Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Szülők, ma mit tanítotok a...

Szülők, ma mit tanítotok a gyerekeiteknek az idősekkel szembeni tiszteletről?

Figyelt kérdés

Nem provokatív kérdés, hanem tényleg érdekel, elvégre változnak az idők.


Én 26 éves vagyok. Nekem még inkább azt tanították, hogy az időseket tisztelni kell, és pl. a visszaszólás ebbe nem fér bele, mert nekik automatikusan jár a tisztelet. Próbáltam, de anyám mindig leszidott, ha visszaszóltam bármiért is a nagyanyámnak. Ennek az eredménye az lett, hogy a mérgező nagyanyámmal szembeni sérelmeimet sokáig magamba fojtottam, és mire elég nagy lettem ahhoz, hogy megértsem, mennyire bántó volt velem, már meghalt, én nekem pedig ez megkönnyebbülés volt. Így az eredmény, hogy ha kimegyek a temetőbe az elhunyt családtagokhoz (sajnos anyám is köztük van), nem érzek semmit a nagyanyám emléke iránt, csak egy plusz név és dátum a siron


2021. jan. 25. 16:20
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
97%

Azt, hogy lassabb, gyengébb és ezért illik segíteni és odafigyelni.

Hogy egy más korban, esetleg más értékrenddel nőtt fel, megint csak belefér.

Az, hogy gonosz megjegyzésre ne reagáljon, ne védje meg magát, nincs benne.

2021. jan. 25. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
81%

Én még az életben meg nem említettem a 6 évesenmnek a tisztelni szót. Nem is tudja szerintem, mit jelent, de érzi. Persze nem mindig, de néha azért igen:)


Idősekről azt tanítottam, hogy segítse őket, mert gyengébbek, vágjon oda egy két kedves szót és mosolyt, mert akkor jó lesz neki, és "ő már öreg" kezdetű mondatok, amikkel az elnézőképességet, és a ne foglalkozz vele mit beszélt tanítom, nem túl nagy sikerrel, mert mindent a szívére vesz.


Szerintem, azt "kell" tisztelni, aki kiérdemelte, túlteljesít valamiben embertársain, ami az ő érdeme. Egyébként szerintem a tisztelet nem döntés kérdése, hanem kiváltja a tiszteletre méltó személy, tehát úgy magától keletkezik az emberben, amit a gyerekemen is látok. Lehet idős, fiatal, de a gyerekem tapasztaljon tőle bármi olyat, ami a tisztelet érzését váltja ki belőle.

2021. jan. 26. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
23%

Azt, hogy ha kiszállnak a kocsiból, mindenképp verjék neki az ajtót a mellettük parkolónak és lessenek hogy "mi van buz1?"

Mintha ők lennének a valakik.


A 20 éveseket is hívják néninek, bácsinak. Feltétlenül csókolommal köszönjenek.

Ha 2 év korkülönbség van, vagy semmi, akkor is! Teccccikk tudni így illik.


A járdát foglalják el, egymás mellett kell menni. Aki szembe jön majd kiugrik a kocsik elé.


Sose köszönjenek előre, még a szonszédnak se, csak lessenek mint a birkák..hiszen minden esetben őket illeti meg a tisztelet.

2021. jan. 26. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
84%

Az idősek tisztelete egy olyan korból hátramaradt gondolat, amikor a világ a kisember hétköznapi életét tekintve olyan lassan változott, hogy egy életen belül szinte változatlannak tűnt. Egy ilyen világban minden felhalmozott tapasztalat hasznos maradt, így nagy átlagban igaz volt, hogy valaki minél idősebb, annál többet tud a világról, annál bölcsebb. Ez a világ sajnos, vagy nem sajnos valamikor a 20. században végleg elmúlt, és ma már nem hogy nem hasznos az idősek fiatalkorukban megszerzett élettapasztalata, hanem jobb esetben felesleges, rosszabb esetben kifejezetten káros, mára már elítélendő értékrendet nevelt beléjük.


Hogy a kérdésre válaszoljak, egyáltalán nem szeretném a lányomnak az idősek automatikus tiszteletét megtanítani. Mármint az alapvető, mindenkinek kijáró tiszteletteljes viselkedésen felül. Az ilyen tekintélyelvű "ne beszélj vissza az időseknek" meg szerintem kifejezetten gusztustalan gondolat, így ezt pláne nem tanítom neki, de hatalmas szerencsénkre már az én szüleim is így gondolták, szóval az ő nagymamája sem fogja ezt elvárni tőle.

2021. jan. 26. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!