Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Jelenleg gyesen vagyok első...

Jelenleg gyesen vagyok első gyermekemmel, most várom a következő babát, akinek születésekor még tartana a gyes ellátás. Hogyan jánék a legjobban?

Figyelt kérdés
Megkaphatom az első gyermekkel járó tgyás és gyed összegét (terhességem előtti munkabérem bruttó 340. 000Ft volt), ha most szabadságra, utána táppénzre megyek a gyermek születéséig? Vagy érdemesebb gyesen maradnom?
2011. okt. 28. 15:00
 1/7 anonim ***** válasza:

MIndenképp szabi, aztán táppénz. A tgyás amúgy biztosan nem lesz annyi, mint az első gyerekkel, mert ha nincs 180 bérezett nap, akkor a tgyásnak is van maximuma, annyi mint a gyednek.

Viszont ha az igénylést megelőzően nagyobbrészt gyest kapsz, akkor a gyed csak a minimálbér alapján kerül megállapításra, ellenben ha táppénzen vagy nagyobbrészt, akkor ugyanannyi lesz, mint az elsővel.

2011. nov. 1. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Az első gyerekre járó ellátásokat biztos nem. Másolgatok neked pár érdekes dolgot: Gyedre akkor jogosult a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését- a gyermeket szülő anya esetében- a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, és a gyermek gondozása végett fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe.

A gyermekgondozási díj legmagasabb összege a minimálbér kétszeresének a 70%-a. 2010-ben 102.900.-Ft.

Itt lényeges lenne, hogy mióta vagy gyesen.

A másik pedig, az államkincstárral tudsz e-mailezni, segítenek hogy melyik a jobb.

A másik pedig, gyest csak 1 gyerek után fogsz kapni, hiába van kettő.

Szerintem mindenképp a tgyás, és utána való gyeddel.

Az első gyereknél lévő bruttó-dat már felejtsd el, nem azután fogod már kapni. Mivel gondolom, ott is voltál gyeden, ami 2 év.

A lényeget megtaláltam, erre nagyon figyelj oda!!!! Másolom: Ha a Gyedre jogosultnak azért nincs 180 napi rendszeres jövedelme, mert táppénzben , Tgyásban, vagy Gyedben részesült. Ebben az esetben az előzőleg folyósított ellátás alapját képező jövedelem alapulvételével kell megállapítani.

2011. nov. 3. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

A második válaszhoz fűznék pár helyesbítést:

1. "Gyedre akkor jogosult a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését- a gyermeket szülő anya esetében- a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, és a gyermek gondozása végett fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe."

Nem 180 nap, hanem 365, már 2010. május 1 óta.


2. "A gyermekgondozási díj legmagasabb összege 2010-ben 102.900.-Ft." 109.200Ft, hiszen már 2011 van.


3. "A másik pedig, az államkincstárral tudsz e-mailezni, segítenek hogy melyik a jobb." Az államkincstár nem tud segíteni tgyás és gyed kérdésben, hiszen mindkét ellátás az oep hatásköre.


4. "Szerintem mindenképp a tgyás, és utána való gyeddel.

Az első gyereknél lévő bruttó-dat már felejtsd el, nem azután fogod már kapni."

Nem kell elfelejteni, hiszen ha nagyobbrészt gyedben tgyásban, táppénzben részesülsz, akkor ugyanaz a bruttó lesz az alapja az ellátásnak, mint az első babával, vagyis az a bruttó, amiből azt kiszámolták - az első baba előtti bruttó bér.

Le is írta a második a lényeget, csak rosszul hivatkozott rá.

2011. nov. 3. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

Először is köszönöm a válaszokat!

Ha jól értelmezem, a második gyermekkel az előző gyermeknél járó tgyást már nem tudom megkapni (hacsak nem megyek vissza dolgozni).

A kérdésem az lenne, hogy ha most kiveszek egy pár nap szabit, és utána táppénzen lennék, akkor mi alapján számítanák a tgyást és gyedet?

Hogy számolják ha most gyesen maradok?

(Amit nem írtam, hogy első gyermekemmel tgyáson, majd gyeden voltam, és most gyesen vagyok.)

2011. nov. 6. 13:01
 5/7 anonim ***** válasza:

Úgy számolják, hogy megnézik az igénylést megelőző évet. Ha ekkor nagyobbrészt (6 hónapot meghaladóan) gyesen vagy, akkor a minimálbér alapján számolják a gyedet. A tgyást mindenképpen a minimálbér kétszerese alapján számolják majd, ha nem mégy vissza 180 napra dolgozni.


Ha nagyobbrészt táppénzen (gyeden, tgyáson) leszel az igénylést megelőzően, akkor az alapján a jövedelem számolják a gyedet, ami alapján az azt megelőző ellátást számolták, vagyis a max-ot kapod majd.

2011. nov. 6. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, most már világos :)
2011. nov. 7. 08:48
 7/7 A kérdező kommentje:
Még az jutott eszembe, hogy most a szigorítások után is lazán kiír táppénzre a nőgyógyász?
2011. nov. 7. 08:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!