Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Szülés előtt a táppénz, hogy...

Szülés előtt a táppénz, hogy befolyásolja a GYED öszegét?

Figyelt kérdés
Üdv. Mindenkinek! Segítséget szeretnék kérni, mert nagyon tanácstalan vagyok, megoszló véleményeket találok e kérdéssel kapcsolatban. Kismama vagyok, még nagyon az elején járunk...febr.1-től szeretnék táppénzre menni, szept-re várom a babát. Befolyásolni fogja-e a GYED-em összegét a táppénzem? 2008.okt-óta folyamatos a munkaviszonyom, minimálbérem van. Mennyi TGYÁS-ra és GYED-re számíthatok így? Előre is köszönöm a válaszokat!
2011. jan. 12. 11:42
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Szia!

Mindig az előző évi jövedelmedből számítják a juttatásokat,tehát nyugodtan mehetsz táppénzre,a tgyás,gyed 70%-a lesz a tavalyi bérednek.

2011. jan. 12. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Az első válasz csak félig pontos.


A tgyásnak valóban a tvalyi jövedelmed lesz az alapja, de a gyednek nem, hizsen szeptemberben szülsz! Igénylést megelőző év jövedelmét nézik, ez gyednél már nem 2010 lesz, hanem 2011.


Vagyis ha elmégy most táppénzre, akkor a gyed alapja a januári fizetésed és a februárban kapott betegszabadság (70%-os bér) lesz.


Ez csak akkor éri meg neked, ha 200 körül van a havi bruttó béred.

Mennyi volt a fizetésed? Szívesen számolok neked kb. összeget:)

2011. jan. 12. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Szia! Köszönöm a válaszod! Én csak azt nem értem, hogy a GYED-em csak 2012-től jár majd, (mert előtte ugye TGYÁS jár), akkor viszont a 2011-es évet veszik a GYED alapjául, 2011-ben pedig csak a januárt dolgozom le, ha febr-tól táppénzre megyek...
2011. jan. 12. 12:25
 4/13 A kérdező kommentje:

Szia! Pont egyidőben írhattunk...

Szóval az a helyzet, hogy minimálbérem van...sajnos

2011. jan. 12. 12:27
 5/13 A kérdező kommentje:
Megköszönném, ha számolnál nekem, olyan tanácstalan vagyok. Semmi más jövedelmem nem volt, csak min.bérem. Most sajnos el kell mennem, mert 13:00-ra vissza kell érnem dolgozni, de este jövök. Köszi előre is!
2011. jan. 12. 12:32
 6/13 anonim ***** válasza:

Ha csak januárban dolgozol, akkor 46 ezer körül lesz a bruttó gyed, ha végig dolgozol, táppénz nélkül, akkor meg 55 körül.

Viszont ha még a februárt kibírod, akkor 51 körül lesz a bruttód:) Vagy vedd ki a szabidat február végéig, és dolgozz csak február közepéig:)

2011. jan. 13. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszod, sajnos ez nem sok... Ha jól számolom 33.350.- a netto gyed 46.000 brutto után, mert szja-t 18%-ot és ny.járulékot 9,5 %-ot vonnak ugye? Mondjuk, ha végig dolgoznék, akkor sem lenne nagyon sokkal több. Hogy kell egyébként számolni? Mármint, hogy jön ki e 46.000, 51.000, és 55.000?
2011. jan. 13. 19:38
 8/13 anonim ***** válasza:

Szja 16%, nyugdíj meg 10. De kérhetsz adójóváírást, ami annyi, mint az szja, felső korlát 12100.


Úgy számoltam, hogy ha januárban dolgozol, és februárban mégy betegállományba akkor januárban 78000 lesz a béred, és 31 bérezett napod lesz, februárban meg 38000 körüli lesz a béred és lesz 21 bérezett napod (a betegszabi 15 munkanap, az 21 naptári nap, és 70%-os a bé, ezért ennyi). Összeget osztod a bérezett napok számával - ez a napráti napi átlagjövedelem, és ennek 70%-a a gyed bruttó napi összege.

Értelemszerűen ha két hónapot dolgozol, akkor 2x78000, plusz a betegszabi, és mivel február csak 28 napos, így kicsit emeli az átlagot.

Ha kérsz adójóváírást, és csak márciustól mégy betegállományba, akkor a nettó gyeded kb.46 ezer lesz.

2011. jan. 13. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Ez a 46000 netto már jobban hangzik. Most ezzel az adójóváírással nem vagyok tisztában, erre nem is gondoltam. Valahogy akkor mindenképp ki kéne húznom márciusig, csak az a baj, hogy rezeg a léc a cégnél és félek, hogy elküldenek mielőtt még táppénzre mennék. A TGYásom is kb. ennyi lesz ugye?
2011. jan. 13. 21:43
 10/13 anonim ***** válasza:

Nem tudnak elküldeni, mert terhes vagy. Úgyhogy nyugi.

A tgyás kicsit több lesz kézbe, mert abból nem vonnak nyugdíjjárulékot.

2011. jan. 14. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!