Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Kislányom 2011. június 20-án...

Kislányom 2011. június 20-án született. Ha a tesó 2014. február/márciusban születik mire leszek jogosult vele?

Figyelt kérdés

A kislányomm al járt tgyás (kb. 96 000.- Ft/hó nettóban) és gyed is (kb. 85ezer Ft/hó).

Most fog lejárni innentől gyest kapok majd. Vagy menjek táppénzre? Akkor kirúghatnak a munkahelyemen? Vagy védett leszek?

Járt majd tgyás/gyed a kicsivel is? Úgy néz ki összejött a tesó. Az biztos,hogy így a 180 nap gyest túllépem majd.

Hogy csináljuk?

Köszönöm a segítséget!!!!


2013. jún. 6. 09:23
 1/6 anonim ***** válasza:

A lányom 2011. júliusi. A második 2014. január 25-e körül érkezik.

Én bejelentettem, hogy kiveszem a bent lévő szabikat 2013. júli 16-tól, amennyi van. Utána pedig, mivel az orvosom nem nyilvánított veszélyeztetettnek (elsővel az voltam), így viosszamennék dolgozni.

A munkahelyem nem tud mit cisnálni, mivel a törvény engem véd ebben az esetben, nem őket.

Mondhatja, hogy menjek tp-re, de mire fel, ha nincs bajom?!

Ha pedig nem akar foglalkoztatni, de nem is rúghat ki, köteles fizetni az állási díjat (nem tudom mi pontosan a neve), de konkrétan azt jelenti, hogy nem dolgozol, mégis kapod a fizetésed. Most ez nekik miért is érné meg?!


Ha nem lesz meg a 2 között a 180 napod, akkor kb. azt a pénzt kapod, amit egyeskével. Ha meglesz, akkor a jelenlegi br. béreből fogják számolni az új TGYÁS-t és a GYED-et.


Egyébként érdemes kiszámolgatnod, hogy ami jelenleg van br.-d abból jól fogsz-e járni Ketteskével vagy kb. ugya az marad, mint Egyeskével?!


Nekem pl. Egyeskével a br. 135 ezer volt, Ketteskével (emelések, törvények miatt) 175 ezer. Szóval nálam azért ez a nem mindegy kategóri.


De, ha nálad pl. nem emelkedett ill., nem jelentősen, akkor szerintem maradj tp-n.


De a GYES-t semmi féle képpen NE VEDD igénybe! Mert akkor nem jársz jól!

2013. jún. 6. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"Igen, járni fog a tgyás és gyed is. Ha írásban bejelented a munkáltatónál akár most is, hogy terhes vagy, nem rúghat ki. Arra figyelj, hogy 6 hónapnál többet ne legyél gyesen, mert akkor a minimálbér lesz az új gyeded alapja.

Ha kiveszed a szabikat, a gyest le kell mondani. Szabi lejárta után menj táppénzre, nem rúghatnak ki, lényeg, hogy írásban jelentsd be a terhességed.

Mivel nem lesz 180 bérezett napod szülés előtt, így a szerződés szerinti béred lesz a tgyás alapja, a gyed alapja pedig ugyanaz lesz, mint a tgyás alapja, vagyis a szerződés szerinti béred. Csak ne haladd meg a 6 hónap gyest!!!

A nagymama lehet gyesen, míg te táppénzen vagy, hiszen a táppénzt nem a gyermeked jogán kapod, hanem saját jogodon. Nem kell a nagymamának veletek egy lakcímre bejelentve lennie. A nagymama lehet nyugdíjas, ebben az esetben a teljes 28500 Ft gyest kapja, mivel neki már nem vonnak nyugdíjjárulékot.

Viszont a nagymama semmilyen kereső tevékenységet nem folytathat, még otthon sem, a gyerek 3 éves koráig. Ha nagymama kapja a gyest, a gyereket 3 éves koráig nem lehet bölcsődében vagy más intézményben nappali ellátásra elhelyezni!"


Én tegnap ezt a választ kaptam a hasonló kérdésemre. A különbség annyi, hogy az én fiam március 20-án született.

Én, ha bejelentettem a terhességet, kiveszem a szabadságokat, ha az lejár, onnantól táppénz. Arra a pár hónapra nem tudnám hová tenni a fiam, mert év közben nem vesznek fel senkit a bölcsibe.

Még ha a 12. héten jelented be a terhességed (én így tervezem), akkor sem kell túllépned a 180 nap gyest.

2013. jún. 6. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Tehát:

Lejár a kislányommal a gyed június 20-án,12-étől vegyem ki a szabikat,ugye?

- Ezeket kötelesek kiadni? Vagy mondhatja,hogy nem adja ki?? Gondolom,már ez előtt be kell jelentenem a terhességet,ugye? Vagy van valami védettség ekkor?


Aztán,ha elfogytak a szabik,kérjem magam táppénzre,ugye?

- A táppénz alapja mi lesz ekkor? Egészen a tgyás igénybevételéig lehetek táppénzen?


A táppénz közben a nagymama igénybe veheti a gyest.

- És dédszülő vagy nagypapa? A nagyszülők még mind dolgoznak az apukám egyedül nyugdíjas meg a nagymamám.


Előre is köszönöm a további válaszokat és persze köszönöm az eddigi segítséget!

2013. jún. 6. 10:11
 4/6 A kérdező kommentje:
Nem 12-étől,hanem 21-étől,bocsi!
2013. jún. 6. 10:13
 5/6 anonim ***** válasza:

Amint lejár a gyed, másnap már kiveheted a szabikat. Szerintem érdemesebb előbb szólni kicsivel, előbb bejelenteni írásban a terhességet, hogy a cég is felkészüljön. Kötelesek kiadni a szabikat.

Addig a gyes/gyed véd, utána a várandósság, de csak ha bejelentetted!


Utánaolvastam a nagyszülői gyes-nek, azt csak akkor lehet, ha a szülő is megfelel a feltételeknek. Akkor hat órában kell szerződés szerint visszamenned, ami meg nem éri meg. Úgyhogy, mi ezt nem fogjuk igénybe venni. :(

2013. jún. 6. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Most akkor ha fél évnél rövidebb ideig leszek gyesen, akkor mennyivel járok rosszabbul, mintha egyáltalán nem leszek?
2013. jún. 6. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!