Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » A tgyast szüles elött vagy...

A tgyast szüles elött vagy utanna kapja a kismama?

Figyelt kérdés
Mi alapjan szamoljak azt ki?
2010. okt. 22. 10:55
 1/1 anonim ***** válasza:

Szülés előtt 28 napal lehet legkorábban igénybe vanni és szülés napján legkésőbb. Attól függ mikor kapod, hogy mikor igényled.

Célszerű csak szülés napján megkezdeni, mert akkor kécőbb telik le a 168 (24 hét)nap és később kezdődik agyed, ami általában kevesebb.


(Már nem sokáig lesz 168 nap, mert egységesíen az Unióban 20 hét lesz, ez nekünk magyroknak xarabb, van akiknek, meg jobb, ahol pl kevesebb volt eddig.


Én a szülés napján kezdtem meg (tavaly március 08-án) és az első havi-t április eljén kaptam, nekem a munkehelyem kifizetőhely.



Terhességi-gyermekágyi segély

(tgyás, tes, gyás, thgys, kinek hogy tetszik – itt tgyásként rövidítjük)


Ki jogosult rá?


Aki a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, ÉS


-a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, VAGY


-a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon túl (ún. passzív) táppénz, baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt szül, VAGY


-(passzív) táppénz, baleseti táppénz folyósításának megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül


A tgyásra jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani


-a biztosítás megszűnését követő (passzív) táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításának az idejét


-közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 napot


-a rehabilitációs járadék folyósításának idejét (2008-tól)


Mettől meddig jár?


A tgyás a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra jár. A szülési szabadság időtartamát klasszikusan a Munka Törvénykönyve szabályozza, de más biztosítási jogviszonyban állókra, így pl. egyéni és társas vállalkozókra, megbízási szerződéssel dolgozókra, álláskeresési támogatásban részesülőkre is ugyanúgy kell alkalmazni.


A szülési szabadság 24 hét, vagy másképpen 168 nap, a kismama választásától függően legkorábban a szülés várható idejét megelőző 28. naptól, legkésőbb a szülés napjától lehet igénybe venni. Amikortól indul, onnantól kezdve 168 napig jár, nincs jelentősége, hogy a kiírt időpontban születik-e a baba.


A gondozásba vétel napjától a szülési szabadság még hátralevő tartamára annak a nőnek is jár, aki a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, ha az általános jogosultsági feltételek a gondozásba vétel napján fennállnak.


A szülési szabadság, és így a tgyásra jogosultság megszűnik:



Mikor nem jár annak, aki egyébként a jogosultsági feltételekkel rendelkezik?


A tgyás rendeltetése, hogy a kieső bért pótolja, ezért nem jár


-a szülési szabadságnak arra a tartamára, amelyre az igénylő a teljes keresetét megkapja


-ha bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a személyi jövedelemadó-mentes tiszteletdíjat - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja.


Annak, aki a keresetét részben kapja meg, csak az elmaradt keresete után jár az ellátás.


Hol kell igényelni?


Munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló kismamának az igényt a munkáltatónál/foglalkoztatónál kell bejelenteni, akkor is, ha passzív jogon igényli a tgyást.


Akkor is ez az eljárás, ha a munkáltatónál nem működik társadalombiztosítási kifizetőhely, mert hivatalosan az ő dolga továbbítani az igényt a székhelye szerint illetékes Egészségbiztosítási Pénztárhoz. Ha a továbbítást nem bízzuk rá, akkor sem lehet a munkáltatót kihagyni, mert biztosítástól és jövedelemtől függő ellátásról van szó, úgyhogy a biztosításra és jövedelemre vonatkozó adatokat ún. foglalkoztatói igazoláson közölnie kell, ez alapján fogják megállapítani a tgyást.


Egyéni és társas vállalkozók esetében a székhely szerinti Egészségbiztosítási Pénztár az illetékes. Álláskeresési támogatásban részesülők a Munkaügyi Központ után – mert ilyenkor innen kell a foglalkoztatói igazolás és egyéb papírmunkák is vannak – a lakhely szerinti Egészségbiztosítási Pénztárnál tudják igényelni a tgyást.


Az igény benyújtást megelőző 6. hónap első napjáig lehet visszamenőleg tgyást igényelni.


A Megyei Egészségbiztosítási Pénztárak címe, ügyfélfogadása



Mi kell az igényléshez?


-a gyermek(ek) eredeti születési anyakönyvi kivonata – azért az eredeti, mert kidekorálják a hátulját, rávezetik az igénylés tényét, úgyhogy másolat nem jó


-kórházi igazolás 10-es, szülést jelölő kóddal, ezt automatikusan adják a zárójelentés mellé. Otthon szülőknek ez értelemszerűen nem kell, de jelezni kell, hogy ezért nincs.


-szülést megelőző időponttól igényelt tgyásnál terhesállományba vételről szóló igazolás vagy eredeti kiskönyv és nyilatkozat a szülési szabadság megkezdésének időpontjáról


-nyilatkozat a tgyás megállapításához - ez egy formanyomtatvány, ami arról szól, hogy sem az igénylő, sem a háztartásból

más nem igényel erre a gyermekre vagy más gyermek után más ellátást: Letöltés

-nem kifizetőhelyen történő igényléskor a munkáltató által kitöltött foglalkoztatói igazolás: Letöltés

-foglalkoztatói igazoláshoz tgyás pótlap: Letöltés


-“Jövedelemigazolás egészségbiztosítási ellátás megállapításához” - ez egy tömbből kitépett, kézzel írt, jövedelmet havi bontásban tartalmazó igazolás, csak akkor kell, ha az igénylés és az előző év január 1. között más munkáltatónál is dolgozott az igénylő*


-“Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” - köznapi nevén TB kiskönyv, csak akkor kell, ha a tgyás kezdete előtti 2 évben több helyen dolgozott az igénylő*


*Lehet, hogy belépéskor oda lett adva a munkáltatónak és nála van.


Szülés előtti időponttól indított és akkor meg is igényelt tgyásnál a születési anyakönyvi kivonatot, a kórházi igazolást és a nyilatkozatot szülés után be kell nyújtani, különben leáll a folyósítás.


Mennyi az összege?


A tgyás alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet főszabályként a táppénzszabályok szerint állapítják meg.


Jövedelemként azt az összeget veszik figyelembe, amely után a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett volt. A prémium, jutalom, egyéb nem rendszeres jövedelmet arra az időszakra kell figyelembe venni, amikor kifizették.


Az ellátás alapját az irányadó időszakban elért jövedelem alapján állapítják meg. A tgyás a számítási időszakban elért átlagkereset, jövedelem 70%-a.


- Ha a tgyás kezdetét megelőző év január 1. és december 31. között volt legalább 180 bérezett nap, akkor az előző évi jövedelem az alap.


· Ha az előző évben nincs 180 bérezett nap, de a tgyást megelőző naptól közvetlenül visszafelé (akár 2 évből is) van, akkor az utolsó 180 napi jövedelem lesz az ellátás alapja.


· Ha 180 nap sehogyan sincs, de ennél valamivel kevesebb van, akkor ez az 1-179 napi jövedelem, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap


· Ha egyetlen bérezett nap sincs, akkor


- munkaviszonyban állónál az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a tgyás alapja

- egyéni és társas vállalkozónál a minimálbér

- álláskeresési járadékot szüneteltető esetében a járadék alapját képező, korábbi átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese

- álláskeresési segélyt szüneteltetőnél az álláskeresési segély összege az alap (de ez olyan kevés, hogy az alanyi jogon járó gyes több nála)


Frissítve: 2010



-a gyermek halva születése esetén az ettől számított hat hét elteltével

-ha a gyermek meghal, a halált követő 15. napon, de a tgyás legalább az elejétől számított 42 napig ilyenkor is jár

-ha a gyermeket ideiglenes hatállyal elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el, akkor a gyermek elhelyezését követő napon, de a tgyás legalább a kezdetétől számított 42 napig ilyenkor is jár

(A 42 napos szabály azért van, hogy a gyermekágyas időszakra, az anya szervezetének regenerálódásának az idejére akkor is járjon ellátás, ha a gyermekkel történik valami, ami miatt tovább majd nem jár a tgyás.)

Ha a gyermeket a koraszülöttek ápolására fenntartott intézetben gondozzák, a szülési szabadság igénybe nem vett részét - a szülést követő egy év elteltéig - a gyermeknek az intézetből történt elbocsátása után is igénybe lehet venni.


-tgyás mellett díjazás ellenében munkát végezni nem lehet, kivéve gyed alatt a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást



forrás: [link]

2010. okt. 22. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!