Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ha mindig csak egy hónapra...

Ha mindig csak egy hónapra hosszabbítják meg a munkaviszonyom, jelent majd ez gondot, ha GYES-re megyek?

Figyelt kérdés

Fél éve dolgozom egy cégnek, de eddig még nem írtunk alá fix szerződést - mindig csak a következő hónapra írok alá velük. Nem értem a dolgot, hiszen beváltam, mint munkaerő, olyan feladatokat is ellátok, amelyeket más nem tudna rajtam kívül (felsőfokú nyelvismeret, amivel mondhatni nélkülözhetetlen vagyok a munkahelyen), úgyhogy nem hiszem, hogy ki akarnának rúgni... Mégsem szerződtetnek határozatlan időre.

Az is igaz, hogy nemrég mentem férjhez, és szeretnénk kb fél éven belül elkezdni dolgozni a baba-projekten (bár ezt nem kötöttem a főnök orrára). De, gondolom, ez is benne van a fejében, és ezért nem akar hosszabb időre szerződtetni, mondván, hogy úgyis elmegyek szülni? Vagy mi másért?

A kérdésem az, hogy ha majd esetleg összejön a baba, és elmennék GYES-re, változtat-e valamit ezen az, hogy csak egy hónapos szerződéseim vannak?

Amúgy sajnos semmit nem tudok a GYES-re menésről, hogyan működik, pontosan mit jelent... Annyit tudok, hogy legjobb munkahelyről GYES-re menni. De így is annak fog minősülni, ha nincs hosszabb időre szóló szerződésem? Vagy a főnök keresztbe tehet?

Előre is köszi, minden véleménynek, tanácsnak örülök!


2012. nov. 24. 08:41
 1/8 anonim ***** válasza:
52%
GYES alanyi jogon jár, ahhoz nem kell munkaviszony. Amire te gondolsz, át a Tgyas es a GYED. Ezeket nem fogod kapni, ha nem lesz a szülés időpontjában elő munkaviszonyod. Az egy hónapos szerződések pont erre jók a munkáltatónak. Ha táppénzen mész, a következő hónapra mar nem írhatnak alá szerződést, tehát nem leszel biztosított. Addig, amíg nincs határozatlan idejű munkaviszonyod, ne kezdjenek bele a baba projektbe.
2012. nov. 24. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Aztaku... na, pont ettől tartottam!

Amúgy igen, TGYÁS meg GYED, ezekre gondoltam.

Az a baj, nem tudom, szándékoznak-e egyáltalán valaha határozatlan időre szerződtetni így, hogy sejtik, hogy hamarosan babázni szeretnénk.

Viszont az nem jogellenes, hogy egy terhes nőt "kirúgnak?" Márpedig ha nem hosszabbítják meg a szerződésem, akkor az kirúgás, nem? És ha tudja a főnök, hogy terhes vagyok, és így küldd el, akkor az nem jogellenes? Mit lehet olyankor tenni?

Amúgy, ha minden kötél szakad, egy megoldás még akkor is lesz. Elmehetek főállású vállalkozónak (voltam már hosszabb ideig), és akkor munkaviszonyból megyek el szülni, de persze sokkal jobb lenne, ha nem kellene ehhez folyamodni...

Na, most nagyon elkeseredtem :(

2012. nov. 24. 09:00
 3/8 anonim ***** válasza:
83%
Mivel határozott idejű a szerződésed, így nem jogellenes, ha kirúgnak terhesen - hisz egyszerűen lejár a szerződésed, és nem hosszabbítják meg. Ilyen esetben semmit sem tehetsz - ha a munkáltató nem vesz fel határozatlan időre, akkor sajnos elesel a TGYÁStól és a GYED-től.
2012. nov. 24. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
63%
Sajnos így ez nem jogellenes. Én is hasonlóképp jártam, csak nekem 2 éves szerződés volt, elmentem szülni, szülés után lejárt és persze nem hosszabbították meg, munkaviszonyom így már nincs. Szerintem majd ha esetleg nem hosszabbítanak, tudsz sakkozni majd a munkanélküli segéllyel, mert az is szerintem számít a gyedbe. De azt tudom hogy amikor a gyedet igényeltem, már nem volt munkaviszonyom, mégis megkaptam - passzív gyednek hívják. Sajnos pontosan én nem tudom hogy hogy is van ez, szerintem majd kérdezz meg egy hozzáértőt. Nekem úgy rémlik hogy csak a tgyás-nál kell hogy legyen munkaviszony amikor igényleg,, a gyednél meg nem akarok hülyeséget írni x időn belül x ledolgozott nap.
2012. nov. 24. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Hát ez nagyon elkeserítő :(. Ezek szerint nagy valószínűséggel mehetek vissza főállású vállalkozónak majd a szülés előtt, mert mihelyt kiderül, hogy terhes vagyok, biztos nem fogják meghosszabbítani a szerződésem. Mi másra lenne jó ez az egy hónapos játék?

Valaki írta itt, asszem az első válaszoló, hogy addig ne menjek el szülni, míg nem lesz határozatlan idejű szerződésem. Hát szerintem arra várhatok :(. Januárban meglátjuk, változik-e valami, de ha 2013-tól is folytatni fogják ezt a játékot, egy percig sem fogok azon gondolkodni, hogy mekkora kakában hagyom őket, ha elmegyek szülni. Eddig ugyanis csak azért akartam várni egy évet pl a babával, hogy ne legyen szemét, hogy azonnal elmegyek szülni. Jó fej akartam lenni, hogy nem hagyom ott őket azonnal, ha már egyszer felvettek. De amúgy 70E Ft-ra vagyok bejelentve, és akkor még így is trükköznek velem...? Na, hát jófejkedik a frász. Úgy elmegyek szülni, mint a villám :). Mert amúgy már nagyon vágyunk babára a férjemmel (főleg én :P, de ő is szeretne), és tényleg csak azért akartam várni, hogy megtiszteljem ezzel a munkaadóimat...

De akkor fog nekik tisztelegni a túró.

2012. nov. 24. 09:24
 6/8 anonim ***** válasza:

Szia!


Ha a szülést megelőző 2 éven belül van 365 nap munkaviszonyod (nem kell folyamatosnak lennie), akkor jár 365 nap gyed.

Ha terhes leszel, akkor is megérheti határozott idejű szerződéssel dolgozni. Szólsz nekik, hogy terhes vagy, és úgy adnak határozott idejű szerződést, hogy szülés előtt lejárjon. Így legalább addig is kapnál fizetést, és fizetnék a tb-d.

A 15. héttől jár 10000 Ft családi adókedvezmény.

2012. nov. 24. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszi!

Na, most azon gondolkodom, hogy lehetne ezt majd a legjobban kisakkozni.

Azt meg tudja nekem vki mondani, hogy a munkáltatónak miért rossz az, ha munkaviszonyból megy el szülni egy nő?

Hát igen, még azt lehetne esetleg majd csinálni, hogy beszélek a főnökkel, ha terhes leszek, hogy valószínűleg x hónapban fogok szülni, mondjuk szülés előtt 1-2 hónappal még alkalmazzanak (feltéve, és remélve, hogy nem leszek veszélyeztetett és gond nélkül végigdolgozhatom a terhességet), és így akkor viszonylag okés lehet. 1-2 hónapra meg visszaállíthatom a főállású vállalkozást - mert a TGYÁS-hoz ugye ez kell? Ott muszáj alkalmazásban lennem a szülés pillanatában (vagy előtte 42 nappal, vmi ilyesmi).

Tényleg: és mi van, ha neadjIsten veszélyeztetett terhes leszek, és fekvésre leszek ítélve? *kopp-kopp-kopp* Olyankor mi történik? :(

2012. nov. 24. 16:34
 8/8 anonim ***** válasza:
Miert rossz a munkaltatonak? Mert a tappenz egy reszet o fizeti, a fizetes nelkuli szabadsag utan vissza kell vennie.
2012. nov. 24. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!