Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Tényleg vissza kell mennem...

Tényleg vissza kell mennem dolgozni 2 gyerek között, ha a 2. gyerekemnél is szeretném igénybevenni a gyás-t és a gyed-et?

Figyelt kérdés
Jelenleg gyes-en vagyok 2 és fél éves kisfiammal. Úgy terveztem, hogy lassan újra teherbe esem, amikor lejár a gyes, kiveszem a szabiaimat, majd mikor az is lejár, betegállományba megyek, amíg megszületik a kistesó. De ugye a gyesen, amin most vagyok, nem számít munkaviszonynak. Így, mikor kiveszem a szabijaimat majd ha addig sikerül teherbe esnem betegszabira megyek, ezek már munkaviszonynak számítanak, de hány nap munkaviszony után vagyok jogosult a 2. gyerekemnél a gyás-ra gyes-re? Attól félek, hogy így nem lesz elég munkanapom, és vissza kell mennem a 2 gyerek között dolgozni.
2011. márc. 23. 14:22
 1/10 anonim ***** válasza:

"De ugye a gyesen, amin most vagyok, nem számít munkaviszonynak."

Nem teljesen. Önmagában a gyes nem számít munkaviszonynak, ez tény. Viszont te a munkahelyeden állományban vagy (fizetés nélküli szabin), ami munkaviszonyt eredményez.

A gyes alatti/közvetlenül utáni kistesóval azért kell "vigyázni", mert a kistesó tgyás/gyed igénylésekor mindig az igénylést megelőző naptári évet nézik. És ha ott zömében gyest kaptál, akkor ezeket az ellátásokat csak a minimálbér után fogod kapni, nem a tényleges v. szerződésed szerinti bér után.

2011. márc. 23. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy ha gyed, gyes alatt szül újra az anya, akkor ugyanazokat az ellátásokat és ugyan olyan összegben kapja, mint az első babánál. Én mindenestre 2005 augusztusában veszélyeztetett lettem, betegszabin voltam fél év munkaviszony után, 2006-ban, 2008-ban és 2010-ben szültem és legutóbb is a 2005-ös szerződéses alapbérem után kapom a gyedet. Tudom, hogy azóta sok minden változott és a te eseted kicsit más, azért remélem segítettem.
2011. márc. 23. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

"Én úgy tudom, hogy ha gyed, gyes alatt szül újra az anya, akkor ugyanazokat az ellátásokat és ugyan olyan összegben kapja, mint az első babánál."

Ez csak részben igaz. A tgyás szempontjából részben igaz, azzal, hogy ebben az esetben a tgyásnak is van maximuma, ami megegyezik a gyed max-al.

A gyednél viszont teljesen más ha gyes alatt vagy utána szül újra az anya. És akkor is teljesen más, ha a gyes elején vagy a végén születik a kistesó. Mivel mindig az igénylést megelőző évet veszik alapul az ellátás összegénél, ezért nem mindegy, hogy ha az igénylést megelőző évben végig vagy túlnyomó részben gyedet kapott az anya, akkor ugyanaz lesz az ellátás alapja, ha viszont végig vagy túlnyomó részben gyest kapott az anya, akkor a minbér lesz az alapja.


Kedves kérdező!

Ha megírod, hogy pontosan mikor született a kisfiad, akkor tudok egy olyan nézni neked, hogy ha mikor születik a tesó, akkor mi lesz az ellátás alapja.

2011. márc. 23. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Szia!Én nem a kérdező vagyok,de engem is érdekelne,hogy mi lesz az alap.Decemberig jár a gyed.És ha szerncsénk van akkor még sikerül hogy dec körül szüljek.Akkor hogy alakul az ellátás?És hogy alakul akkor ha mondjuk jan vagy feb-ban szülök?

Előre is köszönöm válaszod!Anita

2011. márc. 23. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Jaj, nagyon köszönöm mindenkinek! Kedves 3.! 2008 november 5-én született a kisfiam,, és úgy terveztük a férjemmel, kb idén szeptembertől-novemberig jó lenne teherbe esnem újra.
2011. márc. 23. 16:42
 6/10 anonim ***** válasza:

"2008 november 5-én született a kisfiam,, és úgy terveztük a férjemmel, kb idén szeptembertől-novemberig jó lenne teherbe esnem újra."


Vegyük októbernek az első hónapot (szeptemberi teherbeesés), végigviszed a gyest, majd utána szabi, betegszabi, táppénz (bár halkan megjegyzem, hogy most akarnak törvényt módosítani, hogy a veszélyeztetett terhesek egyből táppénzzel kezdjenek, ne betegszabival).


Akkor 2012. júniusi szüléssel lehet számolni.

A tgyás igénylése 2012. június, tgyás alapja: minimálbér kétszerese, ha viszont nov 5 - dec 31 közötti szabis időszakban nem érted el a minbér kétszeresét, akkor abból számolnak napi díjat.

Gyed igénylése november, gyed alapja a 2011-es év jövedelme, amikor zömében gyest kaptál, így a minimálbér lesz a gyed alapja.


Ha viszont úgy alakul, hogy július 16 után igényled a tgyást (akkor szülsz), akkor a tgyás alapod változatlan (minbér kétszerese v. ha a nov-dec időszakban kevesebbet kaptál, akkor az), viszont a gyedet már 2013-ban igényled meg, így a gyednél már a 2012-es jövedelmed számít. Egészen pontosan a szabis időszak és (jelenleg a) betegszabis 15 nap. Ha megszavazzák a változást, akkor csak a 100%-os fizetéses szabis nap fog számítani, a 70%-os betegszabis nem.

Egyszerűen:

A tgyás tekintetében tök mindegy, hogy mikor esel teherbe, viszont a gyednél nagyon nem mindegy.

Ha szeptember-októberben esel teherbe, akkor a gyedet lehet, hogy minimálbér után kapod (azért lehet, mert nem lehet tudni, hogy 38. v. 42. hétre szülsz), viszont ha nov-dec esel teherbe, akkor közel annyi gyedre számíthatsz, mint most (azért közel, mert ha marad a betegszabis rész, akkor kicsit kevesebbet fogsz kapni).

2011. márc. 24. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

"Szia!Én nem a kérdező vagyok,de engem is érdekelne,hogy mi lesz az alap.Decemberig jár a gyed.És ha szerncsénk van akkor még sikerül hogy dec körül szüljek.Akkor hogy alakul az ellátás?És hogy alakul akkor ha mondjuk jan vagy feb-ban szülök?

Előre is köszönöm válaszod!Anita"


Az összegek szempontjából nálad nincs jelentősége, hogy mikor (dec-febr) szülsz, hiszen te nem igényeled v. nem végig a gyest.

1. verzió:

Decemberben lejár a gyeded, decemberben szülsz. Gyakorlatilag egyik nap még gyedet kapsz, másnap tgyást. A tgyás számítása nálad is ua, mint a kérdezőnél: a minbér kétszerese az alap (esetedben nincs tényleges jövedelem az igénylést megelőző évben, hiszen végig gyeden voltál), ha a szerződésed szerinti bér 70%-a ennél kevesebb, akkor a szerződésed szerinti bért nézik.

Gyed igénylése 2012. május-június. A gyednél van olyan, hogy ha az igénylést megelőző naptári évben (és azt megelőzően) azért nincs 180 bérezett napod, mert táppénzben, tgyásban, gyedben részesültél, akkor a korábbi ellátás alapja lesz az új ellátás alapja. Vagyis a mostani gyed alapod lesz az új gyed alapja.


2. verzió:

Jan-febr körüli szülés. Ekkor el kell dönteni, hogy mi legyen dec-jan (febr) között. Szabi, táppénz, gyes, tgyás igénylése szülés előtt 28 nappal. Egyik sem befolyásolja a későbbi tgyást, gyedet, mert a gyednél még mindig a 2011-es évet fogják nézni, amikor gyakorlatilag egész évben gyedet kaptál. Ami nem mindegy, hogy 1-2 hónapig mekkora összeget kapsz. Gyes:25eFt, szabi: 100%-os fizetés, táppénz: 60%-os fizetés (azért leírom a betegszabit is, bár, mint írtam, ezen lehet, hogy változtatnak, 70%).

3. verzió:

Nem jön össze úgy a dolog, ahogy szeretnétek, de július 16-ig megszülsz. Ugyanaz, mint a 2. verzió.

4. verzió:

2012. Július 17 után szülsz. Na ekkor nem mindegy, hogy a gyed lejárta után gyesre mész-e. A tgyás változatlan, viszont a gyed már a 2012-es jövedelmed alapján nézik. Ha a gyed lejártát követően elmész gyesre, akkor minbér lesz a gyed alapod. Ha viszont kiveszed a szabikat és elmész táppénzre, akkor 100%-os bér + 70% betegszabi lesz a gyed alapod (ha még lesz betegszabis időszak a veszélyeztetett terheseknek).

2011. márc. 24. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Jaj, nagyon köszönöm! Teljesen kétségbeestem, hogy vissza kell mennem dolgozni... Nem azért, mert utálom a munkám, hanem mert nagyon bonyolult a helyzet, Bp-en élünk, munkám 50 km-re... Szóval, ha jól értem, ha később esek teherbe (nov-dec) akkor közel hasonló juttatással számolhatok, mint az első gyerekemnél?
2011. márc. 24. 17:13
 9/10 anonim ***** válasza:
Igen, azzal a különbséggel, hogy a tgyásnak is van maximuma (ez megegyezik a gyed maxal).
2011. márc. 24. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm még egyszer!
2011. márc. 24. 21:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!