Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Miért fizetnek hálapénzt az...

Miért fizetnek hálapénzt az emberek?

Figyelt kérdés

Tényleg nem értem... Ha valaki a munkaidejében a munkáját végzi (adott esetben szülést vezet le), azért miért fizet valaki még külön?

Azt megértem, ha valakinek fogadott orvosa van, és azt fizeti meg neki, hogy az az adott orvos foglalkozzon vele (feltéve, hogy az orvos adózik ebből, de amennyire én tudom, ezt sokan nem teszik meg). De azt nem értem, hogy ha valaki az akkor éppen a beosztása szerint dolgozó orvosnak szülés után pénzt ad. Miért? Ők a bankban is adnak pénzt az ügyintézőnek, ha elégedettek a szolgáltatással? Ha új személyi igazolványt csináltatnak, az okmányirodában is odadugnak párezret az ott dolgozóknak? Ha a gyerekük nagyobb lesz, a tanítónőnek is tolnak némi pénzt, ha jól tanul a gyerek?



2015. febr. 27. 07:58
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Vannak estek mikor az embet úgy érzi hogy adnia kell. Én speciel nem adtam a szülést levezető orvosnak pénzt. Elláttak normálisan.
2015. febr. 27. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 homo ludensz ***** válasza:
100%

Talán azért adnak pénzt mert kimondatlanul is abban bíznak a betegek hogy akkor lelkiismeretesebben foglalkoznak velük.

A szülésnél meg az motiválja a megszületendő gyermek szüleit hogy minden komplikáció nélkül egy egészséges kis jövevényt vihetnek majd haza.

A kérdés persze jogos hiszen az aki orvosnak tanul és azzá lesz vagy lelkiismeretesen végzi a munkáját vagy sem. Esetleg pénzért igen?

2015. febr. 27. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
77%

Nekem fogadott orvosom volt amikor terhes voltam. Komplikàlt eset voltam, nem volt egyszerű terhessègem. Ezt a terhessègemet megelőzte egy màsik ami koraszülèssel ès sajnos tragèdiàval vègződött ( mellèkesen hozzàteszem hogy akkori terhessègemnèl nem vettèk komolyan a "bajaimat" ès èppen az aktuàlis ügyeletes orvos döntött a sorsomról...)

A fogadott orvosommal màr akkor felvettem a kapcsolatot amikor csak tervben volt a baba. Maximàlisan körültekintő volt, az előzmènyt figyelembe vette nem csak legyintett rà. Rengeteg vizsgàlatot elvègeztek rajtunk a fèrjemmel hogy biztos nem "ütjük" egymàst genetikailag stb.

Különböző tudomànyos kutatàsokat olvasott a "bajomat" illetően, ès megtalàlta a megoldàst. Megbeszèltük ès kèrte a beleegyezèsem, mert hogy ez nàlunk mèg nem elfogadott ès nem gyakorlat. De megígèrte hogy rà bàrmikor szàmíthatok, ő megtesz mindent hogy egèszsèges gyermekem születhessen.

Ès tènyleg bàrmiben szàmíthattam rà, hívhattam telefonon akàrmikor, nagyon szoros kontroll alatt tartott ès èn vakon bíztam benne (mi màst tehettem volna).

Amikor kórhàzba kerültem nem engedte hogy az ügyeletes kisdokik döntsenek felettem (sokuk azt sem èrtette minek kell injekcióznom magam naponta ès minek annyifèle gyógyszer, sokszor le akartàk húzni... nő comment, bizony előfordult hogy az orvosom kemènyen kiosztotta őket)

Vègül koraszülèsre került a sor, de előtte nyugtatgatott hogy ez mindkettőnk èrdeke mert ő biztonsàgban akarja tudni a babàt idekint megnő. Csàszàrral vilàgra segítette a kisfiamat.

A csàszàros megörzőben amikor feküdtem ő volt az egyetlen orvos aki a boldogsàgtól örömittasan kiabàlta a kismamànak (=nekem) hogy ugye megmondta, ugye megmondta hogy rendben lesz minden.

Igen rendben volt minden.

Ha ő nincs akkor ma nem lehetek egy egèszsèges 2 èves kisfiú nagyon boldog anyukàja.

Mondtam is az orvosomnak, hogy mìg èlek hàlàs leszek neki, a vilàg összes pènze nem lenne elèg hogy ezt megköszönjem neki.

Úgyhogy èn adtam hàlapènzt!

Nyilvàn egy bankos ügyintèzőnek vagy stb-nek nem adnèk, na de annak akinek a gyermekemet köszönhetem annak igen!

2015. febr. 27. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Nagyon sajnálom 3-as, hogy ilyen nehézségeitek voltak, de szerencsére most már van egy egészséges kisfiad. Viszont neked fogadott orvosod volt, és a fogadott orvosnak adott pénz nem hálapénz hanem tarifa mert ő magánban foglalkozott veled.

A 2-es válasolóval sem értek egyet, nem lehet ösztönző ugyanis fizetni az emberek józan 90%-a a szülés után fizet.

Én inkább a megszokást látom a dologban, hogy a szocializmusban a kormány nem emelte az orvosok bérét inkább a népet ösztönözte arra hogy anyagilag támogassák az orvosokat vagyis hálálják meg a velük való foglalkozást. Ez évtizedek óta öröklődően száll nemnedékről nemzedékre, hogy az orvosnak borítékot "kell" adni. Az orvosok többsége pedig szemrebbenés nélkül el is teszi, mert hiába az a mostani politikai álláspont, hogy szigorúan tilos a hálapénz elfogadása, az egészségügyben dolgozók bére még mindig a béka segge alatt van így nem szégyenlik eltenni a pluszt (hiába voltak normál műszakba beosztva amikor a szülést kellett levezetniük, stb.).

2015. febr. 27. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
75%

nekem magánorvosom volt, de neki előre kellett a pénzt adni, gyakorlatilag a terhes gondozásokért kért egy magasabb összeget, a szülésért viszont nem kért...a végére ugyan ott jöttem ki mintha hála pénzt fizettem volna...viszont nálunk kritikán aluli az sztk, neki nagyon profi gépei vannak, este is lehetett menni, bármit és bármennyit kérdezhettem mindenre válaszolt nem sürgetett stb, nekem fontos volt a magánorvos...


aztán szülés után adtam a szülésznőnek is, mert sokat bemászkált, kedves volt, segített, törölte rólam a vért, a vizeletet, szóval úgy éreztem adnom kell...utána felém se nézett már a többi napon..

szóval igen, az ember úgy gondolja, akkor kedvesebbek lesznek vele...most már tudom hogy ez nem így van, és legközelebb a szülésznőnek egy vasat nem adok....


az ápolóknak viszont vittem ajándékcsomagot a végén, és nem bántam meg, úgy hozta az élet hogy 10 napot voltam bent, és nagyon figyeltek rám, kedvesek voltak, pénz nélkül is..úgyhogy legközelebb inkább nekik adok majd pénzt és a szülésznőnek nem...


egyébként valóban, munkaköri kötelességük hogy jól végezzék a dolguk, ezért nem kellene pénzt, vagy ajándékot adni...de a kedvesség sajnos nem kötelezettség, mégis jó ha az emberrel nem úgy beszélnek mint egy darab szarral, mikor épp a hormonok tombolnak benne.


Egyébként én azelőtt ügyintéző voltam egy újságnál, és ha a különösen kedves voltam, és jól végeztem a dolgom, vagy valakinek olyanban segítettem ami nem az én dolgom volna, én is mindig kaptam az illetőtől bort, virágot, bonbont, és jól is esett.

2015. febr. 27. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező: Te soha sehol nem fizettél hálapénzt? Pincérnek, mert kedves és udvarias volt, vagy benzinkutasnak ugyanezért? Virágárusnak, mert nem csak megkötött egy akármilyen csokrot, hanem megkérdezte hány éves akinek lesz és milyen a stílusa?


Előre nem adok senkinek, de ha jól végzi a munkáját ÉS e mellett kedves, normális, figyelmes, stb, stb. tehát munkaköri kötelességén felül teljesít akkor szívesen adok. Míg kórházban voltam két nővér volt rendes. A végén mindkettőnek adtam. Mosta alólam a sz.r nevetséges a fizetése mellett lekiismeretesen és kedvesen és ezt szörnyűnek tartom.

És én is szeretem, ha kapok. Olyan a munkám, hogy sokan azt mondják milyen kedvesek vagyunk, bezzeg máshol... Jól esnek a szavak is, hogy észreveszi, hogy jobbat kap mint az átlag és az is, ha egy-egy bonbon vagy virág kerül az asztalra. Akkor tudod, hogy nem csak Te törődsz a másikkal, hanem a másik is Veled.



Megint más kérdés a fizess előre X Ft-ot hogy nálam szülhess, de azt én nem hála pénznek nevezem.

2015. febr. 27. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

1. Hálából. Lehet én is megpróbálnám meghálálni, ha az orvos megmentené a gyerekem vagy az én életem.

2. Megszokás. "Mindenki ad, nekem is adnom kell, mert így illik."

3. Tudja, hogy az orvosok hivatalos fizetése nevetséges, és úgy érzi, hogy a sok tanulást és munkát egy kicsit kompenzálni kell.


Egyébként nem tudom te hogy vagy vele, de én pl. étteremben, cukrászdában, kávézóban, kocsmában mindig adok jattot. Adok a taxisnak is, adok a fodrászomnak is (pedig ő sem biztos, hogy adózik, mert számlát nem sokszor kaptam), a kozmetikusnak is.

Még a pizzafutárnak is....

2015. febr. 27. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Nem, én sosem fizettem hálapénzt. A pincérnek adott borravaló egy másik dolog, azt nem keverném ide, bár én azzal sem vagyok teljesen kibékülve (amúgy nagyon nagyon sok helyen le kell adni a főnöknek a jattot, és ha jófej, akkor valamennyit szétoszt a pincérek között, de azt sem mindig).

De amúgy nem, én nem adok. Tudom, hogy alapvetően sz*rul keresnek az orvosok, de ki nem? Én is közalkalmazott vagyok, ha nem is doktori, de felsőfokú végzettséggel, én se kapok többet. Persze, az én munkakörömben ez elképzelhetetlen is lenne, alapvetően szegény és kiszolgáltatott emberekkel foglalkozom a munkám során, szóval fel sem merül nálunk a hálapénz, de még ha adni akarnának is, eszembe nem jutna elfogadni, meg amúgy is, a szakmai etika a lehető legszigorúbban tiltja, nem csak úgy immel-ámmal, mint az orvosoknál, hogy tilos, de azért mindenki csinálja, hanem tényleg egyszerűen nem lehet, elképzelhetetlen. És szerintem ez így rendben is van.


De mint mondtam, azt teljesen megértem, ha valakinek fogadott orvosa van, és fizet ezért a szolgáltatásért. A fogadott orvos esetében csak azt nem értem, hogy miért "úgy" csinálják, ahogy. Hogy miért kell a páciensnek kínlódva, feszengve azt találgatnia, hogy mégis mennyit kéne adnia, mert az orvos azt mondja, hogy "amennyit gondolnak". Miért nem lehet nyilvánosan kitenni a rendelőbe egy árlistát, mint mondjuk a fodrásznál, kozmetikusnál? Jó, persze, értem én, hogy miért, hiszen hivatalosan az a pénz nincs is, hivatalosan nincs ára a dolognak, hiszen adót nem fizet utána a fogadott orvos sem.


Viszont azt végképp nem értem, hogy utólag mire föl fizet bárki is a NEM fogadott orvosnak? Én pl. ügyeletes dokinál szültem, sőt, nem is csak az ügyeletes volt ott, mert adódtak nehézségek, és a végén már a főorvos is ott volt, meg még két másikat is odahívtak, és túl azon, hogy nagyon profik voltak mindannyian, még kedvesek, türelmesek is voltak, mert amikor már úgy éreztem, hogy nem maradt egy csepp erőm sem, akkor még képesek voltak lelket önteni belém, és meggyőztek, hogy igenis sikerülni fog. Alapvetően ezért a bánásmódért a mai napig hálás vagyok, másrészt azt valahol szomorúnak tartom, hogy ez a viselkedés olyan, amit sokak szerint pénzzel kell honorálni, miközben tulajdonképpen mindenkinek járna. Amúgy nagyon megköszöntem mindent a szülést levezető orvosoknak, de pénzt nem adtam. Hét éve még nem is nagyon álltunk úgy, hogy legyen miből, kellett mára. Annyi legalább is nem lett volna, hogy egyszerre négy orvosnak fizessünk 30-40-50 ezreket, vagy a jó ég tudja, mások mennyit szoktak adni. Ajándékot adtunk viszont az orvosoknak, köszönetképpen. Még a kórházban kinyomoztam, hogy melyikük minek örülne, a nővérek nagyon szívesen adtak ebben tanácsot. Személyes ajándékot szívesen adok, ha nagyon elégedett vagyok, de nálam ez a maximum. Pénzt adni, az olyan... nem is tudom, megalázó is, ahogy az ember nyújtogatja a borítékot, meg nem is érzem jogosnak. De valamilyen köszönetajándék, az oké szerintem. Mint ahogy a pedagógusnak is adunk év végén virágot, ha úgy érezzük, hogy jól tanította a gyereket, vagy akár más helyen is, ha úgy érezzük, hogy sokat tettek értünk az ott dolgozók, akkor viszünk virágot/bonbont, ez belefér, sőt, kedves gesztus szerintem. De pénzt? Ráadásul olyan brutális összegeket, ami van, akinek fél havi fizetése, vagy havi lakbére.

2015. febr. 27. 13:05
 9/15 anonim ***** válasza:

4-es!


Abban igazad van, hogy van olyan orvos akinek eleve megvan a tarifàja hogy mennyièrt vàllalja a terhesgondozàst-szülèst. Tudok nem 1-et aki 100 ezer-nèl húzza meg az alsó hatàrt. Aztàn aki ki tudja fizetni okè aki nem, az meg ne őt akarja..

Ràadàsul minden vizsgàlatot a magànrendelèsèn vègez + pènzèrt.


DE! Az èn orvosom ( hiàba volt fogadott) sztk-ba hívott vizsgàlatokra, neki nincs eleve tarifàja, ő teszi a dolgàt a vègletekig szerèny ès szemèrmes orvos, ha felhívtam telefonon mert volt valami aggodalmam behívott este a magànrendelèsère hogy alaposan àtbeszèljük a dolgot, sosem kèrt pènzt ezèrt pedig magànrendelőjèben "raboltam" az idejèt.

Tudtam hogy neki nem szàmít ki mennyit ad. Nyilvàn èn is ès ő is tisztàban volt azzal hogy ha minden jól alakul kapni fog egy bizonyos borítèkot, hiszen megfogadtam orvosomnak. De hallottam hogy egy idős nènitől egy komoly nőgyógyàszati műtèt utàn kapott 5 ezer ft-ot meg egy doboz bonbont. Èletmentő műtèt volt, szegèny nèni a nehezen összekuporgatott kis pènzèt adta neki, ès a doki ugyanúgy tisztelettel ès szabadkozva megköszönte. ( ezt azèrt írtam mert tudok egy màsik orvosról aki ennek az ellentètje = unokatesóm szült annàl a dokinàl szülès utàn adtak neki 20 ezret megköszönve amit tett, a doki meg visszaadta a pènzt hogy neki a benzin többe kerül.... na ez durva )


Szóval az èn dokimnak nincs tarifàja, amit adtam amit neki szàntam azt hàlàból adtam = hàlapènz volt. De mint mondtam nekem ezzel nincs is problèmàm.


Viszont èrtem amit a kèrdező akar, ès valamilyen tekintetben igaza is van. Nagymamàm daganatos volt, èdesapàm mindent meg akart èrte tenni ès a kezelőorvosànak műtèt utàn adott 50 ezer ft-ot. A doki szemrebbenès nèlkül eltette az összeget ès csak kèsőbb derült ki hogy nem is csinàlt semmit. Felnyitotta a nagymamàmat ez igaz, de azonnal össze is varrtàk mert àllítólag annyi volt az àttèt hogy menthetetlen volt... Csak ezt az orvos akkor "elfelejtette" közölni. Úgyhogy van bőven az orvosok közt is visszataszító aki csak ès kizàrólag a pènzre megy.

2015. febr. 27. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
3-as voltam, ez lemaradt.
2015. febr. 27. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!