Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Munkatörvénykönyv változás...

Munkatörvénykönyv változás kismamákra nézve?

Figyelt kérdés
Gyermekem még nincs két éves, és visszamentem dolgozni áprilisban. Júliustól változik a munkatörvénykönyv kismamákra vonatkozó része. Rám is vonatkoznak már az új módosítások, vagy rám még a júliusi módosítás előttiek vonatkoznak?

2012. jún. 30. 09:27
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
előttiek, mert létezik a visszaható hatály tilalma, azaz törvény nem állapíthat visszamenőleg kötelezettséget.
2012. jún. 30. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Ó ez nagyon jó hír, köszönöm szépen. :-)
2012. jún. 30. 10:15
 3/12 anonim ***** válasza:

Így igaz, mivel már dolgozol, nem hivatkozhatnak olyan indokra, amik az új Mt-ben lesznek, és egyébként felmondással járhatnak ( pl. nincs olyan munkakör, amit betölthetnél, megszűnt a pozíciód, stb).


Gyermek 3 éves koráig védett vagy, olyan "elvetemült" dolgot meg gondolom úgysem teszel, ami azonnali kirúgással járna ( pl. nem mész be dolgozni, stb:))

2012. jún. 30. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Nem szándékozom :-)

Az igazság az, hogy visszamentem dolgozni, most meg a munkáltatóm kitalálta, hogy menjek vissza gyedre, én meg mondtam, hogy nem szeretnék. Nem véletlenül mentem vissza, ha megtehetném, hogy itthon maradok, maradnék...

Ráadásul nagyvállalatról van szó. Nem is értem ezt az egészet.

Most próbálok utána nézni, hogy hol találhatnak fogást rajtam, és az új munka törvénykönyv egy kicsit nagyobb teret ad a munkáltatónak.

2012. jún. 30. 12:07
 5/12 anonim ***** válasza:
Ha gondolod, nézz szét itt, vannak hasznos dolgok, és kérdést is tehetsz fel: [link]
2012. jún. 30. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

GYED-re nem küldhet vissza ha már egyszer visszavett.

Csoportos leépítésnél viszont nem tudom hogy van. Mivel megszűnt a gyermek 3 éves koráig tartó védettség, szerintem az mindenkire vonatkozik, független attól hogy július 1. előtt vagy után ment vissza. De ne legyen igazam.

2012. jún. 30. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Csoportos létszámleépítéssel sem mondhat fel a gyermek 3 éves koráig ( utána természetesen igen):


Mt.

"90.§(1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:(...)

e) a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve - a fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermek hároméves koráig terjedő,..."



"94/A §(1) A munkáltató a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó döntéséről az érintett munkavállalót a rendes felmondás, illetve a 88. § (2) bekezdése szerinti jognyilatkozat közlését megelőzően legalább harminc nappal írásban tájékoztatja. A tájékoztatás másolatát meg kell küldeni a munkavállalók képviselőinek, illetve az állami foglalkoztatási szervnek is."


(2) Ha az (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontjában a munkavállaló a 90. § (1) bekezdésében meghatározott védelem alatt áll, a rendes felmondás csak a védelem megszűnését követően közölhető."

2012. jún. 30. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Amit a 7. válaszoló írt, az a mai napon érvényes Munka Törvénykönyvében van. A holnaptól (07.01.) érvényesből ezt a részt hatályon kívül helyezték :(
2012. jún. 30. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Itt van helyesen: Azaz holnaptól hatályosan:


65. § (1) A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti.

(2) A felek megállapodása esetén – legfeljebb a munkaviszony kezdetétõl számított egy évig – a munkaviszony

felmondással nem szüntethetõ meg.

(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

a) a várandósság,

b) a szülési szabadság,

c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),


azaz addig védett a nő, amíg vissza nem megy dolgozni. HA visszamegy pl a gyerek 1 vagy 2 éves korában, már akkor ki lehet rúgni.

2012. jún. 30. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

Köszönöm szépen a válaszokat, én is bújom közben az munka törvénykönyvét.

Az utolsó válaszoló által írtakhoz tartoznak az alábbi pontok is, tehát ha jól látom valamilyen védettség azért van. :

(4) A munkáltató a nyugdíjasnak nem minõsülõ munkavállaló határozatlan tartamú munkaviszonyát a munkavállalóra

irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelõzõ öt éven belül a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos

magatartásával indokolt felmondással a 78. § (1) bekezdésében meghatározott okból szüntetheti meg.

(5) A (4) bekezdésben meghatározott munkavállaló munkaviszonya a munkavállaló képességével vagy a munkáltató

mûködésével összefüggõ okból akkor szüntethetõ meg, ha a munkáltatónál a 45. § (3) bekezdése szerinti

munkahelyen nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak

megfelelõ betöltetlen másik munkakör vagy a munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot

elutasítja.

(6) Az anya vagy a gyermekét egyedül nevelõ apa munkaviszonyának felmondással történõ megszüntetése esetén

a gyermek hároméves koráig a (4)–(5) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni, ha a munkavállaló szülési vagy

a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot (128. §) nem vesz igénybe.

2012. jún. 30. 22:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!