Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Táppénz és tgyás összege...

Alaszka kérdése:

Táppénz és tgyás összege forintra ugyanannyi?

Figyelt kérdés
Mert úgy tudom a táppénz 60% a tgyás 70%. De nem tudom melyikből mennyit vonnak, hogy érdemes-e megigényelni már a gyást táppénz helyett szülés előtt.
2011. máj. 31. 22:24
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Szerintem ha kapcsolatba tudsz lépni a bérszámfejtővel akkor számoltasd ki vele hogy hogyan járnál jobban én legalábbis ezt tenném.. :-) remélem segítettem kicsit
2011. máj. 31. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy a munkahelyem könyvelője annyit mondott hogy ugyanannyi, de érzésem szerint csak a saját munkáját akarta könnyíteni, hogy ne a szülés előtt igényeljem a gyást...
2011. máj. 31. 22:43
 3/11 anonim ***** válasza:

Legkorábban 28 nappal szülés előtt veheted igénybe a tgyást,ami 70%,168 napig jár.

Én is igénybe vettem.

2011. jún. 1. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Nem ugyanannyi.Én táppénzen voltam a 6.héttől,kb 48-50 ezer ft volt a táppénzem,a tgyás pedig a szülés után 60 körül.
2011. jún. 1. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

A tgyás több.

Hülyeséget mondtak neked. Főleg azért, mert aki május 1 után ment táppénzre, csak 50%-ot kap, a tgyás pedig nem változott.

150 ezres bruttóval 80 ezer körül volt a táppénzem (a régi számítás szerint), a tgyás pedig 100 ezer.

Gondold át, hogy mikor akarod igényelni, nekem a szülés napjától adták a tgyást, volt egy húzós időszak, amikor már nem jött a táppénz, de még nem volt a tgyás.

2011. jún. 1. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Mindenképpen több a tgyás. A táppénz csak 60%, a tgyás 70%, és mindkettőből csak szjat vonnak.


Utolsónak: május 1-től nem változott a táppénz 50%-ra. Csak annyi változás történt, hogy a terhesség miatti keresőképtelenség esetére nem jár betegszabadság, csak táppénz.


KÉrdező, az, hogy érdemes-e a tgyást a szülés előtt megigényelni, attól függ, hogy mennyi a bruttód. Mert nem a tgyást kell nézni, hanem a gyedet. Ugyanis ha a táppénz összege magasabb, mint a gyed összege, akkor érdemes szülésig táppénzen maradni, és csak onnantól igényelni a tgyást. (ugyanis 730 napig kaphatsz normális összegű ellátást - tgyás, gyed, ebből 168 nap maximum a tgyás, vagyis a fennmaradó 562 napban gyedet kapsz.

Ha a tgyást igényled 28 nappal szülés előtt, akkor az azt jelenti, hogy gyedet nem 562, hanem 590 napig fogsz kapni. Ellenben ha magas a bruttód, és a táppénz több, mint a gyed, akkor csak 562 napig kapod a kevesebb pénzt, és szülés előtt kapsz többet)


Ha magas a bruttód, pl. 200 ezer (ez csak egy példa), akkor érdemesebb táppénzen maradni, ugyanis a táppénzed ennyi bérrel bruttó 118-119 ezer körüli, és csak szja-t vonnak (24 ezer körül), míg a gyed csak bruttó 109200, és vonnak belőle szja-t és nyugdíjjárulékot is.

2011. jún. 1. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Kösz mindenkinek, próbálok kiigazodni.

Konkrétan: 89500 a bruttóm, és táppénzt még nem kaptam, mert áprilisban mentem el, az elején még volt betegszabi. Ezért a táppénzt is csak saccolni tudom. Már holnaptól áttérhetnék a tgyás-ra, de ha csak 2-3 ezer Ft különbség van, akkor nem teszem, mert a szülés után ugye pótolni kell majd a papírokat, sok vele a cécó. De ha legalább 10 ezer a különbség, akkor már nem mindegy...

2011. jún. 1. 10:34
 8/11 anonim ***** válasza:

Utolsó! Igen, igazad van, én emlékeztem rosszul, a várandósokra más szabályok vonatkoznak táppénz ügyileg.

Le vagyok maradva az infókkal, mint a borravaló...


A lényeg a lényeg, a tgyás biztosan több, mint a táppénz.

2011. jún. 1. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Ha valakit érdekel, fordulat az ügyben, ami lesokkolt: beszéltem az Oep-pel, kiderült, hogy az 1. gyerek után "hiába" volt másfél évig megint munkaviszonyom, mivel igénybevettem az első után a gyest munka mellett (miért ne tettem volna?), azért azt a 12 hónapot kiveszik a biztosítási időmből, így alig 4 hónapom van most, ami biztosított...Szép mi? Szóval most az a helyzet áll fenn, hogy a táppénzem több lesz, mint a tgyás, meg a gyed, ha egyáltalán így kapok tgyást...Valaki jár hasonló cipőben?
2011. jún. 1. 11:05
 10/11 anonim ***** válasza:

Szia, ez, amit leírtál, számomra érthetetlen.

Ha tényleg ezt mondták az oepben, akkor nagy hülyeséget mondtak, mert a munka mellett igénybevett gyes semmilyen formában nem befolyásolja a biztosítotti időt, sőt, ha mellette volt jövedelmed, akkor az ellátás összegét sem.


A törvény szerint a gyes akkor befolyásolja az ellátások összegét, ha azért nem volt az igénylést megelőző évben 180 bérezett napod, mert gyesen voltál. Ebben az esetben a minimálbér lesz az alapja.

De mivel te dolgoztál a gyes mellett, van 180 bérezett napod, így a gyes nem jöhet szóba.


Írd le kérlek pontosan az esetet, szívesen segítek kibogozni, hogy mi a helyzet, és kiszámolom neked, mennyi jár.

Mikortól dolgoztál, mikor szültél, meddig voltál otthon, mikortól dolgoztál gyes mellett, mikortól mentél betegállományba, és mikorra vagy kiírva a kicsivel szülni.

Ez alapján azt is ki tudom számolni, melyikkel jársz jobban, a táppénzzel, vagy a tgyással.

2011. jún. 1. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!