Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mi a különbség a gyes és a...

Mi a különbség a gyes és a gyed között?

Figyelt kérdés
Bocsi, hogy ebbe a kategóriába írtam, de szerintem gyermekeket nevelő anyukák tudják erre legjobban a választ.
2012. szept. 29. 11:36
 1/5 anonim ***** válasza:
89%

Több ezer helyen írnak róla neten is, csak írd be keresőbe.


A gyes alanyi jogon jár, attól függetlenül is, hogy előtte nem dolgoztál. Ez egy minimális összegű segély.


A gyed már biztosított időhöz kötött, vagyis csak akkor kapod, ha megfelelő számú napot ledolgoztál a baba születése előtt. Összege a fizetésedtől függ (de van maximuma).

2012. szept. 29. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Csupán az alapvető különbségre voltam kiváncsi, nem a hivatalos verzióra. Tehát, aki elmegy szülni, az gyesre megy, akinek pedig volt elegendő munkaviszonya, az kap gyedet is. És időben ez hogy néz ki? A gyes fix összeg, vagy függ valamitől? Havonta utalják? Aki nem dolgozott előtte, arról meddig gondoskodik az állam? Pár hónapig, esetleg egy évig? A gyed függ a munkaviszonytól?

Köszönöm az eddigi választ is.

2012. szept. 29. 11:53
 3/5 anonim ***** válasza:
62%

Gyedet akkor kapsz, ha a szülést megelőző 2 évben volt 365 biztosított napod és a napi bruttó átlagbér 70%-át kapod a gyerek 2 éves koráig.

Ha nincs meg a biztosítási idő, akkor kapsz csak gyest, ami kb. nettó 25 ezer forint és a gyerek 3 éves koráig kapod. Havonta utalják!

2012. szept. 29. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Pedig érdemes végig olvasnod valami hivatalos verziót, nem feltétlen a jogszabályt, hanem valami olyasmit, ahol emberi és érthető módon írják le.


[link]


Ha nincs elég biztosított időd (nem dolgoztál), akkor gyest kapsz a gyermek 3 éves koráig. Ez fix összeg, nettóban kb. 25 ezer Ft.

Ha megvan a biztosított időd (vagyis eleget dolgoztál már szülés előtt), akkor tgyásra és gyedre vagy jogosult.

Ennek összege változó, a fizetésedből számolják ki. A tgyásnak nincs maximuma az első babánál, a másodiknál már van, ha 2 éven belül szülsz újra, és nem mész vissza újra dolgozni. A gyed is a fizetésedtől függ, de ez maximum 96 ezer lehet. Úgyhogy igen, a gyed függ a munkaviszonytól.

2012. szept. 29. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek, én már túl vagyok ezeken a dolgokon, s csupán azért érdeklődtem, mert portálokat olvasgatva, soha nem tudtam, hogy mi micsoda. S amiért egyáltalán nem voltam képben az az, hogy nem Magyarországon élek. Annyi információ nekem bőven elég. Mégegyszer köszi!
2012. szept. 29. 13:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!