Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Tegnap tudtam meg, hogy...

Tegnap tudtam meg, hogy június 30-tól megszűnik a munkaviszonyom. Mit tegyek? Mire leszek jogosult, ha eddig folyamatos volt a munkaviszonyom, és esetleg nem találok másik helyet?

Figyelt kérdés
Pontosabban július 15-től, mert a felmondási idő felére köteleznek, de nem kell ledolgozni. 6+4 hetes terhes vagyok. Orvoshoz a jövő héten akartam menni, így még csak igazolásom sem volt a terhesség tényéről. Köteleztek, hogy azonnal írjam alá a felmondást. Ezt azza indokolták, hogy 30 napon belül a bíróságon fellebezhetek, de nincs más választásom, mert fizikálisan a hely szűnik meg.. Nem lesz hova bemennem, ha nem fogadom el a felmondást.. melyben rögzítve van a tény, hogy mikor szűnik meg a munkaviszonyom, így ha táppénzre mennék, akkor is megszűnik a mv 07.15-től...
2009. jún. 5. 08:03
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Azonnal menj táppénzre! Legalább pénzt kapsz. Nem kötelezhetett volna az aláírásra,ez eléggé törvénytelen.Táppénz alatt nem rúghatnak ki,én úgy tudom.
2009. jún. 5. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
90%
Szia! Remélem nem közös megegyezést írtál alá! Mert akkor nincs visszaút! Ha terhes vagy (akár tud róla a munkáltatód akár nem) nem szüntetheti meg a munkaviszonyod, ez törvény!
2009. jún. 5. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Mindenre jogosult leszel , mert az előző évi átlegkeresetet veszik figyelembe .Táppénzt is azután kapnád .Ha a cég teljesen megszünik akkor teljesen mindegy , hogy táppénzen vagy , vagy sem. Ha az előző évben folyamatos volt a munkaviszonyod és nem voltál tp-n akkor is jár tovább a tp ha a munkaviszony megszűnik.Általában aki táppénzen van azt nem küldhetik el.A terhességed előtti időket nézik majd a jogosultság szempontjából GYED-re stb.
2009. jún. 5. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Uccsó válaszolót pontosítanám: csak annak jár gyed és tgyás, aki biztosított a szülés napján, tehát a táppénz nem megoldás pl ha jogutód nélkül szűnik meg a céged! Mindenképp kérdezz meg egy jogban jártas embert, intézkedk különben csak gyest kaphatsz 3 évig!
2009. jún. 5. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Nagyon sok mindent kevernek a válaszolók.

A terhes kismama munkaviszonyát is meg lehet szüntetni, mert az állapotos nők védettsége csak a rendes (!) felmondásra vonatkozik.


Az tényleg jó kérdés, hogy mi az elnevezése annak a papírnak? Ha munkáltatói rendes felmondás, akkor irány az orvos (igazolásért, hogy állapotos vagy), majd ezt követően egy munkajogász, hogy ne legyél egyedül. Ebben az esetben kötelesek visszavenni az eredeti munkakörödbe (persze nem kell effektív dolgozni, azzal a lendülettel el lehet menni táppénzre, nehogy megkeserítsék az életed).

De ha olyan papírt írtál alá, hogy te mondasz fel (munkavállalói rendes felmondással) vagy a munkáltató rendkívüli felmondással mond fel, akkor kaki van, ugyanis akkor a munkaviszony megszűnését követő 90 nappal kezdődhet az álláskeresési járadék folyósítása. Ennek a további feltétele, hogy a megelőző négy évben legyen 365 biztosítotti napod. De ez is max. 270 napig járhat.


Elmehetsz táppénzre, de nincs sok értelme, hiszen passzívvá válik 07.15-től. A passzív táppénz pedig csak 45 napra jár.


A tgyás-hoz beleszámít az álláskeresési járadék és a passzív táppénz ideje is, de gyed-et nem fogsz kapni, mert addigra nem lesz élő biztosításod és az feltétel.


Mindenképpen azonnal keress fel egy munkajogászt, akinek megmutatod, hogy mit írtál alá, mert minden egyes szónak jelentősége van.

Egyébként pedig nincs olyan, hogy valaminek az aláírására köteleznek. Ha valaki alá akar íratni veled valamit, amit nem értesz, vagy nem vagy tisztában a jelentésével, akkor ha más nem rosszullétre hivatkozva hazamész. Tudom, ezt könnyű mondani, de itt alapvetően súlyos pénzekről van szó, meg az elkövetkező három évedről. Ha másért nem, ezért keress fel egy hozzáértőt, mert nem vagyok benne biztos, hogy nem lehet megtámadni az érvényességét valahogyan annak a papírnak az aláírási körülményeire hivatkozva.

Mindenképpen írd meg (ha nem itt, akkor privátban), hogy mi lett.

2009. jún. 5. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Főként az utolsó válaszolónak! Nagyon sokat segített. Sajonos én is így gondolom, hogy hiába megyek el táppénzre semmit nem érek vele, főleg, hogy minimálbérrel voltam csak bejelentve... És valóban megszűnik a munkaviszonyom 07.15-től.. Mert aláírtam.. Úgy vélem jobban járok, ha minél hamarabb keresek valami új munkát, amíg nem látszik a pocakom.. Mert utána tuti nem vesznek fel sehova.. 3 hónap után meg már úgysem küldhetnek el...
2009. jún. 5. 11:48
 7/9 A kérdező kommentje:

A felmondáson ez áll: Tárgy: Felmondás, Értesítem, hogy ...-kor létesített munkaviszonyát ..-től .. ig felmodási idő közbeiktatásával felmondással megszüntetem a Mt. 193/I.§.(1.) bek. b. pontja alapján.


Tehát nem szerepel rajta aem az, hogy rende, sem az, hogy rendkyvüli..

2009. jún. 5. 12:11
 8/9 anonim ***** válasza:

A hivatkozott pont a kölcsönzött munkavállalók munkaviszonyának megszüntetésére vonatkozik. Erre sem vonatkozik a kismamák védettsége. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy csak a munkáltatói rendes felmondás alól védett a kismama.

Viszont erre is vonatkozik, hogy a munkáltatónak indokolnia kell a felmondást.


"193/J. § (1) A határozatlan időtartamú munkaviszonyt felmondással mind a kölcsönbeadó, mind a munkavállaló megszüntetheti.

(2) A felmondást a kölcsönbeadónak indokolnia kell. Az indokolásból a felmondás okának világosan ki kell tűnnie.

Vita esetén a felmondás indokolásának valóságát és okszerűségét a kölcsönbeadónak kell bizonyítania.

(3) A kölcsönbeadó felmondással akkor szüntetheti meg a munkaviszonyt, ha

a) a munkavállaló nem végzi megfelelően a munkáját,

b) a munkavállaló munkaköri feladatainak ellátására alkalmatlan,

c) a kölcsönbeadó harminc napon belül nem tudta biztosítani a munkavállaló megfelelő foglalkoztatását, vagy

d) a megszüntetésre a kölcsönbeadó működésével összefüggő okból kerül sor."


Amit most tudsz tenni:

Keresd fel még most a munkaügyi központot, mert (ezt nem tudom pontosan!) szerintem ilyen szerződés megszűnésével egyből jogosult vagy az álláskeresési járadékra (ha a többi feltételnek megfelelsz, amit korábban írtam). Nem egy nagy összeg az álláskeresési járadék, főleg ha minimálbérrel voltál bejelentve, de legalább a biztosítási jogviszonyod nem fog megszűnni.

Sok sikert az álláskereséshez!

2009. jún. 5. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2009. jún. 6. 10:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!