Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Betegségek, oltások » Van itt olyan anyuka akinek...

Van itt olyan anyuka akinek alacsony apgar értékkel (1,2,3,4,5) született a babája és a kezdeti nehézségek ellenére egészséges gyermeke lett?

Figyelt kérdés
Tudom nem pont ez a kategória, de amott szinte csak kisbabások vannak. Leírnád mi történt a szülés körül és hogy hogy alakult a gyermeked fejlődése? Légyszi tényleg csak + történeteket most.
2014. dec. 13. 20:43
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Mi történt veletek?
2014. dec. 13. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Az most itt nagyon hosszú lenne:(. Csak kellene egy kis pozitív megerősítés, hogy még akár jól is alakulhat az élettörténetünk. Annyi rosszat lehet olvasni fórumokon, nyilván akiknél rendben alakultak a dolgok, ők nem irkálnak fel ilyen oldalakra.
2014. dec. 13. 21:36
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

jajj de sajnálom :(

nem szabad ilyeneket olvasni :(


nekem unokatesóm halva született :( szerencsére nagyon gyorsan történtek a dolgok, hamar visszahozták, így nem lett gond. persze iszonyú sok fejlesztés van mögötte, az első pár éve másról sem szólt...

18 éves, okos, ügyes, helyes :) 1-1 évet külföldön tanult így már 2 nyelvvizsgája van :)

viszont még mindig heti 10 fejlesztésen kell részt venni mert SNI-s... speciális iskolába jár, 3as tanuló, pedig nagyon szorgalmas. nem sok jót jósoltak neki, de annyira talpra esett, hogy szerintem semmi gondja nem lesz az életben :)

2014. dec. 13. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Mennyi lett a babád apgarja? A kisfiam 4 éve született 4/9-es apgarral.

40+1 hetesen ctg-re mentem a kórházba. Soha nem volt egy jósló fájásom se, a méhszáj teljesen zárt volt.

2 órát ültem a ctg-be, de nem lett jó az eredmény. A kisfiamat semmivel nem tudtuk felébreszteni. A szülésznő rázta a hasam, aztán lépcsőztem, ettem, ittam, de semmi. A dokim bent akart tartani éjszakára, megfigyelésen.

A férjem kicsapta a balhét, hogy ha valakinek itt baja esik, azt az orvosom nagyon megbánja és ha ennyire rossz az eredmény, akkor miért nem császároz meg? Nem tudom végül miért döntött így az orvosom, de 10 perc múlva toltak a műtőbe. Meconiumos volt a magzatvíz, a fiam enyhe oxigénhiánnyal született. Nem indult be a spontán légzése, ballonnal lélegeztették. Olyan lila volt, hogy megijedtem, hogy biztosan él-e. Rögtön a PIC-re vitték, ahol 3 napig kapott garat oxigént, majd még két napig az inkubátorba nyomták neki. Antibiotikumot kapott, meg mindenféle infuziót. Össze vissza szurkálták szegénykémet, folyton vért vettek tőle. Születéskor 0,7 volt a cukra. Akkora stresszben volt már odabent, hogy a szervezete elhasználta az összes cukrot.

Az oxigénhiány következménye feszes izomzat lett. Szopni sem tudott rendesen, hamar elfáradt. Nem is szoptattam sokáig. Hiába jártunk fejlődésneurológiára, csak 4 hónaposan jutottunk el Dévényre. Én voltam a bolond, hogy nem jártam jobban utána a dolgoknak, hallgattam az orvosokra. Szóval nem forgott, alig bírta a fejét tartani, alvásnál csak egyik irányba fordította a fejét, meg még egy csomó más dolog utalt arra, hogy valami nincs rendben.

Az első Dévény után forogni kezdett az egyik irányba, majd a másikba és szinte minden kezelés után csinált valami újat. Iszonyat gyorsan beindult a mozgásfejlődése. 8 hónaposan felállt, 10,5 hónaposan elindult. Kúszott, mászott, ült, felállt, elindult. Semmi nem maradt ki, mindent szépen csinált. Szellemileg szerencsére semmi baja nem lett, sőt! Kifejezetten okos baba volt, és okos most is. Szerintem ebben a Dévény is segített, hisz köztudott, hogy nem csak fizikailag, de szellemileg is fejleszt.

Én soha nem álltam úgy a dolgokhoz, hogy baj lesz. El sem tudtam képzelni, hogy a gyerekemnek maradandó baja lehet. Mentem, vittem mindenhova, csináltuk amit kell, de mindig is biztos voltam benne, hogy minden rendben lesz.

Minden jót kívánok nektek! Biztosan minden rendben lesz!

2014. dec. 13. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

5/7 Apgarral született, ikerterhesség második babájaként. Az ikertesó simán megszületett, Ő meg keresztbe fordult, így rohantak császározni. Nagyon gyorsan rendbe jött, annyi, hogy mindig fáradékonyabb volt, mint az ikertesója. Amúgy most 16 éve, gimnáziumban osztályelső. Ikertesó másik gimibe jár, 9/10-es Apgarja volt, de lustább (bár jobb képességű), mégis "csak" 4,3 körül van az átlagja.

Persze a genetika is számít!

2014. dec. 14. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
a kisfiam 5/8-9 apgar értékkel született, altatásos császár -valószínűleg nála ebből adódott az első érték-. most 1 éves, okos, értelmes kisfiú. nem volt lemaradva eddig,pedig 36. hétre született.Teljesen rendben van :)
2014. dec. 14. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!:) Szinte majdnem úgy jártunk mi is, mint Te #2-es. Túlhordás volt, a fogadott dokim sz@rt a fejemre, túl a 41. héten, beindultak a fájások, de a doki elküldött hogy ezek még csak jóslók, a gép nem mutat semmi fájást. 4 óra múlva elfojt a magzatvíz, mégse jósló volt... és felvettek az osztályra "idő előtti burokrepedéssel" amit a mai napig nem tudom mit jelent. Ott feküdtem bent, minden rendbe volt, erősödtek a fájások, de lassan tágultam. 4 óra elteltével jött a nővérke, hogy valami baj van nem nagyon mozog a babám. Hívta a dokit aki megvizsgált és kiderült, hogy meconiumos lett közben a magzatvíz. (mikor elfojt állítólag tiszta volt). Mondtam, hogy császározzon meg, mert már nem érzi magát jól odabent, de azt mondta a meconiumos víz még nem indok a császárra. Bekötötte gyors az oxit, de első fájásra ahogy összehúzódott a méhem elszorította a köldökzsinórt és a nagy ijedtségtől/stressztől aspirált a meconimos vízből. Ekkor gyors vittek a műtőbe, 23 perc alatt meg is lett a babám. Mivel tüdőre is ment neki így csak leszívás után sírt fel. 4/7 apgarral született. Eleinte nem volt baj, de elkezdte szaporán venni a levegőt, kiderült maradt még neki a tüdején víz így átvitték az intenzívre inkubátorba. 2 órát volt lélegeztetőn, utána gyorsan helyre is jött. Mi is dévényezünk, mi az első hónaptól kezdve. Az én babám picit feszes, ő nem tudta letenni a fejét, mindig tartotta. Most 6 hónapos nagyon okos, ügyes kiscsaj. 2 hónapja forog, kúszogat, vidám, barátságos baba, mindent csinál amit kell egy ekkora babának csak félek nagyok az oxigénhiány miatt. Rettegek, hogy ne álljon meg a fejlődése, hogy ne legyen semmi fogyatékossága a későbbiekben.:(
2014. dec. 14. 22:53
 8/13 A kérdező kommentje:
4-est akartam írni bocsi, fáradok:). 4-es azt nem értem, ha a babád lélegeztetésre szorult, hogy kaphatott 9-es apgart? Nem igazán értem ezt az apgar értéket sem. Mennyi idős most a gyermeked? Én minden státuszon, vizsgálaton örülök mikor megdicsérik milyen ügyes és semmi baja, de aztán mindig bennem van a félsz, hogy ha van is baj majd csak 1 éves kor körül kezd el jelentkezni, vagy majd később 4-5 évesen:( Szóval azt érzem soha nem nyugodhatok meg és nem tudom élvezni a babázást, nem érzem magam anyának se igazán. Félek ha elkezdem szeretni nagyon és valami baja lesz azt soha nem tudnám megbocsátani magamnak így már tudat alatt is próbálok nem kötődni hozzá, Félek szeretni, mert úgy érzem, ha valami probléma lesz ne agyja isten akkor a diliházba kötnék ki :(. Viszont örülök, hogy írtatok és jó olvasni hogy vannak ellenpéldák is és lehet teljesen egészséges gyerek akár egy koraszülésből, akár más komplikált szülésről van szó.
2014. dec. 14. 23:09
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

A skála vagy pontrendszer a nevét Virginia Apgar (1909. június 7.–1974. augusztus 7.) amerikai aneszteziológus nőről kapta. A skála megalkotását követően nem sokkal a világon legelterjedtebb mérési rendszer lett, segítségével mérik fel az újszülöttek állapotát. Közérthetően definiálva nevezhetjük életrevalósági skálának, melyet közvetlenül a gyermek megszületése után vesznek fel még a kórházban.



Felvétele során 5 életjelenséget pontoznak.

légzés

szívműködés

izomtónus

bőrszín

reflex / ingerlékenység

Mindegyikre maximum két pont adható. Tehát a maximális Apgar-érték: 10. Ennél alacsonyabb pontszám valamilyen eltérést, a túlságosan alacsony szám pedig súlyosabb rendellenességre hívja fel a figyelmet. Meghatározzák a születés után 1 és 5 perccel, illetve indokolt esetben mérik 10 perc elteltével is. A pontszám meghatározása úgy történik, hogy megszületést követően 1 perccel öt könnyen észlelhető objektív élettani paramétert értékelnek 0, 1, illetve 2 ponttal, majd a pontszámokat összegzik.


Mit mérnek?

1) Szívműködés:


Hiányzó szívműködés: 0 pont

100/perc szívfrekvencia alatt: 1 pont

100/perc szívfrekvencia fölött: 2 pont

2) Légzés:


Hiányzó légzés: 0 pont

Felületes, szabálytalan légzés: 1 pont

Erőteljes sírás: 2 pont

3) Izomtónus:


Petyhüdt, tónustalan újszülött: 0 pont

Gyengén behajlított végtagokkal fekvő újszülött: 1 pont

Aktívan mozgó újszülött: 2 pont

4) Reflex, ingerlékenység az orrgarat puha szondával történő ingerlésével:


Válasz hiánya: 0 pont

Arcfintor megjelenése: 1 pont

Köhögés, tüsszentés: 2 pont

5) Bőrszín:


Sápadt vagy elkékült (cianotikus) újszülött: 0 pont

Csak a végtagokon észlelhető az elkékülés: 1 pont

Test szerte rózsaszín újszülött: 2 pont

Az első vizsgálatot egy újabb tesztfelvétel követi: öt perc elteltével megismétlik a felsorolt paraméterek értékelését. Míg az 1 perces Apgar-érték a magzat méhen belüli állapotára utal „vissza”, az 5 perces a késői újszülött kori kimenetel előjelzésére alkalmazható, inkább az adaptáció (megváltozott környezethez történő alkalmazkodás) sikerességét mutatja.


Az Apgar pontrendszer (életrevalósági skála) tehát egy gyors, egyszerűen alkalmazható mód, melynek alkalmazásával a világra jött újszülött korábbi, méhen belüli állapotáról információkat nyerhetünk, valamint az azonnali ellátás szükségességéről dönthetnek. Ha a szükséges harmadik méréskor nincs jelentősebb változás a pontértékek között, jelzi, hogy nem pusztán egy átmeneti adaptációs rendellenességről van szó, a zavar elmélyülhet. A skála nevét végtelenül egyszerű megjegyezni, hiszen az orvosnő nevéből egy betűszót alkottak, melynek minden betűje egy-egy mérési szempontot jelent: A – arc- és testszín, P – pulzus, G – grimasz, A – aktivitás, végtagmozgás, R – respiráció (légzés)


A mért adatok értékes információkkal szolgálhatnak az újszülöttkor első pillanataiban. Sokat emlegetjük, hogy az agyi érési folyamatok többsége hat éves korig lezárul, hogy a gyermeki idegrendszer milyen plasztikus, milyen képlékeny. Ez egyúttal sajnos azt is jelenti, hogy a krízisek ugyanilyen nagy és veszélyes minőségi változásokat tudnak előidézni a még kialakulatlan idegrendszerben.


A pontokat összegezve az érték 0 és 10 közötti lehet

2014. dec. 15. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

4-es vagyok. Előttem szépen leírták az apgar lényegét. Mivel a második értéket 5 perccel a születés után mérik, így kaphatott 9-et. Sajnos nem részletezték, hogy pontosan mire mennyi pontot kapott.

Szerintem ne izgulj, nem hiszem, hogy később derülne ki nagyobb probléma.

A kisfiam már 4 éves. Nagyon okos, remek a memóriája, gyönyörűen rajzol, remek a mozgáskoordinációja. Fociban lenyomja a 8 éves unokabátyját. Minden érdekli, meséket költ, tud egy csomó verset, mondókát. Ráadásul Angliában élünk, angol oviba jár, az agya mint a szivacs. :) Nyugodt, de nagyon mozgékony, boldog, vidám kisfiú.

Tényleg ne aggódj, ha a babád mozgásfejlődése a korának megfelelő és vidám, boldog akkor szerintem felesleges az aggodalom.

Csináld úgy, ahogy én: meg se forduljon a fejedben, hogy baj lehet. A Dévényt fogd fel egy baba-mama programnak. :)

Egyébként 1 évesen vinni kellett a fejlődésneurológiára kontrollra. A két doktornő, aki vizsgálta totál ledöbbentek, hogy a fiam rúgja a labdát, dobja, leguggol a játékokért, és minden feladatot megold. Nem tudom, hogy ez csak az ő előélete miatt volt ennyire meglepő, vagy a kora miatt is. A lényeg, hogy nagyon meg voltak vele elégedve.

Szóval, csak nyugi, biztosan minden rendben lesz!!

2014. dec. 15. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!