Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Kétnyelvűségről van szó egy 4...

Kétnyelvűségről van szó egy 4 éves gyereknél! Logopédus vagy védőnő?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Remélem tud valaki segíteni itt, akár csak leírni a tapasztalatát vagy a véleményét.

Kétnyelvű családunkban 2 gyermekünk van, 2 és 4 évesek. A nagyobbik 2,5 évesen kezdte az óvodát, nem volt semmi gond vele, szépen beilleszkedett, óvonők dicsérték még az évzáró előadáson a leghosszabb szerepet ő kapta(magyarul), mondván csak rá tudták bízni ezt a feladatot holott 4 éves gyerekek is körbevették. Következő évben a kiscsoportban kellett maradnia ami azt jelentette új óvonők, új társak. Azzal sem volt semmi gond, nem panaszkodott beilleszkedett. Férjemmel magyarul beszélünk, én a gyerekekhez a saját anyanyelvemen a férjem magyarul és eddig úgy éreztük mind a kettőt szépen beszéli, nem tökéletes de egy 4 éves gyerektől ennél jobbat nem várhat az ember. Jött a fogadóóra és az ovonők tanácsolták, hogy írassuk át abba az ovodába ahol az anyanyelvén tud beszélni, amit mi nem szeretnénk mert Magyarországon élünk és a magyart szeretnénk első nyelvnek neki. Mondták, hogy sokszor nem érti mit mondanak neki, ha feladat van nézelődik lesi a többiektől mit kell csinálni, szövegértési problémái vannak… itthon több mesekönyvet kivülről is tudja. Hidegzuhanyként ért, mert minden nap megkérdezzük minden rendben volt-e vele és mindig igen volt a válasz. Tudjuk, hogy sokszor ki kell javítani mind a 2 nyelven, mert rosszul fejezi ki magát de eddig azt hittük a kétnyelvű gyerekeknél ez normàlis és majd beáll, megtanulja. Most kb. azt mondták le van maradva a társaitól, és legbelül egyikünk sem érzi ezt.

Mi azt látjuk, hogy ha nehezebben is de ki tudja fejezni magát. Ebben szerintetek tud segíteni egy logopédus vagy védőnő? Egy véleményre lenne szükségünk aki ezzel foglakozik. Vagy kinek a segítségét kérjünk, mert nem szeretnénk ha emiatt hátrányba lenne .

Előre is köszönöm és bocsi hogy ilyen hosszú lett!



febr. 24. 21:12
 1/9 anonim ***** válasza:
90%

Hát figyelj. Mi itt nem látjuk a gyereked. Vidd el szakember(ek)hez, méresd fel, mert iskoláig ennek rendeződnie kell.


Lehet, hogy amúgy is lett volna beszédértési problémája, és erre jött pluszban a 2 nyelvűség. Nem tudhatod!!


Lássa szakember.

febr. 24. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
93%

Laikusként írom, amit írok. Illetve óvónő vagyok,de konkrétan kétnyelvű gyerekkel még nem volt dolgom, csak kolleganőimnek.

A kétnyelvű gyerekek általában le vannak maradva eleinte, aztán szépen behozzák. Az óvónő nem kérhet ilyet,hogy vidd át másik nyelvű oviba. Hidd el be fogja hozni.

Amint írod te a saját nyelveden beszélsz vele, férjed magyarul. Gondolom te voltál vele otthon óvi előtt és most is te vagy vele többet. Így nem csoda ha a magyar kevésbé megy neki.

Nagyon nagy dolog két nyelvet anyanyelvi szinten elsajátítani, légy büszke rá és állj ki mellette.

Védőnő ebben egyáltalán nem kompetens (meg amúgy szinte semmiben), esetleg logopédust megkérdezheted tud-e ebben segíteni.

febr. 24. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! A 2. válaszolónak pláne ❤️

Mert megnyugtattál!

Megérdeklődöm milyen lehetőségeink vannak és utána járunk.

febr. 24. 21:31
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem békén kell hagyni a gyereket. Én egyszer felméretném logopédussal, hogy lássam, mekkora a "baj" és annyi. Ha szükséges, iskolában kaphat fejlesztést, mint azok a gyerekek, akik más okból vannak lemaradva.

Unokahúgom 3nyelvű, magyar az anyanyelve, jelenleg az a legerősebb. Sokkal választékosabban beszél magyarul, mint sok itt élő egynyelvű kortársa. Imádja a nyelvi játékokat, szólásokat, de mégis van, amit a 2.nyelvén mond.(Az ország nyelve, ahol élnek.) Tudjuk, hogyha közösségbe kerül még inkább előtérbe kerül majd az ország nyelve és csorbul a magyar.

Pedagógusként tanítottam egyébként többnyelvű gyerekeket. Nekem az a tapasztalatom, hogy minimális hátrányban vannak magyarból a magyar anyanyelvűekkel szemben, de simán áthidaló plusz órákkal. Főleg a helyesírás terén kell pótolni, kisebb a szókincsük, illetve, nem ismernek magyar szólásokat, közmondásokat, mert ugye, otthon nem hallanak. De én most olyan Magyarországon élő gyerekekről írtam, akiknél vagy egyik szülő se volt magyar, vagy otthon is alig használták. Ha az egyik szülő következetesen magyarul beszél hozzá+ magyar nyelvű iskolába jár semmi lemaradása nem lesz, ha egyébként nincs valami, mondjuk beszédértési nehézsége, ami a többnyelvűségétől függetlenül is lenne. 4 évesen szerintem még csak arról van szó, hogy most tanult meg beszélni és 2 nyelven nehezebb, még most rendszerezi a dolgokat, de helyére fog kerülni. Nem íratnám másik óvodába.

febr. 24. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm 🙏🥹
febr. 24. 22:26
 6/9 anonim ***** válasza:
73%

Kulfoldon elek, 2 nyelvu a gyerekem.

3,5 eves koraig egy szot sem mondott ! 4 evesen kezdett el beszelni, most 8 evesen azt mondjak a tanarai ( itt 4 evesen kezdodik az iskola, tehat mar 5. osztalyos ) , hogy mostanra 1 evvel van elmaradva az egynyelvu gyerekektol. 1-2 ev mulva teljesen behozza az orszag nyelvet.


Hagyd a magyar ovodaban, az ovonoknek Mo.-n fingja nincs a ketnyelvusegrol. Plusz irigyek. Mert ok sosem fognak ket nyelven anyanyelvi szinten beszelni, mint a gyereked.

febr. 24. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen utolsó!

Tőlem zöldet kaptál.

febr. 25. 06:50
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Az unokahúgom kétnyelvű. Ő is később kezdett beszélni, de 5 éves korára mindent gyönyörűen behozott sőt mèg túl is teljesítette.

Amíg Ausztriában éltek nem volt gond a gyerekkel. Amint ide költöztek egyből azt állították van. Átvitték kétnyelvű oviba, mert megunták a piszkálást.

Ha akatod elviheted logopédushoz. Ártani nem árthat, de akkor olyan kell aki tud mit kezdeni a kétnyelvű gyerekkel, mert van gyakorlata.

febr. 25. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Biztos, hogy ki szeretném kérni a szakember véleményét, ha másért nem is, a lelki nyugalmamért. A leírtakat figyelembe veszem, nagyon sokat jelentenek a szavaitok! Hálás vagyok! 🥰🙏❤️
febr. 25. 13:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!