Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Jobb-e kisebb településen...

Jobb-e kisebb településen élni, és ott gyereke (ke) t nevelni, mint pl. Budapesten?

Figyelt kérdés

Azért kérdezem, mert az az érzésem, hogy biztonságosabb a kisebb hely, és ezt most érzelmi szempontból gondolom. Pl. vannak ismerős arcok az utcán, a boltban, stb. ami Budapesten nincs. Illetve jobb egy olyan helyen felnőni, amit igazán a "mienknek érezhetünk", Budapesten borzasztóan elmagányosodott és elidegenedett tud lenni az élet, és akkor a gyerek is ezt tanulja meg, nem?


És mi van akkor, ha az életünk, a munkánk nem tesz lehetővé mást, csak azt, hogy Budapesten éljünk? Akkor inkább gyereknélküliség? Abban az esetben, ha a leendő nagyi, minden egyéb rokon nagyon távol van, és egyáltalán nincsenek barátok, ismerősök.


Mégiscsak jobb pl. este sétálni menni egy közepes vagy akár kis méretű településen, mint ha mondjuk Budapesten lennénk akárhol? Autók, szennyezettség, bűz, a gyerek még egy levelet vagy egy gesztenyét se tud magának találni

tudom hogy nem ezek az élet legfontosabb dolgai, de hát összevetve mégiscsak az nyom a legtöbbet a latba, hogy hol, hogyan élünk és hogyan érezzük ott magunkat..


olyanok válaszát várnám, akik esetleg megtapasztalták mindkettőt, vagy mindegy, de akinek van már gyereke és véleménye erről.


2012. jan. 14. 16:06
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Én megyeszékhelyen lakom (ezeket valahogy kihagytad), itt is születtem, nekem nagyon furcsa lenne egy kisebb településen gyereket nevelni. Persze, ha egy kis faluban születtem volna, akkor ott lenne a legjobb, ha meg Pesten, akkor meg ott. Minden csak megszokás kérdése. Amúgy nem biztos, hogy egy vidéki nagyváros jobb, mint Pest, például légszenyezettség szempontból. Azt meg nem tudom elképzelni, hogy valakinek egyáltalán ne legyen ismerősei, barátai, hiszen az élet mindig hoz magával újabb ismerősöket, sőt barátokat.
2012. jan. 14. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Szia!Én éltem igaz csak másfél évet Budapesten,pár évet kisvárosban,jelenleg falun élek,3 gyerekem van.A véleményem az hogy Neked kell tudni milyen beállítottságú vagy.Mindegyiknek van előnye hátránya.Soha nem élnék viszont Pesten mégegyszer.Az a rengeteg ember,kosz,és bűz nagyon nyomasztó volt nekem.Pedig én elég rugalmas vagyok.Pár napot most a fővárosban kellett töltenem,és iszonyú fejfájásom lett,és ez így van minden alkalommal.A falu viszont kicsit elszeparált hely,mindenért menni kell a városba.Viszont tiszta a levegő és csend van.A férjem nem lenne hajlandó elmenni innen.Az igaz hogy sok az ismerős,nálunk konkrétan mindenki,mert alig 600 fős falu,de megvan a pletyka amit én nehezen viselek.Ebből a szempontból a város jobb.
2012. jan. 14. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
90%

Semmiképp...


Elszigetelt, unalmas, és ingerszegény.


Hétvégi kirándulásnak jó csak a vidék, amúgy meg Bp, vagy más fejlettebb város pl Győr.

2012. jan. 14. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
50%

Ingerszegény? Én kicsit vitatkoznék ezzel. Nem minden vidék, falu ingerszegény. Nem mondom hogy nincs ilyen, de Pest se jobb. Szmog, zaj, veszély, hát én inkább kihagyom ezeket az ingereket a saját életemből is ha lehet, nem a gyerekeiméből. 2 megyeszékhelyen is voltam kollégista, 5 évig. Szerettem, de csak fiatalon, és a koleszt. Albit nagyon utáltam, és most sem tudnám elképzelni az életemet a gyerekekkel és többedik emeleti lakásban.

Nagyokat lehet sétálni itt is, ráadásul természetben, erdőben, Kis-Balaton mellett a természetvédelmi területen (mi itt élünk közel nagyon ), friss levegőn, lehet bicajozni, van nem messze nagy vonatállomás, mehetünk vonatozni, max 15 p út a következő város.

Két falut, környéket se lehet összehasonlítani amúgy.

Meg két családot sem. Lehet valaki megtehetné, hogy viszi a gyerekeit minden létező szuper helyre, pedig messze lakik, van aki a szomszédba se.

Semmi pénzzel nem ér fel, hogy ki tudom őket vinni az udvarra bármikor ha az időjárás engedi, van saját homokozójuk, stb. Jöhetnek hozzájuk barátok játszani oda is. (mondjuk nálunk a játszótér nagyon rossz állapotú, oda nem is járunk.)

2012. jan. 14. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
33%

Kisvárosban élek. Soha nem élnék Pesten. 3 havonta meglátogatom az ott élő barátnőket, az bőven elég.

Nekem koszos, zajos.

Itthon autóval közlekedem. A tömegközlekedés a halálom, babakocsival meg végképp szörnyű lenne. Autózni meg nem szeretek Pesten, dugó van,nem haladok stb.

A szmogban nem szívesen sétálnék órákat a babámmal.

Pesti barátnőm mindig mondja (neki is van már babája) amikor nálu1nk vannak pár napot, hogy szingilinek vagy gyerek nélkülinek Pesten jó lenni, de anyukának vidéken!:)

2012. jan. 14. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Szerintem mindegyik településtípusnak vannak előnyei és hátrányai. Az a kérdés, hogy számodra, ill. a családod számára mi a fontos, az alapján kell dönteni.

Én kb. így kategorizálnám, mert ennél tényleg árnyaltabb a kép, hogy Budapest vagy falu:

1.) Budapest

2.) Megyeszékhelyek, ill. nagyobb városok

3.) Kisvárosok

4.) Falvak (vannak még tanyák is, de ott nagyon kevesen élnek)


A falvakban sok helyen egyáltalán nincs bölcsöde, viszont a közeli városba sokszor nem veszik fel a gyerekedet, mert a helyieknek is hosszú várólista van, azaz emiatt min. 3 évig kell otthon maradni, amíg nem kezdődik az ovi.

Munkahely: a legtöbb nagy cég ill. gyár Bp-en, Bp környékén ill. a vidéki nagyvárosokba települt. Ha nem otthon végezhető munkátok van, akkor esélyes, hogy be kell utazni valahová munkába. Kérdés, milyen a tömegközlekedés - távolság, gyakoriság, árak... vagy saját autót kell-.e fenntartani? Esetleg 2-t is? Ha te gyeden, gyesen vagy, akkor csak a párodnak, később neked is meg kell oldanod a közlekedést. Úgy, hogy közben haza kell érned időben a gyerekért iskolába, oviba, stb.

Ahol laktok településen, mennyire van ellátva? Pl. meg tudsz-e mindent vásárolni és milyen áron, vagy be kell-e utazni rendszeresen nagyobb városba? Orvos, kórház, védőnő... hol van? Most a szórakozást nem is említem, pl. mozi, színház, éttermek, nyilván nem mindenki szereti, igényli, de ha igen, ezek nagyobb településeken vannak.

Az fontos, hogy aki tud segíteni nektek (nagyszülők, tesók, rokonok), ők hol laknak. Szerintem az nagyon szerencsés, ha van olyan rokon közelben, akivel számíthattok egymásra, ha segíteni kell (oda-vissza értem, nyilván).

Ha kertes házban laktok, tudtok magatoknak termelni saját gyümölcsöt, zöldséget, esetleg állatokat is tarthattok. Egyrészt anyagilag megtakarítás, másrészt tuti, hogy biot esztek (persze ehhez is kell szabadidő, meg attól, hogy valkai faluban lakik, még éppen utálhatja a kertészkedést).

Az biztos, hogy Bp-en ill. nagyvárosunkban sokkal szennyezettebb a levegő, belvárosokban, lakótelepeken kevés a zöld terület, nagy a forgalom, nem lehet pl. az utcán játszani, mert elüthetik a gyereket... személytelenebb az élet... De azért ez sem mindig igaz, mert Bp-en vagy nagyvárosban is lehet a lakóparkokban jó társaságot kialakítani, akik összejárnak, segítenek egymásnak, esetleg közös kerti sütögetés... nem egyformák a szomszédok.

Vidéken az ingatlanárak alacsonyabbak, és ezen belül is régiónként, településenként iszonyú nagy eltérések vannak. Pl. ahol a nagyim lakik, faluban családi ház óriási kerttel jó, ha 3 millióért el lehet kapni, ennyi pénzért Bp-en még egy garázst sem kapsz. Még a panelok is nagyon drágák.

Én Bp-en élek most, előtte laktam megyeszékhelyen, de sokat voltam vidéken, kis faluban Borsodban, így azz hiszem, láttam, tapasztaltam sokat. Amit én dolgozom, azt csak Bp-en tudom csinálni (vagy külföldön), ez számomra eléggé döntő érv.

Később tanulás szempontjából lehet érdekes a gyerekeknek, hogy hol milyen iskola van, bejárós lesz-e, vagy kollégista, akár már középiskolás korban is?

2012. jan. 14. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Pesten élek és nevelek gyerekeket, imádom és nem élnék máshol. Mi nagyon pörgős család vagyunk, rengeteget eljárkálunk, a gyerekekkel és a férjemmel kettesben is, itt mindig van valami jó programlehetőség a közelben. A gyerekeknek is több foglalkozás közül választhatok. Szeretem, hogy minden van a közvetlen közelünkben. Kirándulni is rendszeresen járunk, ilyenkor megyünk vidékre ami szintén szép és vitathatatlanul jobb a levegő, de hosszútávon fővárosban jobb élni.
2012. jan. 14. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

A szuleim kis telepulesen elnek, jo messze a fovarostol, ott nottunk fel, de Budapestre koltoztunk. Mi mar gyerekkel is eltunk videken is es Budapesten is, nekem Budapest kenyelmesebb volt es szorakoztatobb. Mondjuk nem a belvarosban elunk, hanem csendesebb keruletben, de jo kozlekedessel a belvarosba (autoval, bkv-val, vonattal egyarant). OK, ket gyerek van, sokat jovunk-megyunk, setalunk, vasarolunk, ugyet intezunk, de itt is epp eleg ember van, aki mar ismer, koszon elore, megallit, beszelget. Az ovoda konkretan 2 percre van tolunk, iskola 3 percre, boltbol kb 3 5 percen belul, plusz pekseg, piac, gyogyszertar. Konkretan en auto nelkul is el tudok intezni mindent akkor is, ha ket gyermeket kell magammal vinnem. A gyermekeimnek sok baratjuk van, 2 jatszoter van a kornyekunkon. Ha nem akarunk menni, akkor ugyanugy van kert, ott is tudnak jatszani. Vannak olyan csendes utcak a kornyekunkon (nulla forgalom kb), ami csendesebb, mint a szuleimnel falun. Sokkal konnyebben talalok hirtelen programot hetvegere, mindig van valamilyen rendezveny, ahova mehetunk szinte ingyen, vagy a gyerekeknek mar az is szorakozas (egyenlore), ha valtunk egy jegyet a kisfoldalattira. Es meg mindig mehetunk videkre is kirandulni, nem sokat kell menni hozza, vonatozni is lehet, persze autozni is.


Falun gyerekkel: jatszoter nem volt a telepulesen egyaltalan, bocsi, volt, az ovodaban, de oda ugye nem lehet bemenni. A jatszas igy annyi, hogy sajat kertunkben hintazhattak, homokozhattak, stb. Az egesz telepulesen alig volt hasonlo koru olyan gyermek, akivel baratkozni lehetett volna, ott sem ismer am mindenki mindenkit. POntosabban ilyen szempontbol nem. Olyan szempontbol igen, hogy naponta jott 2-3 szomszedasszony kerni par tojast, egy kis alufoliat, zoldseget, egy kis penzt, mert elfogyott es automata csak a masiktelepulesen volt, vagy a ferjemtol cigit, mert mar bezart a bolt, a kocsmaban meg mar nem arulnak. Orvoslatogatas: idopontfoglalas ott meg nem volt, nincs ra lehetoseg, beteg gyerekkel orvosi rendeloben atlag varakozasi ido 2-3 ora, ami olyan helyzetben igen sok tud lenni. Alig laktak ott, de rengeteg volt az oreg, a kronikus beteg, a kisebbsegi (elnezest, de Ok nap, mint nap megtoltottek a rendelot, mert eleve sokan voltak).

Gyogyszertar: heti 2 napban, akkor is masfel-masfel ora nyitvatartas, kiszamitani nem lehet, mert altalaban delutan egy ora helyett ketto-fel harom korul nyitottak ki, de ez sem volt biztos, volt, hogy csak kettore mentem oda es mar elmentek, mert aznap megis egykor nyitottak es kevesen voltak, igy nem vartak tovabb. Ilyenkor aznap buszozz a gyermekeddel 10 km-t a gyogyszertarig este, mert csak akkor megy a kovetkezo busz. Ha van kocsi, akkor OK, de kocsi nelkul meg egy gyogyszertarozas, vagy nagybevasarlas is egy egesz napos program, mivel nagyon ritkan jarnak a buszok, de akkor tomve vannak.

Iskolavalasztas, ovivalasztas: ha van autod, sofor es lehetoseged reggel es delutan vinni-hozni a gyermeked, akkor irathatod varosi iskolaba, ahol van valasztasi lehetoseged. Ha nincs auto, vagy ugy dolgozol, hogy nem tudod oket hozni/vinni, akkor viszont marad egy ovi es egy suli, egy-egy osztaly, ez van. Az osztalyok, csoportok 60%-a az utobbi par evben roma szarmazasu, ami nem feltetlenul kellemes, a tanarok sem tul lelkesek egy ido utan, nemelyik mar fel is mondott, mert nem birta a stresszt. (Volt, hogy raszolt egy roma gyermekre, mert konkretan az iskola udvaran vegeztek el a nagydolgukat, majd 2 ora mulva a komplett csalad jelent meg orditva, lekoptek.) Ez szerintem nem a legkellemesebb kornyezet. Ha a tanar nem erzi jol magat, nem lelkes, akkor ez a tanitasan is meglatszik.

De mindegy, ha a roma problemat nem vesszuk figyelembe, akkor is jobb varosban, mint nagyon videken.


Ami meg jo volt: egy evig laktunk Pest melletti varoskaban, autoval ez is csak 20 perc volt, uj epitesu hazak, boltok, jatszoter, minden, ami kell, de megis csendes. A gond itt csak a kozlekedessel volt, kicsi volt a varos, munkat kapni ott nem lehetett akkor, Pestre be kellett jarni, ami kocsival kenyelmes, de mivel a ferjemmel nem egyszerre dolgoztunk, igy ket auto kellett volna, azt mar draga fenntartani es tankolni. A gyerekeket is be kellett hordanunk Pestre, mert az ovibol max fel 5-ig el kellett volna hozni oket ott helyben, az pedig lehetetlenseg volt, mert nem ertunk volna Pestrol oda ertuk minden nap. Pestrol ment busz es vonat is, a vonat gyors volt, viszont az allomastol fel orat setalni gyerekekkel nem kellemes (felnott tempoban fel ora, gyerek tempoban egy ora), helyi jarat nem volt. Busszal jartunk igy haza Pestrol, persze 5-6 ora korul volt a legnagyobb dugo, igy eleve az Orsre kibekavezni is tartott bo egy oran at, onnan a busz meg ment jo egy orat, mert igen kiteros utvonalon kozlekedett.

Arrol szolt hetfotol pentekig minden napunk, hogy hajnalban elindulunk, hogy beerjen mindenki a helyere, majd delutan az orult ut haza, hogy furdetesre otthon legyunk. A csaladi eletunk elmaradt.


Persze biztosan masabb lenne ez mar, ha a gyerekek nagyobbak lennenek es egyedul kozlekednenek, vagyha a ferjemmel mindketten teljesen egyszerre dolgoztunk volna mondjuk 7-tol 4-ig, de nem tudtunk hirtelen igy munkat talalni.

2012. jan. 14. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Én alapvetően kis községben nőttem fel, de 2 hetente hétvégén, illetve nyáron 2 hónapot egyhuzamban, Pesten voltam nagymamámnál.

Nem szerettem ott lenni.Nem volt az hogy szabadon kimegyünk a barátokkal (mert ott is voltak) focizni, fogócskázni akármi, mert ott nem lehetett.

Itt vidéken ezt megtehettük.Folyton folyvást csak az idegeneket láttam, itt vidéken nincs olyan hogy idegen.

Viszont ez mára teljesen megváltozott.

Most én ugyan ott ugyan abban a házban nevelem a gyerekem mint ahol én nevelkedtem, és bizony már itt sem lehet megtenni hogy szabadon kimegy focizni vagy bármi.Itt is rengeteg már az idegen.

Anyu mindig azt mondja hogy sokkal jobb lenne ha Pesten laknánk, mert hogy majd a suli miatt jobb lenne a gyereknek.

Én annak ellenére hogy már itt sem olyan mint régen, még mindig jobbnak tartom mint Pestet.

2012. jan. 14. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Mi Keszthelyen élünk, én is itt nőttem fel, és semmi pénzért nem költöznék Pestre, de még megyeszékhelyre sem. Kb. 20000 lakos, nyáron elég nagy a zsongás, nem unalmas, de télen is lehet találni programokat. Nagyon sok az ismerős, főleg anyukák, szinte nincs olyan nap hogy ne találkoznék séta közben ismerőssel. Kertes házan lakunk, csendes környéken, max a kutyák ugatnak. Tiszta a levegő. Férjem a szomszéd faluban dolgozik, ahova néha biciklivel, néha kocsival megy, de mehetne busszal is vagy vonattal. Én Keszthelyen dolgoztam, most gyeden vagyok. Minden helyben van, van 5 gyerekorvos, van kórház, 6 ovóda, egy bölcsöde, de van egy magánbölcsi is. Van mindenféle szupermarket, gyógyszertár lassan minden sarkon van. Mindenhova el tudok menni gyalog babakocsival, mert nem nagy a város. Anyukám 10 percre lakik tőlünk, a gyerkeorvosi rendelő 2 percre van.

Egyetlenegy hátránya van, hogy gyermekszakrendelések nagy része csak Zalaegerszegen van, de ha egészséges a gyerek, ez sem gond. (Nekünk konkrétan a vesegondozóba kell járnunk)


Szerintem ha máshol nőttem volna fel, akkor ott szeretnék élni. Ez teljesen attól függ ki mit szokott meg, a gyerekeknek pedig ott jó, ahol a szülők jól érzik magukat.

2012. jan. 14. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!