Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Meg fog szűnni a munkaviszonyo...

Meg fog szűnni a munkaviszonyom, meddig igényelhetem majd a tgyást és a gyedet?

Figyelt kérdés

Jelenleg (max)gyeden vagyok 20 hónapos kisfiammal, és szeretnénk kistesót, de sajnos a bejelentett munkaviszonyom 1 éven belül (valszeg jövő év őszén) jogutódlás nélkül meg fog szűnni. Ezzel kapcsolatban több kérdés is felmerült:

- milyen járandóságra leszek jogosult?

- ha a baba akkor születne meg, mikor már megszűnik a cég, kaphatok-e gyedet, ha igen, mennyit?

- a munkanélküli segélyt érdemes-e kihasználnom? Ez biztosítási jogviszonynak számít?

- mi az a maximális idő, amit "kitolhatunk", hogy ne csak gyest kapjak a második gyerkőc után?


2011. okt. 11. 19:19
 1/5 A kérdező kommentje:
Ha gyes alatt még meglévő munkaviszonynál szülök, akkor mi lesz a következő járandóságom alapja? A gyed, vagy a besorolási bér? Megtehetem, hogy lemondva a gyesről, inkább táppénzre megyek? így jobban járnék anyagilag?
2011. okt. 11. 19:51
 2/5 anonim ***** válasza:

Ha megszűnik a cég és 42 napon belül szülsz,akkor vagy jogosult a t.gyás-ra (majd gyed-re).


Hogy mennyit kaphatsz? Hát,az én példámból talán ki tudsz indulni: 54 volt a max amit kerestem 5 éve,a t.gyás,majd a gyed akkor 44-45 ezer volt,a februári 41 ezer pár száz. A két nagyobb közt 2 év 3 hónap van,tehát 2 hónap gyest kaptam miután betöltötte a 2 évet a nagy. A t.gyás-om,majd a gyed-em 45-46 ezer volt. Talán így tudsz kalkulálni!


Remélem,valamit tudtam segíteni!!!

2011. okt. 11. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Ja,és igen,jobban járnál a táppénzzel,a gyes-nél több,az biztos!
2011. okt. 11. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha a cég megszűnése után 42 napon belül szülsz, valóban jogosult leszel tgyásra, de így gyedre nem!


Ahhoz, hogy gyedet is kapj, a gyed IGÉNYLÉSEKOR IS biztosítottnak kell lenned. A legoptimálisabb, ha még él a munkaviszonyod, mikor megszülsz, mert akkor jár a tgyás, és utána passzívan jár a gyed.


Ha mégis hamarabb szűnik meg a munkaviszonyod, akkor még van lehetőség mind a tgyásra, mind a gyedre, csak ahhoz álláskeresési támogatást kell igényelned. Ez is biztosítottá tesz, kicsit bonyolultabb megoldani, de így legalább kapsz normális ellátást.

Viszont az álláskeresésit csak max. 3 hónapig kaphatod, és maradni kell pár napnak szülés utánra is (a gyed igényléshez), így ha erre kalkulálsz, akkor elég szűkös az idő.


HA gyes helyett táppénzre mégy mindenképpen több pénzt fogsz kapni, így ez jobban megéri.


Arra a kérdésre meg, hogy mennyi lesz az ellátás összege, csak akkor lehet érdemben válaszolni, ha már tudod, hogy mikor fogsz szülni, és ehhez képest mikor szűnik meg a munkaviszony.

2011. okt. 11. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! Ha minden igaz, az álláskeresésit később is igényelhetem (bár azt nem tudom, hogy a munkaviszony megszűnését követően meddig?) tehát, ha úgy jönne ki, akkor érdemes lenne a gyed igénylésére időzíteni. Vmint olyasmiről is hallottam, hogy ha lemondok a gyesről, (táppénz miatt pl), akkor azt nagyszülő is igényelheti (ha neki nincs más jövedelme). Hú, annyira bonyolult ez a támogatási rendszer!:) Köszi még egyszer!!
2011. okt. 11. 21:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!