Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ha a házassági anyakönyvi...

Ha a házassági anyakönyvi kivonatunkon nincs külön rajta, hogy a férjem nevét kapja a gyerekünk, akkor nem fogják úgy anyakönyvezni?

Figyelt kérdés

Tavaly volt az esküvőnk, augusztusra várjuk a lányunkat, és múltkor mondta a védőnő, hogy kell a házassagi anyakönyvi kivonatra egy külön megjegyzés, hogy a gyerekünk az Apja családi nevét kapja majd. Megnéztem, és nekünk nincs rajta semmi megjegyzés, anno az anyakönyvvezető meg sem említette, hogy ez fontos lehet.

Ilyen esetben mi a teendő? Másnak volt ezzel problémája? Utólag hogy lehet elintézni, hogy ez rákerüljön? Csak annál a hivatalnál lehet, ahol házasodtunk?


Köszönöm szépen a segítséget!



2020. máj. 3. 11:23
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Én egyébként felvettem a férjem nevét XYné-ként.
2020. máj. 3. 11:34
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Ez hülyeség, nem tudom, honnan szedi a védőnő.

Az esküvőtök előtt nyilatkoztatok, hogy a gyerekeitek vezetékneve mi lesz, ezt be is írták, de az anyakönyvi kivonaton nem szerepel. A szülésre magaddal kell vinned a házassági anyakönyvi kivonatot, és amikor kibújik a baba, az első kérdés az lesz, mi a neve. Akkor bemondod, hogy mit tudom én, Szabó János, és ennyi.

2020. máj. 3. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
95%

Magyarország.hu-ról másoltam:

Házasságban született gyermek névhasználata

A házasságban született gyermek névhasználatáról a szülők állapodnak meg. Az általánosan bevett szokás az, hogy az apa születési, vagy házasságkötéssel szerzett családi nevét kapják a gyermekek is, utónevükről pedig közösen döntenek.


Van azonban lehetőség arra, hogy a gyermek az anya születési vagy házasságkötéssel szerzett családi nevét viselje. A közös házassági nevet viselő házastársak gyermeke csak a szülők közös házassági nevét viselheti. A saját nevüket viselő szülők megállapodhatnak abban, hogy a gyermekük az apa és az anya családi nevét együtt viselje. A gyermek családi neve legfeljebb kéttagú lehet.


A házasságban élő szülők valamennyi házasság fennállása alatt született közös gyermekének csak azonos családi neve lehet, kivéve, ha a szülők a házasság fennállása alatt családi nevüket módosították.


Én nem vettem fel a férjem nevét, ezért nekünk nyilatkozni kellett, hogy mi lesz a vezetékneve a gyerekeknek. Ha felvetted, akkor egyértelműen a férjed vezetéknevét kapja, mivel "közös családi nevet" viseltek.

2020. máj. 3. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
93%

Igen, mikor egyeztetni voltunk a hivatalban, ott nyilatkozni kellett, hogy milyen vezeték nevet szeretnénk a leendő gyerekeinknek. Ami aztán a lap alján rákerült a házassági anyakönyvi kivonatra. A megjegyzések rovatban van : a születendő gyermekek családi neve: ...

Az mondjuk nálunk különbség, hogy én megtartottam a lánykori nevem, lehet ez az oka, hogy ennyire konkrétan le van írva.

2020. máj. 3. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
4-és vagyok! Csak most olvastam az előttem írt hozzászólást. Így akkor egyértelmű.
2020. máj. 3. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

Akkor elvileg, ha a férjem pl. Szabó János, én pedig a házasság után pl. Szabóné Kovács Ilona lettem, akkor kvázi hivatalosan egyértelmű, hogy a gyerekünk csak pl. Szabó Mária lehet?

2020. máj. 3. 12:56
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Igen. Én is úgy vettem fel a férjem nevét, mint te. Nem kellett az esküvőkor dönteni, evidens lett, hogy a férjem nevét kapják a gyerekek. Nem is kérdezett semmit az anyakönyvvezető a kórházban sem.
2020. máj. 3. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Nekünk is rajta van a házassági anyakönyvi kivonaton, nyilatkozni is kellett. Viszont én kötőjellel vettem fel a férjem nevét így akár ezt a kötőjeles dupla vezetéknevet is kaphatta volna a gyerek vagy az apa nevét .
2020. máj. 3. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
34%
Igen mi is nyilatkozunk anno. És a gyerek úgy kapta a vezetéknevem ahogy en viselem a nevem. Kötőjellel mind a kettőnkét. Pl Kovács-Szabó Levente. En meg Kovács-Szabó Irénke vagyok. A ferjem meg Kovács Ottó. Az mondjuk fura, hogy nem kérdeztek meg tőletek.
2020. máj. 3. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Amúgy lehet mas.. de akkor az apanak kell nyilatkoznia..

Tehat ha en Szabo-Nagy Kata vagyok.. apa Szabo janos


Beírtuk, vagy jeleztük, hogy Szabo lesz a gyerek, közben megis Szabo-Nagy-ot szeretnénk, akkor kell egy nyilatkozat

A papiirokat pedig Szabo-Nagy-ra töltitek ki....

2020. máj. 3. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!