán egyik tünet se egyértelmű, így nem tudom, hogy mit gondoljak, egyáltalán érdemes-e megint szólni az orvosnak?


2014. nov. 2. 20:49
 1/4 A kérdező kommentje:

Láza, hőemelkedése nincs, alapvetően jó a hangulata is.


Nem tudom, hogy ide tartozik-e, de azt is ma vettem észre, hogy az orra mellett két oldalt időnként arcpír jelenik meg. Nem az orcán, hanem az orrhoz közelebb, néha maga az orr is pirossá válik - felnőtteknél az alkoholisták szoktak így kinézni.

2014. nov. 2. 20:51
 2/4 anonim ***** válasza:

A hozzátáplálás okozhat keményebb székletet. Eleve sűrűbb amit megeszik, mint az anyatej, vagy a tápszer, vagyis az is sűrűbb ami kijön. Ráadásul a kezdetben adható zöldségek inkább székletfogók többségében, pl a répa, krumpli, sütötök, cékla, gesztenye, rizs, esetleg cukorborsó, valakinek az alma is. Ami kevésbé okoz székrekedést: tökfélék, cukkini, karfiol, brokkoli, és persze a gyümölcsök, pl. körte, szilva, sárgabarack.


De a lényeg, hogy a sűrűbb étel miatt mindenképpen sűrűbb a széklet is, és ha ő amúgy is székrekedésre hajlamos, akkor neki akár bogyós is lehet tőle. De az sem mindegy, hogy hány naponta van széklet, vagy hányszor van egy nap. És hogy mennyi vizet iszik emellé.


Amikor ennyire sír, akkor valószínűleg fáj a hasa, lehet hogy érzékenyebb az emésztőrendszere. Az én kisebbik fiamnak még az almától is fáj a hasa (pedig már 8 hónapos), de ő a kezdetektől ilyen érzékeny, és tejfehérje és tejcukormentes tápszert kap mert valószínűleg allergiás (már az anyatejtől is nyálkás széklete volt, aztán ez véres is lett, a tápszerváltástól ez elmúlt nála). Szóval ő más eset.


Az hogy dörgöli az orrát, az lehet attól, hogy viszket neki akkor éppen, vagy esetleg van az orrában odaszáradt váladék, ami zavarja. Az arca lehet attól pirosabb hogy dörgöli. Esetleg lehet hogy ezt a dolgot valami bőrirritáció okozza. De ilyen dörgölést csinálhat akkor is, ha álmos (valamelyik baba a szemét dörgöli inkább, vagy a fülét macerálja).


Szerintem ezekre a tünetekre az orvos semmit sem fog mondani, mert nem fog neki jelentőséget tulajdonítani neki, de talán tévedek.


Ami még fontos, hogy nem evett-e olyan dolgot, amitől fájhatott a hasa, és a sírása közben voltak-e pukik. (cukorborsó héja, sárgabarack, brokkoli,, karfiol, körte...stb). Fontos hogy eszik-e valamilyen tejpépet, mert ezekben rizs szokott lenni, vagy sinlacot. Milyen tápszert kap (ha tápszeres egyáltalán), mennyi benne a tejcukor, van-e ízesítve (banános tápszer).

2014. nov. 3. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ja az kimaradt, hogy a sötét színt, többnyire az okozza amit eszik. Pl. cékla (ettől totál fekete is lehet), brokkoli, spenót, sóska, esetleg paradicsom. Szóval inkább azok a zöldségek, amiben sok a színanyag, ezek távoznak a széklettel. De ha eleve keményebb a széklet, akkor eleve sötétebb is lesz, "koncentráltabb".


Ha valami felszívódási zavara lenne, akkor inkább nyálkás esetleg véres széklete lenne (friss piros vér). Ha meg feljebb van probléma pl gyomorban, és már megemésztett a vér, akkor azért egyéb tünet is lenne szerintem, pl. hányás, bukás, fájdalom, sápadtság, vérszegénység.

2014. nov. 3. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


Itatás elég nagy küzdelem. Enni bármit megeszik, de a vizet sugárban köpi ki. Almalével (házilag préselt, vízzel higított) szoktuk néha átverni, de a folyadék állagot annyira nem kedveli.


Ételt természetesen csak olyat kap, ami korának megfelelő, semmi puffasztót/allergént nem adok neki. Rizst, banánt, répát kizártam az étrendjéből a hasfogó hatás miatt.


Sensitive tápszert kap (teljesen tápszeres), de ezt születése óta. Most a doki jobb híján - nézzük meg, segít-e - más márkájú tápszert javasolt. Elvileg ugyanazt tudja, gyakorlatilag talán segít, talán nem.


Céklát már benéztük, volt egy hét céklaembargó, mert tényleg fekete lett a széklete tőle. De ezzel kizártuk a vérzést, cékla nélkül már zöldes-barnás. Amíg csak tápszert kapott, addig stabilan sűrű spenót kinézetű székletet produkált.


Most több szilvát (üveges bébiételként), almapürét (őt meghajtja a nyers alma), sütőtököt kap, ezek elvileg székletlazító hatásúak. Céklára is visszatértünk, amint kiderült, hogy csak megfesti a székletet és nem vérzésről van szó.



Remélem, hogy tényleg csak sima hasfájásról van szó. Ételallergia a családban csak anyám részéről van: ő 30 évesen lett laktózérzékeny, előtte nem volt baja. Nekem meg a nagy mennyiségű zsírok emésztésével van gondom, de ez könnyen kikerülhető - nem eszek nagyon olajos/zsíros kajákat.

Enyhe laktózérzékenységem nekem is lehet, fél liter feletti tej már okoz gondokat, annál kevesebb nem.

2014. nov. 3. 09:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!