Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Közös felügyeleti jog esetén...

Közös felügyeleti jog esetén lakhatunk-e egymástól 300 km-re? Ha az apa megpróbálja elvinni tőlem a gyereket az engedélyem nélkül, kaphatok-e kizárólagos felügyeleti jogot?

Figyelt kérdés
Márciusban születik a kisbabám. Az édesapjával nem élünk együtt, és 300 km-re lakunk egymástól. Szeretne apasági nyilatkozatot tenni, és a gyermeket a nevére venni. Azt olvastam, hogy amennyiben ez megtörténik, közös felügyeleti jogunk lesz, aminél viszont előírás, hogy 100 km-nél messzebb nem lakhatunk egymástól. Ha meg tudunk egyezni a láthatásban, maradhatunk a jelenlegi lakhelyünkön? A másik kérdésem, lehet-e írásba foglalni, és ha igen, milyen úton, hogy előzetes egyeztetés nélkül a gyermeket nem viheti el magával sehová? Illetve hogy amennyiben erre kísérletet tesz, kizárólagos felügyeleti jogra tartok igényt?

2012. szept. 10. 18:16
 1/3 anonim ***** válasza:
Amíg a gyermek kicsi (talán 3 éves koráig), nem viheti el tőled, még láthatásra sem, csak a te otthonodban tarthatja vele a kapcsolatot. Én ilyenről még nem hallottam, hogy 100 km-nél nem lehet messzebb lakni egymástól. Amikor a bíróságon a gyermek láthatásának a szabályozását kéritek, beleírathatjátok, hogy az engedélyed nélkül nem viheti el. A legegyszerűbb, ha mindenben meg tudtok egyezni és mindent leírtok a bírónak, aki azt az egyezségbe beleveszi. Így nem lehet később félreértés. Inkább legyen több minden leírva, minthogy szóban megegyeztek és utána valami miatt megromlik a kapcsolat és csak a vita van. Egyébként a jogerős bírósági határozattól is el lehet térni közös megegyezéssel. A felügyeleti jogra vonatkozóan nem tudok pontosan nyilatkozni, de mivel veled fog élni a gyermek, te neveled, így a felügyeleti jog a tied lesz.
2012. szept. 10. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ez megnyugtató, hogy legalább 3 éves koráig nem viheti el.
2012. szept. 10. 21:28
 3/3 anonim ***** válasza:

Ugyan nem ismerem a kapcsolatotokat, de a tapasztalat és őszinte jószándék vezérel, mikor azt tanácsolom: ne írd alá az apasági nyilatkozatát. (mert ugye mindkét félnek alá kell írni.)

1. ha aláírjátok, onnantól azonos jogaitok lesznek, amíg a bíróságon nem rendezitek a gyermekelhelyezést. attól hogy veled él a gyermek, még nem lesz automatikusan nálad elhelyezve. magyarul tök mindegy hány km-re lakik, a bírósági határozat megszületéséig elviheti, méghozzá akármennyi időre. a gyerekelhelyezésnél megállapodhattok abban, hogy 3 éves korig csak nálad láthatja, de ez sehol nincs jogszabályba foglalva, legfeljebb gyakorlat egyes helyeket.

2. egész hátralévő életedben függeni fogsz egy embertől, aki alig fog törődni veletek. ha külföldre mennél is az engedélye kell. iskolaválasztásnál, útlevélkiváltásnál, mindenütt szükség lesz rá. szar dolog egy olyan embertől függeni, aki jó ha havonta egyszer felétek néz (bár ha ekkora a távolság köztetek, szerintem évente max. párszor fog eljönni).

3. tekintettel a köztetek levő km-ekre és a férfiak és nem velük élő kisbabáik viszonyára, nem hiszem hogy szoros kapocs alakulna ki az apa és gyermeke között az első három évben. a gyerek alig fogja ismerni. erre mikor 4 éves lesz, az apa kitalálja majd hogy egy hétre elviszi a nyáron, és te hiába tudod, hogy a gyermeked még kicsi és nincs felkészülve rá, hogy egy számára szinte vadidegen emberrel töltsön egy hetet, nem tehetsz majd semmit, ha a bíróság erre lehetőséget ad az apának (és lehetőséget fog adni).

4. mindent összevetve: ha egy férfi már a párja várandóssága alatt kikerül a képből, ráadásul ilyen messze is lakik, nem lehet tőle sokat várni apaság terén. túl sok gondod lesz még vele, meglásd. a gyerektartásért meg nem éri meg apaságit csinálni. ha meg azért tennéd, mert jaj, a gyereknek apa kell, inkább ne tedd, mert pont ezzel veszed el a gyermekedtől a lehetőséget, hogy egyszer legyen egy igazán gondoskodó, törvény által is elismert apukája. ugyanis ha nem csináltok apaságit, a későbbi párod a gyermek vérszerinti származásától függetlenül a nevére veheti majd a gyermeked, és élhettek mint egy boldog család. ha aláírjátok az apasági nyilatkozatot, akkor ezt el is felejtheted.

Annak idején én is aláírattam az apasági nyilatkozatot a gyermekem apával. Nagy hiba volt. Az a gondolat vezérelt, hogy hát mégiscsak az apja, és jár a gyermeknek annyi, hogy igazi apja legyen. Hogy ez mekkora baromság. A gyereknek nem egy név kell a papíron hanem szerető gondoskodás. Életem legrosszabb döntése volt az az aláírás. Pedig annyian figyelmeztettek! De nem hittem nekik. Az apaság szent - gondoltam én. Hát egy fenét.

Ráadásul az apasági nyilatkozatnak lélektani hatása is van az apára. Nyilatkozattal vagy anélkül, mindenképp csak csekély gondoskodásban fog részesíteni titeket, de ha hirtelen eszébejuttok, akkor viszont követelni fogja a gyermekét, mert az neki JÁR, a bíróság is megmondta, fizeti a gyerektartást is (jó esetben, bár az se sok), úgyhogy nem érdekli ha a gyerek sír ha meglátja, ő akkoris elviszi (3 éves kora után). Nyilatkozat nélkül elfelejt, ha szerencsétek van, és élhettek nyugiban, békében.

Amúgy nem az apákat ócsárolom. Nem feltétlenül az ő hibájuk. Egyszerűen maga az a helyzet, hogy két ember közös gyermeke csak az egyikükkel nevelkedik, de jogilag és morálisan is megkövetelik a másiktól hogy szuperszülő legyen, kezelhetetlen. Szerintem örülj neki, hogy nem a gyermek pár éves korában mentetek szét, hanem már várandósságod alatt, és ragadd meg a dolgok ezen szerencsés állását, és felejtsétek el egymást az apával egy életre.

2012. szept. 11. 03:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!