Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Gyes és szabadságok hogyléte...

Gyes és szabadságok hogyléte munka mellett?

Figyelt kérdés

Nem találtam érdemleges választ, ezért kérem a segítségeteket. Jelen pillanatban GYES-en (jól írom!) vagyok, és a gyerekem jövő nyárom lesz 2. éves. Jövő év őszén kezdi a bölcsit, mert vissza szeretnék menni dolgozni, visszamehetnék a nyár folyamán, de inkább kiélvezem vele még a nyarat.

Hogy is van ez? A beszoktatás időtartama 2 hét, tehát valószínű szeptember vége, október eleje tudnák munkába állni. Kérdésem az, hogy mi van a szabadságokkal? Hogy érdemes kivenni? Vagy kifizetik a szabit? Nem értek semmit!!! (Papíron jelen pillanatban 50 nap szerepel.)

Azt se értem miért kell megszakítani a gyest, az nem alanyi jogon jár a gyermek 3 éves koráig? Független a munkaviszonytól, nemde?


2010. nov. 3. 14:45
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

A gyes mellett dolgozhatsz, akár 8 órában is, független tőle, ezzel nincs gond.

A szabikat nem az a kérdés, hogy hogyan érdemes kivenni, mivel a törvény egyértelmű: a felgyülemlett szabadságot köteles vagy RÖGTÖN kivenni (mindet) és a munkaadó köteles rögtön kiadni. Ha ketten egyetértenétek az elhalasztásban, a törvény azt akkor is tiltja.


A szabit nem fizetik ki, csak ha megszűnik a munkaviszonyod.


Tehát, ha október elején szeretnél munkába állni, akkor vissza kell térned 50 munkanappal előtte, erre az időszakra szabadságon vagy és kapod a fizetésedet már. Szeptemberben beszoktatod a gyereket és októberben kezdesz dolgozni.


Az én számitásaim szerint 2011 július 25-től menj vissza papiron dolgozni, gyakorlatban szabadságon leszel október elejéig (50 nap) és már fizetést kapsz erre az időszakra.


De azt nem értem, miért gyest, kapsz, vagy akkor hogyan lehet ennyi felgyülemlett szabid, de ez nem is tartozott a kérdéshez...

2010. nov. 3. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Járadék miatt vagyok gyesen, tehát a TGYÁS után nem vehettem igénybe a GYED-et, csak a GYES-t, ezért.

Még mindig nem értem, tehát ha júl 25-től megyek papíron szabira, akkor júl 25-től kapom a rendes fizetést???

Kicsit megakadtam, mert én is úgy tudom, hogy GYES alatt nem halmozódik fel szabadság. Nem tudom, de a papíron, amit minden hónapban küldenek 50 szerepel...

2010. nov. 3. 15:24
 3/14 anonim ***** válasza:

Igen, fizetést kapsz július 25-től.


Pont ezrt vagyok én is megakadva, mert elvileg nem lehetne 50 nap szabadságod. Erre mindenképp kérdezz rá, nehogy menet közben derüljön ki, hogy csak 15 napod van (most irtam valamit...). Nem értem, mitől lenne 50 nap szabid.

2010. nov. 3. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Részben rosszul tudod :)

A munka törvénykönyve nem tesz különbséget a tgyás, gyed, gyes között ebben az esetben. Pontosan úgy szól, hogy a gyermek otthoni ápolása céljából kapott fizetés nélküli szabadság első évére jár szabadság.

Ettől függetlenül az 50 nekem is sántít, hacsak nem vagy 35 éves és nem maradt bent egy teljes évi szabid, amikor elmentél babázni...


A másik kérdésed: jelen szabályozás szerint lehet a gyes mellett 8 órában dolgozni (ha elmúlt egy éves a csemete), azaz hacsak nem szavazzák meg a módosítást (figyelem! tervben van), akkor nem kell megszakítani a gyest.

2010. nov. 3. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

8 napom maradt 2008-évről, veszélyeztetett terhes voltam.

2009 nyarán szültem. (Táppénzen voltam szülésig + TYGÁS) 2009 decemberétől vagyok GYES-en. Elvileg 22 napot megkaptam. Azaz ha úgy vesszük, összesen 30 napom van. 2010-re elviekben 23 nap járna nekem, de nem tudom, hogy ez most halmozódik e a szabadságokkal - GYES végett.

Köszönöm mindenkinek aki válaszolt.

Ma rákérdeztem a szabadságok végett - informálódtam, de nem kaptam értelmes választ - azt mondták kiveszem a szabit, de arra nem kapok pénzt. Vagy ez is munkahely függő???

2010. nov. 3. 17:11
 6/14 anonim ***** válasza:

"azt mondták kiveszem a szabit, de arra nem kapok pénzt"


Ez azért nem így van! Mi az, hogy arra nem kapsz pénzt??? Az rendes FIZETETT szabadságnak minősül, mint a nevében benne van, fizetett.

2010. nov. 4. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Már hogyne kapnál a szabadságodra pénzt??? Ezt mégis hogy képzelik??? Erre kérdezz rá még egyszer, mi az, hogy a fizetett szabadságodra nem akarnak fizetni???
2010. nov. 4. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Megjegyzés: a legfrissebb hirek szerint a törvényjavaslat azt tartalmazza, hogy gyes csak max. 6 órás munka mellett járjon januártól.
2010. nov. 5. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:
Nekem az lenne a kérdésem,hogy mivel gyes mellett fogok dolgozni tehát 6 órában (jelenleg a felgyülemlett kb 40 nap szabimat töltöm ami 2009 és 2010-ről származik)a szabjaimat 6 órában számolják el vagy még 8 órában,hiszen az korábbi időszakról maradt.Köszönöm a segítséget!
2011. márc. 30. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Utolsónak:

Az attól függ, hogy mikortól él a szerződésmódosításod. Ha már a szabis időszaktól kezdődően, akkor a szabit 6 órában számolják el. Ha a szabis időszak lejárta utáni a dátum, akkor a szabit 8 órásban számolják el, de akkor a gyest erre az időszakra le kell mondani.

2011. márc. 31. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!