Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Milyen feltelek kellenek...

Milyen feltelek kellenek jelenleg a tgyás/gyed-hez?

Figyelt kérdés

Én nem találtam értelmes linket, tudnátok egy olyan oldalt mutatni, ahol pontosan le van írva?



2009 decemberében született a kislányom, 2010 szeptemberében megszűnt a munkahelyem (előtte 4 évet dolgoztam ott). Jelenleg passzív gyed-en vagyok.

A tervem a következő:

januártól elmennék gyes-re és bejelentetném magam 6 órás munkaviszonyra egy céghez. csak a bejelentett munkaviszonyom számít majd bele a 2. babánál a tgyás/gyed-be vagy a gyes összege is? Milyen összegre kell bejelentetnem magam, hogy a legmagasabb gyedet megkapjam? Hogy kell kiszámolni, tudnátok segíteni?


2011. okt. 3. 21:18
 1/10 anonim ***** válasza:

Hasonló cipőben vagyok magam is. Minimum 180 bejelentett nap kell, a GYES összege nem számít bele. Ha GYESről mész szülni, akkor a minimálbérből számolják, ami GYED esetén majdan 46000-re jön ki.

Ha maximál GYEDet akarsz majd (a TGYÁS mindig ennél picit több), akkor bruttó 156e-re kell bejelentve legyél. (Ha ennél többre vagy bejelentve, akkor sem kapsz több GYEDet majd, mert az maximálva van. Ez után viszont a munkáltatónak kb. 90000e költsége van utánad havonta, tehát ha csak szívességből jelentenek be, akkor ezt a hat hónapon át nektek kell perkálni gondolom...

Viszont! Januártól változhat bármi a törvényekben, erről egyelőre senkinek semmi fogalma...

2011. okt. 3. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

szia!

Köszönöm a választ.

1 kérdésem lenne még:

- a 2. baba születését megelőző év számít bele? Tehát ha 2013 ban születik meg, akkor a 2012.évet veszik alapul? Mert ha a megelőző év számít, akkor nem 2012-ben kéne születnie.

azért kérdezem, mert én úgy emlékszek, hogy az első babámnál így számították ki a cégnél annó

2011. okt. 3. 21:33
 3/10 A kérdező kommentje:

hát én ezt már végképp nem értem:

most ezt találtam:

Példa:



- Az igénylő két éven belül 350 nap biztosítási idővel rendelkezik, tehát gyermekgondozási díjra nem lesz jogosult, a gyermek két éves koráig gyermekgondozási segélyt vehet igénybe,



- Az igénylő két éven belül 365 nap biztosítási idővel rendelkezik, jogosult lesz - a szülési szabadság lejártát követően - 365 napig gyermekgondozási díjra,



- Az igénylő két éven belül 480 nap biztosítási idővel rendelkezik, jogosult lesz - a szülési szabadság lejártát követően - 480 napig gyermekgondozási díjra,



- Az igénylő két éven belül 600 nap biztosítási idővel rendelkezik, jogosult lesz - a szülési szabadság lejártát követően - a gyermek két éves koráig (nem 600 napig) gyermekgondozási díjra.

2011. okt. 3. 21:39
 4/10 A kérdező kommentje:

ezek szerint 600 napig kell bejelentve lennem, hogy kapjam 2 éves korig a gyedet?

Vagy teljesen h*lye vagyok és félreértem?

2011. okt. 3. 21:40
 5/10 anonim ***** válasza:

én is most akartam feltenni hasonló kérdést.

nekem már megszületett a babám akit gyesbe szültem,és kiváncsi lettem volna mennyi lesz a gyedem.tényleg csak 46ezer?

hát nem valami sok...

2011. okt. 3. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Nem tudom, ezek az idézetek honnan valók. Én sem vagyok sem könyvelő, se semmi szakmabeli, csak egy mezei anyuka. Azt írtam le, amit nekem is mondtak a cégemnél, mert hasonló cipőben vagyunk, ezért írtam.


Az OEP-et meg felhívtam a múlt héten, ők mondták azt, hogy ha GYESről megyek szülni, akkor a minimálbérből számítják majd, ami most 78e, és annak a 60%-a a 46e körülbelül.


Könyvelő kell ehhez, és mindig az adott cégnél kell érdeklődni, úgy a legbiztosabb...

2011. okt. 3. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
nem a 2010-es minimálbérből számolják?
2011. okt. 3. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Nos, a helyzet a következő:


A tgyáshoz és a gyedhez a szülést megelőző 2 éven belül 365 biztosításban töltött nap kell, plusz az, hogy szüléskor/igényléskor fennálljon a biztosítotti jogviszony. A tgyás esetén beszámítható a munkaviszony megszűnése utáni gyeden töltött idő, azonban a gyedhez szükséges 365 napba ez az időszak nem számít bele.


Az ellátások összegét mindig az igénylés előtti évben elért jövedelem alapján állapítják meg (ha volt abban az évben 180 bérezett nap). Ha nem volt ilyen, akkor a szüléstől visszamenőleg néznek 180 bérezett napot, és az alapján számolnak. Ha ilyen sem volt, akkor két lehetőség van: 1. azért nem volt, mert a vizsgált időszakban nagyobbrészt tgyásban, gyedben, táppénzben részesültél - ekkor az ellátások alapja az a jövedelem lesz, amiből az utolsó ellátást számolták. 2. minden egyéb esetben (pl. gyes) a minimálbér lesz az alap. (kivéve ha minimálbérnél kevesebbet kerestél, mert akkor mindenképp a szerződés szerinti béred).


A gyes ellátás, nem számít bele az ellátások alapjába. Csak azok a jövedelmek számítanak bele, amiből egészségbiztosítási járulékot vonnak (az ilyen napok a bérezett napok).


Ha legmagasabb gyedet szeretnél, akkor a 6 órás béred 156000Ft, vagy több kell legyen.

2011. okt. 3. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, kezd tisztulni a dolog :D

Még egy kérdés merült fel bennem: mi van ha bejelentenek, de a cég nem fizeti utánam a járulékokat? Akkor is fogok magas gyedet kapni?

2011. okt. 4. 07:23
 10/10 anonim ***** válasza:

Szerintem akkor a céget rohadtul megbüntetik, és Te nem kapsz semmit, csak GYESt.


(Azért örülök, hogy a szakember véleménye egybecsengett az én infóimmal! :o)

2011. okt. 4. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!