Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Kettős állampolgár vagyok és...

Kettős állampolgár vagyok és a gyerekemnek nemzetközi nevet szeretnék adni, de ez lehetséges itt Magyarországon? Mert van az az ostoba szabály, hogy csak a magyar helyesírás szerint lehet neveket adni.

Figyelt kérdés
2013. máj. 15. 11:51
 1/8 anonim ***** válasza:
81%

Ostoba szabály?? Nem ostoba szerintem egyáltalán, próbálják megőrizni a magyar nyelvet...

Egyébként ha kettős állampolgár vagy akkor a másik nemzetiségednek megfelelő nevet adhatsz és bejegyeztethetsz természetesen csak arra kell hivatkozni és ennyi. Akkor akár kínai neve is lehet a gyereknek.

2013. máj. 15. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
86%

szerintem se ostoba ez a szabály!

válassz olyan nevet, amiben nincs ékezet, akkor mindkét nyelvben könnyű lesz kiejteni.

vagy olyat, ami magyarul és más nyelven is érthető, pl Kati/Kate...

2013. máj. 15. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ. Szerintem igenis, hogy ostoba szabály, mert ezzel mit őriznek meg? Attól, hogy egy szép külföldi neve lenne egy magyar gyereknek még tudná, hogy magyar és ugyanúgy őrizhetné a magyarságát.
2013. máj. 15. 11:59
 4/8 anonim ***** válasza:

Mi a másik állampolgárságod? Milyen nevet adnál a babának?


Mert ha a másik állampolgár igazolványodat viszed szüléskor, bármi lehet a baba neve. De a születési anyakönyvi kivonatra rákerül, hogy az anya xxx állampolgár.

2013. máj. 15. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Svéd a másik állampolgárságom, még nem tudjuk, azért akartam tájékozódni, hogy lehet-e külföldit, ha az egyik fél más állampolgárságú.
2013. máj. 15. 12:07
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Itt az összes hazánkban anyakönyvezhető név. Ez csak a magyar állampolgárokra érvényes.

Külföldi áp. bármilyen nevet adhat a gyerekének.

2013. máj. 15. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező,


én magyar állampolgár vagyok, a férjem külföldi.

Amennyiben valamelyik fél nem magyar állampolgár, akkor adhattok olyan nevet is a kicsinek, ami nincs a hivatalos utónév szótárban. Az anyakönyvezésről szóló törvény végrehajtási rendeletében szerepel, hogy amennyiben a szülők egyike nem magyar állampolgár, úgy választhat a nemzetiségének megfelelő utónevet is a gyermeknek.

Ez az elmélet.

Gyakorlatban: a következőt tanácsolom: a válaszott névről írj a nyelvtudományi intézetnek, véleményeztesd (természetesen a gyermek várható nemét, a szülők állampolgárságát feltüntetve). Ők akkor adnak egy állásfoglalást. (pl. azt, hogy ez a név a magyar utónévkönyvben nem szerepel, de az anya/apa állapolgárságára való tekintettel álláspontjuk szerint anyakönyvezhető). Az e-mailre 30 napon belül válaszolnak. Nyomtasd ki, vidd magaddal kórházba és tovább.


Ettől azonban még nem kerülhet rá automatikusan a választott (külföldi, vagyis nem a magyar rend szerint anyakönyvezhető) név a hivatalos születési anyakönyvi kivonatra.

A kórházban viszont gond nélkül bediktálhatod a nővérnek, neki kötelessége ráírni a gyermek kórházi születési papírjaira, ő nem vizsgálhatja a nevet.


Önkormányzati anyakönyvezés:

A mi esetünkben a férjem országa szerinti hivatalos szerv (ami más oszágoknál is lehet: nagykövetség, konzulátus vagy végső esetben tiszteletbeli konzuli tanusítvány) állít ki egy ún. igazolást (pl. konzuli igazolás) amiben a szülők pontos adatai (név, anyja neve, születési helye, ideje, állampolgársága) mellett a gyermek választott neve szerepel és a konzul tanúsítja azt, hogy a választott név a külföldi állampolgárságú személy országában anyakönyvezhető, ismert fiú vagy leány utónév.


A külföldi állampolgárság szerinti hivatalos képviselet minősége és pontos elérhetősége pedig a külügyminisztérium honlapján található. Időpontot mindenképpen kell foglalni és ezt már kismamaként is lehet intézni.


Ezzel a tanúsítvánnyal mehetsz szülés után az önkormányzathoz és így keletkezik majd a kicsi születési anyakönyvi kivonata.

Ezesetben a megjegyzés rovatban fel van tüntetve, hogy a szülő XY állampolgár.



Remélem, tudtam segíteni. Szép napot:

2013. máj. 15. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Nekünk simat Ädam helyett Adamot regisztraltak Münchenbe. Ök kerdeztek h hogy szeretnenk.
2016. aug. 26. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!