Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Kenguru, hordozókendő, mei...

Kenguru, hordozókendő, mei tai? Melyik a legjobb a babának?

Figyelt kérdés
Az egészségére gondolok, nem károsak ezek a gerincére vagy másra nézve?
2010. júl. 18. 22:35
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
0%

07:48-nqak

Én is így vagyok ezzel, engem is le szoktak pontozni a kensdősök, mei-tai-sok, érdekes.

nem hisazem, hogy minden ennyire feket és fehér

2010. júl. 19. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
100%
nekünk kendőnk és kengurunk is van. a kendő nagyon kényelmes, puha, de én sose tudom úgy felkötni, hogy rendesen tartsa a fejét is, ha elalszik. a kenguru tartja neki, viszont itt lógnak a lábai, mint egy rongybabának és nem is tud annyira helyezkedni. mi mindkettőt nagyon szeretjük, napi szinten használjuk. hasfájós időszakban szinte csak ezekben volt a babám. hogy káros volt-e, nem tudom, mad kiderül 20 év múlva. de biztos nem olyan káros, mint pl cigizni a babakocsi fölött.
2010. júl. 19. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

Amíg pici volt a lányom (pár hónapos) szeretett hordozókendőben lenni. Aztán azt kinőttük, és vettünk egy Baby Björn kengurut. Imádja! Már olyan 5-6 hónapos kora óta használjuk. Aztán egyszer éppen itt olvastam, hogy rossz a gerincének, meg hasonló rémhíreket, így megkérdeztem az ortopédián, hogy használhatjuk-e. Erre mondta a doktornő, hogy ezt a fajtát bátran, még jó is a babának. Persze nem reggeltől estig, de naponta néhány órát nyugodtan lehet benne a gyerkőc. Így én megnyugodtam, mert elég jó hírű ez a doktornő, biztos nem mond hülyeségeket.

A mei tai-ról nem tudok nyilatkozni, nem ismerem. De ezt a Baby Björn kengurut tudom ajánlani, a felnőttnek is nagyon jó, mert gerinctámaszos, nem érzed a hátadon, ha 3 órát cipeled benne a babát sem. Kicsit húzós az ára újan (32000 Ft), de mi pl 9000 Ft-ért vettük a vaterán.

2010. júl. 19. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Én nem kendőpárti vagyok, hanem békapóz és gerinctámasz "párti", röviden "hosszútávon is egészségpárti". Hívjon bárki "ősanyunak", vagy "véranyunak", vagy "kendőpártinak". Babakocsi ellenes sem vagyok, csak nekem nem jött be, mert fektetve üvöltött benne a gyerek, amikor már tudott ülni, akkor ki akart mászni, amikor meg járt, akkor meg a kocsi erre gurult, a gyerek a másik irányba szaladt. Nekem ez sok. Másrészről hiába vettünk 70eFt-os babakocsit, a gyerek kb egy deszkán feküdt volna, ami újszülött korban erősen nem javasolt (a máig fennálló szokásokkal ellentétben)

A legnagyobb probléma az, hogy akármelyik bababoltba bemegy az ember újszülött csemetéjével, akkor szinte kizárólag kengurukat talál, meg vázas hordozókat. Bár pl a Brendon forgalmaz hordozókendőket is, de az emberek bonyolultnak gondolják a megkötését, ezért - gondolván, hogy ez a két lehetőségük van összesen - a kenguru mellett döntenek.

A tény az, hogy az ortopéd orvosok is általában ezt a két verziót ismerik, és nincs semmilyen információjuk arról, hogy mi a különbség a "kenguru" és egy "csatos hordozó" között, és arról sem, hogy van még rengeted más alternatív lehetőség is. Azt ugyan nem értem, hogy egy gyakorló ortopéd gyermekorvos miért ajánlaná a kengurut a csípőficam gyanús gyereknek, a csípőficamot enyhébb esetben terpeszpelenkával és Pavlik-kengyellel korrigálják, amelyeknek pontosan az a céljuk, hogy a csípőízületet megfelelő pozícióban tartsák.

Újszülötteknél és kisgyermekeknél a csípő és gerinc természetes pozíciója a következő:

- gerinc: az anyaméhben és újszülöttkorban a gerinc "C" alakú, a felnőttkori gerinchajlatok a mozgásfejlődés EREDMÉNYEKÉNT jönnek létre, vagyis a nyaki görbület a fej megemelésével, a háti hajlat a felüléssel, az ágyéki görbület pedig a két lábra állással. (Itt röviden megjegyezném, hogy minden újszülött és kiscsecsemő combja, lábszára O alakban görbe, és nem attól egyenesedik ki, hogy sínbe rakja valaki, hanem attól, hogy kétlábra áll a gyerek)

Szemléltető ábrák: [link]

[link]

[link]

- csípő: az újszülött és csecsemő természetes, fiziológiás lábtartása: térdei felhúzva legalább köldök magasságig, egymástól távol, a combcsontok kb 80°-os szöget zárnak be egymással.

Ez a pozíció sem attól fog megváltozni, hogy ettől teljesen eltérő pozícióba kényszerítjük az ízületet, hanem a mozgás fejlődés eredményezi a térdek közeledését, a térd, és csípőízület járáshoz szükséges pozíciójának elérését.


Kissé "szájbarágós" összehasonlítás gyanánt íme egy kép a Pavlik-kengyelben (mint általánosan elfogadott gyógyeszközben) fekvő csecsemő csípőtartásáról, egy hordozókendőben, és egy kenguruban:

Pavlik-kengyel: [link]

Hordozókendő: [link]

Kenguru: [link]


Röviden még hozzáfűzném, hogy ha bárki rákeres afrikai, vagy ázsiai statisztikákra csecsemő csípőficam témában, akkor az előfordulások számában nullához közeli értékeket fog kapni (Az összes afrikai és ázsiai országban, Dél-, és Középamerikában is széles terpeszű, békapózos hordozási módszerek a hagyomásnyosak kendővel, bőr hordozóval, egyéb módon már sok száz éve. Ha járt valaki Japánban, akkor ott szinte kizárólag az Onbuhimo nevű hordozót használják. Ennek keskenyebb a popsirésze, de combközépig legalább elér.). Az eszkimók esetében pedig igen magas a csecsemőkori csípőficam aránya, mert ott az (volt) a hagyomány, hogy az újszülötteket szorosan bepólyálták, a lábaikat lefelé kinyújtva egymáshoz bandázsolták.


A béka pózt és a gerinc helyes tartását biztosító hordozókból nem csak a Mei-Tai és a hordozókendő létezik, hanem (a teljesség igénye nélkül):

Rugalmas kendő, Close-caboo-típusú hordozók, babaerszény, karikás kendő, podeagi, onbuhimo, csatos hordozó (SSC), és még ezeregy más fajta. (kicsit bővebben itt olvashatsz ezekről: [link]


Nos, az eredeti kérdésre én nem adok választ, a fennt leírtak alapján mindenki el tudja dönteni, hogy melyik a jó.


OFF: Végre itt találtam olyan "kengurupárti" anyukákat, akik nem úgy beszélnek, mint 5-ös, 10-es, 11-es például... Nem vagyok biztos benne, hogy a három komment három különböző személytől származik, de az biztos, hogy az ilyet nemcsak lepontozom, ahnem erősen lenézem. Ilyen stílusssal nem tudom, hogyan gondolja (gondolják), hogy bárkinek is szimpatikussá tudják tenni a kengurut...

Személyes véleményem az, hogy teljesen mindegy, miben hordozod a gyerekedet, de a kenguruk a fennt leírt követelményekből legalább egynek mindig hiányában vannak, úgyhogy ezért én nem használnám őket.

2012. júl. 31. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

...bocs a gyerek lenyomta a gombot, nem tudtam befejezni:

...viszont az értelmes, hozzászólásokat még kenguru használóktól is szívesen veszem, mint pl 8-as, 13-as! Ők értelmesen leírták a véleményüket minden zavaró felhang nélkül, ezt nekik köszönöm! Az értelmes vitát szeretem, de nem az ész nélküli veszekedést. Viszont még mindig várok tudományos magyarázatot és logikusan meglapozott érvelést a kenguru mellett . Az lenne a legjobb, ha a kétféle magyarázatot végre egymás mellé lehetne állítani. Igazán csak akkor lehetne jó döntést hozni.

2012. júl. 31. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Dr. Marschalkó Péter, a SOTE Oszt.vez. Főorvosa adott interjút az RTL-en 2010.november.12-én a helyes babahordozásról:

[link]

Azt hiszem, hogy ez a kérdező összes kérdére választ ad.

2012. aug. 4. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!