Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Van valami szabályozás a...

Van valami szabályozás a fizetés nélküli szabi megszakítására vonatkozóan?

Figyelt kérdés

Bocsi, lehet hogy nem jól fogalmaztam :)

Szóval, nov-ben lesz 2 éves a kisebbik fiam, okt-ben kezdi a bölcsit.

Én úgy terveztem, hogy már 1 hónappal előbb megszakítom a f.n. szabimat, mert 71 nap szabim van és nem akarok még hónapokig "lébecolni" itthon, miközben a kicsi bölcsiben van, hanem jan-ban elkezdenék melózni.

De a munkahelyemen az mondták, hogy meg kell várnom, hogy lejárjon a gyed, csak az azt követő naptól kezdhetem el kivenni a szabijaimat.

Ez tényleg így van, vagy megpróbálnak szívatni?

Köszi!


2011. aug. 26. 16:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Ha megszakítod a fizetés nélküli szabidat, akkor le kell mondanod a GYED-et. Igaza van a munkáltatódnak. De ha le is jár, még a szabijaidat is ki kell adniuk, addig nem igényelheted a GYES-t sem, mert csak max 6 órában dolgozhatnál mellette és ha teljes állásban voltál, a szabit is annak megfelelően adják ki
2011. aug. 26. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

16:19

Köszönöm a válaszodat, de szerintem nem értetted a kérdésemet vagy lehet, hogy én nem értem a válaszodat? :)


Tehát: én a gyed lejárta ELŐTT szeretném elkezdeni kivenni a szabijaimat, ennek van valami akadálya? A gyed-et természetesen lemondanám, tehát nem párhuzamosan gondoltam!


A gyes-t most ne keverjük ide, de amúgy, ha édesanyám még mindig munkanélküli lesz (remélem nem), akkor az ő nevére megigényelnénk vagy esetleg a nyugdíjas apósom nevére, de most tényleg nem ez a lényeg.

2011. aug. 26. 16:39
 3/11 anonim ***** válasza:

Tehát a gyerek októberben kezdi a bölcsit, te meg szeptembertől szabin lennél?

Írnod kell egy levelet a GYED folyósítójának és a munkáltatódnak is. A folyósítónak, hogy kéred a GYED megszüntetését mondjuk szeptember 1-napjával, mert munkába állsz. A munkáltatódnak, meg hogy munkába szeretnél állni szeptember 1-napjával és a munkát a felhalmozódott szabadságod kivételével kezdenéd. A munkáltató köteles visszavenni, DE CSAK a bejelentésed kézhezvételétől számított 30 nap múlva.

2011. aug. 26. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

(5) A munkavállalót fizetés nélküli szabadság illeti meg


a) a gyermek harmadik életéve betöltéséig, a gyermek otthoni gondozása céljából;


b) a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama alatt, feltéve, hogy a munkavállaló a gyermeket otthonában gondozza;


c) a gyermek tizenkettedik életéve betöltéséig a gyermek betegsége esetén, az otthoni ápolás érdekében.


(5a) Ha a munkavállaló az (5) bekezdés szerinti fizetés nélküli szabadságát meg kívánja szakítani, a megszakítási szándékát előzetesen közölnie kell a munkáltatóval. A munkáltató, ha a munkavállaló a fizetés nélkül szabadság kezdetétől számított


a) hat hónap letelte előtt kíván munkába állni, a bejelentést követő legfeljebb harminc nap,


b) hat hónap elteltével vagy azt követően kíván munkába állni, a bejelentést követő legfeljebb hatvan nap


elteltével köteles foglalkoztatási kötelezettségének eleget tenni.


Írásban kell jelezni, itt fent olvashatod a törvényt. Bármikor megszakíthatod, csak időbe és ajánlott levélként, tértivevénnyel add fel.


Itt egy minta:

Nyilatkozat



(címzett: A munkáltató neve, címe)



Tárgy: fizetés nélküli szabadság megszüntetése



Alulírott ………………………(név, utána zárójelben pedig a lakcím)a Munka Törvénykönyve138. § (5) bekezdése alapján, ………. napján született ….. gyermekem otthoni gondozásacéljából ……….napjától igénybe vett fizetés nélküli szabadságomat ……………….napján megszüntetem.



Kérem szíves tájékoztatását munkába állásommal kapcsolatban az alábbi elérhetőségeken:


………



Dátum



aláírás

2011. aug. 26. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Nem tudom mit rakott a szövegbe R30?, de a lényeget érted így is!
2011. aug. 26. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

A gyed igénylése és lemondása a te döntésed, elviekben nem is kötelező igényelni a fizetés nélküli szabi alatt (persze ez nem túl életszerű). Tehát ha te lemondod szeptember 1-jével, akkor az azt követő naptól lehetsz szabin (ha bejelentetted időben a fizetés nélküli szabiról való lemondást). Nincs igaza a munkahelyednek, max. abba köthetnek bele, hogy nem szólsz egy hónappal előbb. Megjegyzem, ha még 2-3 hónapig nem fogsz ténylegesen dolgozni, akkor nem okozhat nekik nagy gondot, hogy mikor szóltál.

Egyébként ha a gyerek bölcsődébe jár, akkor eleve nem kaphatsz gyedet, mert a kettőt nem lehet egyszerre igénybe venni.

2011. aug. 26. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Ha kekeckedni akar a munkáltató, akkor a szabiját sem engedi elkezdeni, mert ugye akkortól már nem passzív állományban van. A törvény 60 napot ír elő, hogy szólni kell (lásd fent), szerintem Te is már 60 napot meghaladóan vagy otthon, akkor nem elég 30 nappal előtte szólni és ahogy már írtam, postán add fel, hogy nyoma legyen. Ha csak szólsz, azt nem tudod bizonyítani, egy későbbi esetleges vita esetén. Nekem szívatták így ismerősömet, hogy majd-majd. Aztán már 3 év eltelt és megszünt a védettség és a munkaviszonya is.
2011. aug. 27. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
30 nappal kell előbb bejelenteni, nem 60...
2011. aug. 27. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Tehát jól gondoltam, hogy bármikor kötelesek visszavenni, csak előtte min. 30 nappal be kell jelentenem (írásban).

Amúgy egyszer már jól megszívattak, mert az első gyed lejárta után meg azt mondták, hogy a gyerek 3 éves koráig nem kötelező visszavenniük, de nyugodtan elmehetek máshová dolgozni... Közben terhes lettem a kicsivel, de persze táppénzre sem engedtek el, úgyhogy fél évig csak a gyes-t kaptam...

Mivel ez egy multi, több ezer dolgozóval, ezért meg sem fordult a fejemben, hogy átvághatnának. Na mind1.

2011. aug. 29. 15:02
 10/11 anonim ***** válasza:

A válasz írója 83%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: tegnapelőtt 17:30


60 nappal kell korábban!!! A törvény ezt írja elő, ha 60 napnál tovább van valaki fiz.nélküli szabin!!! Olvasd el a Munka törvénykönyvében, most változott a nyáron!

2011. aug. 29. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!