Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Milyen új, kismamákat érintő...

Milyen új, kismamákat érintő törvényt hoztak be?

Figyelt kérdés
A tv-ben láttam, de sajna lemaradtam a lényegről. Megváltozott a táppénz, elvették a fele szabadságunkat, ha visszamegyünk dolgozni. Mi van, ha a kistestvér nem születik meg a nagyobbik két éves koráig? Akkor csak gyes fog járni? Azt mondta a védőnőnk, hogy gyesről csak gyesre lehet menni. Én úgy gondoltam, hogy ha a kisfiam betölti a két évet és még csak útban van a pici, akkor elmegyek táppénzre. Az mégis csak több, mint a gyes. Fontos lenne tudnom, mert ha így van, akkor inkább visszamegyek dolgozni és majd később lesz testvérke. Abból a 28 ezerből nem tudunk kijönni.
2011. júl. 13. 20:36
 1/6 anonim ***** válasza:
ez engem is nagyon érdekelne. Nálunk éppen úgy jön ki, hogy megszületik, ha minden jól megy a Pici mire lejár a két évem, de én azt sem tudom, hogy ilyenkor ugyanannyi-e a tgyás, mint az elsőnél volt. Szerintem egyébként az hülyeség, hogy csak gyes jár, ha gyesen voltál, hiszen a tgyás az akkor jár, ha dolgoztál, és se a gyed se a gyes nem számít aktív munkaviszonynak. Én úgy tudom, hogy jár ugyanúgy a tgyás fél évig és utána a gyed.
2011. júl. 13. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, TGYÁS csak akkor jár, ha megvan az egy év aktív munkaviszonyod.
2011. júl. 13. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Én úgy tudom, hogy ha nem mész vissza dolgozni GYES alatt, akkor nem lesz 180 bérezett napod, ami alapján ki szokták számolni az egyes ellátások összegét.

Ilyen esetben az OEP megvizsgálja, hogy miért nem volt 180 bérezett napod. Ha azért, mert az irányadó időszakban (igénylést megelőző évben) nagyobbrészt GYES-en voltál (pl. 365 napból 220 napot), akkor a minimálbér alapján számolják az ellátásokat (tehát kaphatsz tgyást, csak kevesebbet, mint amennyit a munkabéred alapján számolnának). Ha azért mert nagyobbrészt GYED-en voltál, akkor meg a korábbi ellátást megalapozó jövedelmedet veszik figyelembe.

Nem tudom ez így érthető-e, de elvileg nem csak gyest fogsz kapni, ha a gyes alatt születik meg a másik baba és biztosított vagy.

2011. júl. 13. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Előző vagyok: de inkább menj biztosra, és kérdezz meg egy OEP-es ügyfélszolgálatost. :)
2011. júl. 13. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

1. a táppénz maga nem változott, csak ha veszélyeztetett terhesség miatt válsz keresőképtelenné, akkor nem jár a betegszabadság. A táppénz szabályai annyiban változtak, hogy csökkent a napi maximum összeg 5200Ft-ra/nap.

2. Nem a fele szabadságot vették el, ez így nem pontos, csak kb. az 1/3-át. Eddig ugyanis a tgyás idejére (kb. 5 és fél hónap) és a gyed első évére járt a szabi. Az új szabály a gyed első évére járó szabit csökkenti fél évre.

3. Ha él a munkaviszony, akkor mindegy milyen ellátás alatt szülsz, újra járni fog a tgyás, majd a gyed. Az, hogy gyed vagy gyes alatt szülsz, kizárólag az ellátások alapja miatt érdekes. A védőnő butaságot beszélt.

4. ha elmégy táppénzre gyes helyett, akkor még az ellátások összege sem változik, ugyanis ha azért nincsen 180 bérezett napod az igénylést megelőző évben, mert gyedben, táppénzben, tgyásban részesültél, akkor a korábbi ellátás alapja lesz az új ellátás alapja is.

Vagyis ha pl. a gyedet 100 ezer forint alapján számolták, akkor a tesó utáni ellátást is 100 alapján fogják számolni, sőt a táppénzedet is.

2011. júl. 13. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítségeiteket. Megnyugodtam.:)
2011. júl. 14. 07:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!