Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Értékrendek! Akik kevés...

Értékrendek! Akik kevés pénzből éltek mit gondoltok, hogy a jobb helyzetben élő családoknak hogy kellene élni?

Figyelt kérdés

Olyan sokat gondolkoztam már ezen, többek közt az itt olvasott kérdések és válaszok miatt, hogy mit gondolnak azok, akik kevés pénzből élnek, hogy hogy kellene helyes értékrendre tanítani a gyereket? Mert nagyon sokszor látom, hogy le van hurrogva ha valaki több mindent meg tud adni a gyereknek, drágább babakocsi, félretett pénz a jövőjére, drágább játékok, új, márkásabb ruhák és a sorolhatnám a végtelenségig.

Miért gondolják sokan azt, hogy ezek olyan dolgok, amivel nem helyes értékrendet tanul a gyerek?


2013. febr. 21. 15:00
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Én a rosszabb helyzetben élők közé tartozom, de nem gondolom, hogy aki megteheti, megvesz drága és márkás dolgokat a gyerekének. Ha megtehetném én is megvenném, és így is megszoktam néha, hogy lenne jobb helye isa pénznek. Szerintem az értékrend ott kezdődik, hogy szeretet és törődés. Nem ott, hogy mi mennyibe került.
2013. febr. 21. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem a pénz határozza meg, hogy egy gyereket jól vagy rosszul nevelnek.
2013. febr. 21. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Első vagyok: tehát nem gondolom, hogy aki megteheti és megveszi a drága holmit, az rosszat tesz. Bocsánat.
2013. febr. 21. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Igen ezt én is tudom, de valahogy mégis mindig a pénznél a lyukadnak ki ezek a kérdések és válaszok? És általában az a vége, hogy aki gyerekkorában mindent megkap, az elkényeztetett tini lesz, és aki csak a másikat tudja piszkálni. Na a pénz félretételről már nem is beszélek, mert ugyan minek, menjen dolgozni iskola mellett, mert nem tanulja meg értékelni a dolgait.
2013. febr. 21. 15:10
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
nem a pénz határozza meg a helyes értékrendet, de a jobb móduaknak sem áll módomban megmondani hogy kellene élniük....mindenki éljen és nevelje úgy a gyerekét ahogy helyesnek, jónak, tisztességesnek látja...
2013. febr. 21. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Ez megint hatalmas általánosítás. És a stílus a lényeg, mert van olyan aki mindent megvesz a gyerekének de ezzel kérkedik, a másik orra alá dörgöli és érzékelteti keményen hogy aki nem így teszi ahogy ő az rossz szülő és az olyannak nem való gyerek (nekem sógornőm ilyen).

Ez gáz szerintem.

De ha vki nem ilyen de mindent megvesz megad amit csak tud azzal semmi bajom. És nem gondolom hogy ettől lesz jó vagy rossz az értékrendje. Van ellenpéldám mindegyik esetre, volt egy barátnőm akik valóban MILLIOMOSOK voltak, bármit megkapott megkaphatott volna, mégis egy teljesen oké ember lett belőle és nem követelőzött sose abszolút és nem ez alapján mérte az embereket kinek mije van.

Úgyhogy nekem semmi bajom ezzel amíg mindenki a "saját házatáján söpröget" s nem szól be másnak aki másképp él:)

2013. febr. 21. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Én gyerekkoromban mindent megkaptam mindig mindenből a legjobbat, legmárkásabbat, de nem lettem elkényeztetett tini, sem felnőtt, szívesen segítek bármiben másoknak, amiben tudok és irigy sem voltam soha. Most nem biztos, hogy én is ennyi mindent meg fogok tudni adni a gyerekeimnek, de ettől abszolút nem zavar, ha valaki megteheti és meg is teszi.
2013. febr. 21. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
57%
Én sem gondolom, hogy rossz az, ha mindenből a legdrágábbat akarja megvenni a gyereknek valaki. Mi nem vagyunk nagy pénzűek. Albérletben élünk a gyerekünkkel, semmi extrára nem költünk, mégis épp, hogy kijövünk hó végéig, de boldogok vagyunk. Amit viszont nem értek a jobb módú emberek gondolkodásában az nem a drága holmik megvétele, hanem más, de nem általánosítani akarok. Van egy jómódú barátnőm, aki azért nem vállal most második gyereket, mert akkor úgy érzi, hogy a jelenlegi egynek nem tudná megadni a külföldi nyaralást, síelést, nyelvórákat, sportot, zeneórákat, stb, és ez kell szerinte ahhoz, hogy érvényesülni tudjon majd. Nekem ez nagyon furcsa. Mi alig várjuk, hogy jöjjön a második gyerek, de amit a barátnőm leírt, azt, ha fejre állok sem tudom teljesíteni, max. ha nyerek a lottón, de ahhoz lottóznom kellene... Szóval, ha mindenki így gondolkodna, mint Ő, akkor kipusztulna az emberiség. Mintha egy gyerek felneveléséhez ezek lennének a legfontosabb dolgok...
2013. febr. 21. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
63%

Üdvözlöm a kérdést!!!

Kíváncsi vagyok a válaszokra!

Nekem mindig az jut eszembe, hogy ha tehetnék, ők nem raknának félre a gyerekük jövőjére pénzt?

Ha én pl. jól élek, és nem rakok félre, akkor gondolom azért köpködnének, hogy felélem, ahelyett, hogy elraknám neki.

2013. febr. 21. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Mióta gyerekünk van éltünk jobban és rosszabul, mondjuk azt nem mondanám, hogy bármikor is „nyomorogtunk” volna, és azt hiszem, mindig hoztuk az átlagot – de sosem fürödtünk a pénzben.

Node, a lényeg, hogy amiket példának hoztál, az szerintem nem a gyerek értékrendjét „rongálja”. A gyereknek félretett pénz tök jó dolog, nem hinném, hogy bárki belekötne, a drágább babakocsi pedig az anyuka igénye, nem a gyereké, ahogy – legalábbis bizonyos korig – a drága, új ruhát is.

A drágább játékokkal sincs baj, szerintem csak az a gond, ha nem hagyjuk a gyereknek, hogy vágyakozzon valamire, ha mindent azonnal megkap – akár még mielőtt vágyna rá. Ebből lesznek a millió nem használt játékkal telezsúfolt gyerekszobák, és sokszor az unatkozó, reklámokban látott cuccokért hisztiző gyerekek.


Van egy nagyon jó könyv, Michael Ende Momo című regénye (ajánlom mindenkinek, egy 7–8 éves gyereknek már felolvasható, és szülőként is igen élvezetes), az jutott eszembe erről a témáról. A főszereplő kislány árva, nincs semmije, viszont mindig remek játékokat talál ki a többi gyerekkel együtt. Majd egyszer eljönnek hozzá a „szürke urak”, akik veszélyesnek érzik a kislányt magukra nézve, és le akarják kenyerezni egy beszélő babával. Csodaszép baba, a kislánynak nagyon tetszik, de folyton azt mondogatja, hogy „XY vagyok, a tied vagyok, mindenki irigyelni fog tőled. XY vagyok, és még több holmit akarok!”, ezért nem lehet vele semmit sem játszani. Míg ha nem beszélne, akármilyen szituáció eljátszható lenne vele. Aztán a szürke úr elmagyarázza a kislánynak, hogyan kell játszani egy ilyen babával: mikor a gyerek megunja, venni kell neki új kalapot, új cipőt, új táskát, új bugyit… és ha már mindene meglenne, akkor venni kell hozzá való fiúbabát, annak új kalapot, új cipőt…, majd barátnőt neki, és persze annak is új fityfenéket.


Nem tudom, érthető-e a helyzet iróniája. Szerintem a hangsúly nem azon van, mennyi drága cuccot vesz valaki a gyerekének, nyilván tegye, hogyha ez neki, mint szülőnek örömet szerez (én speckó innen nézve azt gondolom, ha gazdag lennék, akkor is agyvérzést kapnék, ha 20 ezerért vennék nadrágot a gyereknek, amit két nap alatt kiszaggat térdben :), hanem azon, hogy hagyja-e a gyerekét gyereknek lenni, nem öli-e ki a fantáziáját, nem folytja-e meg a sok tárggyal a képzeletét.


Az értékrendet úgyis a család értékrendjéből meríti a gyerek, szóval ha egy család azt tartja elődleges fontosságúnak az életben, hogy kinek mekkora fux lóg a nyakában, akkor mindegy, vesz-e a gyereknek is, vagy azt mondja, hogy „majd megveszed magadnak fiam, ha lesz saját kereseted”, a gyerek ezt fogja eltanulni nagy valószínűséggel, és erre fog vágyni.

2013. febr. 21. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!