Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » 4 és 6 éves kisgyermekkel...

4 és 6 éves kisgyermekkel hogy közöltétek/nétek, hogy a szeretett nagyapjuk meghalt? Akik már "túl vannak rajta", hogy viselte/ték a gyermek/ek? Temetésre elvittétek?

Figyelt kérdés
2013. nov. 7. 10:51
 1/9 anonim ***** válasza:
41%
Le kell üln i és meg kell nekik magyarázni. AZét ekkora gyereknek már van fogalma a halálról. Én a temetésre semmiképp nem vinném el öket.
2013. nov. 7. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Közölném, persze.

Az én nagymamám is meghalt idén, mondtam a kisfiamnak, hogy a dédi sajnos meghalt, fent van a Mennyországban, most már ott lesz, nem fog vele találkozni.

Amúgy ő 3 éves.

Néha keresi, hogy hol a dédi, de úgy nem foglalkozik vele, csak mondogatja, hogy a Mennyországban van. Szóval nem érti még igazán.

A temetésre nem vittem el, a férjem testvérével volt addig itthon.

2013. nov. 7. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
41%
Hitem szerint elmondanám, mi történt és hol van most a papa. A temetésre gyereket nem vinnék el. Sokkoló a koporsó, a sok síró rokon, nyomasztó és még felnőttként is napokig tart megemészteni. Nem gyereknek való látvány.
2013. nov. 7. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Az a mondat jó, hogy hitem szerint elmondanám, hogy mi történt vele.

Nekem 4,3 és 1 évesek voltak a gyerek. Kirándulni voltunk, úgy értesítettek róla, hogy holtan találták az Anyósomat. Azonnal külön válva indultunk haza, nyilván férjem indult azonnal, nekem valakire várnom kellett, hogy vigyázzon a gyerekre. Magyarázatot pedig a kapkodásra kellett. Én őszintén elmondtam, hogy meghalt a Mami, beteg volt és már nem volt jó neki ezen a földön. Úgy döntött, hogy felköltözik az égbe, a felhők közül fog nézni minket, hogyan boldogulunk. A temetésre nem vittem őket (ne a gyerekek legyenek a figyelem középpontjában, és nem is kell látniuk szerintem ennyi idősen egy temetést), de az utána lévő halotti torra hazahoztuk őket az óvodából. Az érzéseimet kimutattam előttük, nem titkoltam, hogy szomorú vagyok. De erre felhívták az óvónők is a figyelmemet, hogy jobb ha kimutatom, hogyan gyászolok, így a gyerek is könnyebben megemészti a történteket. Nekünk utána azért jól meg bonyolódott az életünk, lakást kellett eladni, kötözni, felújítani, stb... Ez volt inkább problémás mind nekik, mind nekünk. A temetőbe rendszeresen járunk virágot vinni. Azóta eltelt 1,5 év. Most jutottunk el oda, hogy megkérdezzék, hogy hol a teste a Maminak. Idáig elég volt annyi, hogy oda járunk emlékezni. Nyilván a 6 éves sokkal részletesebben ki fog kérdezni Titeket. De én őszintén válaszolnék annyira egyszerűen megfogalmazva, amennyire csak lehet. És ha Ti természetes dolognak állítjátok be az elmúlást, a gyerek is el fogja fogadni annak.

Bocsi hosszúra nyúltam. Remélem segítettem.

2013. nov. 7. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
63%

Sajnos most nálunk aktuális ez a téma, nagymamám halt meg hétfőn, a kisfiam 3,5 éves. Nagyon jól ismerte a dédit, amíg kórházba nem került, hetente legalább egyszer találkoztak.

Azt olvastam, hogy a gyereknek érdemes objektíven, természettudományos szempontból előadni a történetet, valahogy úgy, hogy a nagypapa öreg volt már, és amikor az ember megöregszik, elfárad, és a szíve megszűnik dobogni. Nem szabad eufemizálni ("Elaludt a nagypapa, és nem fog többé felébredni", "Messzire utazott, és nem fog többé hazajönni" stb.) Istenre, mennyországra csak valóban vallásos családban szabad hivatkozni.

Furcsa, mert az én kisfiamat látszólag nem is érdekli ez az egész. Nem beszél róla nem kérdez, viszont azóta fáj a hasa - hogy ettől-e vagy sem, nem tudom. Gondolom, azt fogja, hogy nem túl jó a hangulat mostanában a családban. A temetésre nem fogjuk elvinni, az ilyesmi egyáltalán nem való egy kisgyereknek szerintem.

2013. nov. 7. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Hamvasztva lesz.


A gyerekeim nagyon érzékenyek,a 6 éves tavasszal azért sírt-hogy aztán hogy jutott ilyen az eszébe,nem tudom,mikor itthon ilyen még a tv-ben sincs,mert nem néznek csak gyerek mesét- hogy ő nem akar meghalni. Akkor azt mondtam Neki "ijedtemben",hogy nem halunk meg,csak a testünk,de a lelkünk újjá születik egy másik testben... Az első osztályt még csak most szokta meg,a tanítónéni ma dícsérte mg először,nehezen indult a suli,nagyon lelkis gyerek,minden rossz miatt sír.

A 4 évesem sem különb...

Én emlékszem,hogy ilyen idős voltam,amikor mamám meghalt,de nem igazán érdekelt,kérdezni sem kérdeztem semmit,csak láttam,Anyukám hogy kivan (mikor megkapta az értesítést,fájdalmában a szekrényt püfölte iszonyat sírás mellett).


Amikor az eset történt,a Párom csak este mikor csak ketten voltunk ébren fejezte ki a gyászát,amikor nappal eljárkált rendezgetni a dolgokat (az apja nem messze lakott tőlünk,így gyalog ment,a gyerekek tudják,hogy gyalog az apjuk csak egy az utcába megy valahova),akkor csak annyit

tudtam kinyögni,hogy dolga van....


Hogy lehet tálalni??

2013. nov. 7. 13:54
 7/9 A kérdező kommentje:
Nálunk viszont nem a természet/vagy betegség vitte el,fiatal (63éves) volt még,ereje teljében...
2013. nov. 7. 13:55
 8/9 anonim ***** válasza:
63%

enyém is 4 évesen vesztette el a nagymamáját akivel nagyon közeli kapcsolatban volt, hetente 3x-4x vigyázott rá, imádták egymást!


jól körbejártam a témát, kikértem több ember véleményét.

mindenki azt mondta, hogy egyenlőre nem mondjuk el, csak annyit, hogy most messze van, elutazott vagy messzi kórházba került, stb. és mondjuk ezt addig, míg már annyira nem hiányolja, és csak akkor mondjuk meg neki az igazat, mert ekkora gyereket nagyon mélyen érint a soha szó, hisz megfoghatatlan, de a majd szót fel tudja dolgozni.

mi így tettünk, emellett nagyon sokat beszélünk a nagymamájáról, rendszeresen megbeszéljük, hogy mennyire hiányzik nekünk és jó emlékeket felidézzük.


6 évesnek szerintem már el lehet mondani, de temetésre nem vinném el őket, mi se vittük, jól is tettük, mert mi is kiborultunk :(

2013. nov. 7. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Én vagyok a háromgyerekes. A tálalás a Te dolgod, neked kell tudnod, hogy hogyan, mennyire képesek felfogni a gyerekeid a történteket. Én biztos nem hazudnék nekik, sosem tettem, hiszen példát mutatsz Nekik, most éppen azt, hogyan kell gyászolni. Ezt arra mondom, hogy nem állítanék olyat, hogy csak elutazott, etc... Anyósom 57 éves volt, lelki beteg, ebbe halt bele. Ezt még sem mondhattam a gyerekeimnek. És mivel még nekik mindenki öreg, akik náluk idősebb, így ennyi magyarázat elég volt. Persze azzal kiegészítve, hogy már a Maminak nem volt jó ide lent, fent boldogabb. Így ők ezt teljesen jól elfogadták. Azóta készültünk más temetésére. Kedves nagyobbik gyerekem kérdezte, hogy kiére megyünk (Apjuk és én), miért halt meg? Mire én azt válaszoltam, hogy egy bácsi, aki Apa rokona, már nagyon idős volt szegény... Gyerek: tényleg anya, már te is nagyon öregszel. Én meg rávágtam, hogy igen, de én még látni akarom, hogyan házasodtok meg, milyenek lesznek az unokáim. Na erre meg is nyugodott. Én az őszinteség híve vagyok. Viszont a gyerekek nem tudják felfogni, hogy a bonyodalmakat, amit egy halál, egy temetés jelent. Ezt nem is kell a mélységéig kivesézni velük.
2013. nov. 8. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!