Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Szerintetek a gyereknevelésnek...

Szerintetek a gyereknevelésnek mindenképpen tekintélyelvűnek kell lennie? Arra kell nevelni őket, hogy minden felnőttnek igaza van?

Figyelt kérdés

2015. márc. 18. 14:47
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

A liberalizmus nekem azt jelenti, hogy én se mozgok bele a Te világodba, mondhatni: nem lépek rá a lábadra, de te se tedd. A szabadság a saját kereteimen belül szabadság. Sajnálom, hogy ilyen tanára van a gyereknek. Esetleg ha tényleg minden gyerek szenved ettől akkor közösen lehetne az igazgatóval beszélni. Gondolom, csoportosan nem akarjátok elvinni a gyerekeket új tanár, új gyerekek közé. Egy tanítónőnek valóban nem feladata, hogy szeretgesse a gyerekeket, azonban az se, hogy megalázza őket. Sőt ez utóbbi nem hogy nem feladata, de az én szememben alkalmatlanná teszi a munkájára.

Apám még a régi rendszerben volt tanár. Évente 1x elcsattant tőle egy pofon (nagyon szemtelen 8.-osok között) mégis szerették a gyerekek mert mindenkit önálló egyénként kezelt, figyelembe véve az adottságait és soha nem terrorizálta lelkileg a gyerekeket. Szerintem ez fontos (lenne) egy tanárnál. És ha valóban így van akkor az ún. lelki terrort -aminek most a személyügyben használt neve nem jut eszembe- kimeríti a tanár viselkedése. Ez pedig nem megegedett, pláne alsósoknál.

2015. márc. 19. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

Hát tudod, a tantónénit biztos nem tudod megváltoztatni, ha ő így áll a dolgokhoz. A gyermeked biztos jó kritikai érzékkel van megáldva, neki bizony meg kell tanulnia azt, hogy a felnőttek világa nem egyszerű ám, és vannak bizonyos szabályok, amiket akkor is be kell tartanunk, ha nem értünk vele egyet, mert adott szituációban az iskola keretei között azért a tanár-diák viszony egy alá-fölé rendeltségi kapcsolat. A tanító megtartja a 3 lépés távolságot, hát szomorú, ha ő így gondolja. De amíg szabálytalanságokat nem követ el, korrekt módon tanít, oktat, az ő szabályait be kell tartani a diákoknak. Véleményük lehet, és ezt joguk is van normális módon kinyílvánítani, de nem tudok konkrétumokat, ezért a saját fiamról mondok egy példát. Ő már felsős, és konkrétan az egy tanár ilyen tekintélyelvű, nem is szereti az osztály, többek között az én fiam sem, neki is járt a szája már egy-két nem tetsző ügyben. Volt hogy röpdogát íratott, nem osztotta ki vagy 3 hétig, majd bediktálta a rossz jegyeket úgy, hogy a dolgozatot a gyerekek nem is látták. Persze járt a szájuk. Jogos, ez szakmai hiba. Legközelebb a tanár már nem követett el ilyen hibát, de ott szívatja őket, ahol tudja, a gyermekem szavaival élve, csak azért is, hogy mutathassa, az van amit ő akar.

Szülőként a fiamnak csak azt tudom tanácsolni, hogy muszáj elfogadnia ezt az embert, mert ő a tanára 8-ig akár tetszik akár nem, az iskola szabályain belül az utasításait el kell fogadni akár tetszik akár nem, ha valami jogtalanságot követ el, azért szólunk, de egyébként meg kell tanulni őt is elfogadni.

Minden rosszban van valami jó, megtanulják a gyerekek, hogy ilyen emberek is vannak, hogyan kell hozzájuk viszonyulni, lehet, hogy az életben lesz egy ilyen munkatársa vagy főnöke, ez a tapasztalat is előnyére válhat.

2015. márc. 19. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

Talán félreérthetően írtam: tanítónőtől idézett gondolat, miszerint nem szabad közel engedni a gyereket magunkhoz, a szülő–gyerek kapcsolatra vonatkozott. Mert ugye emiatt a gyerek ki meri fejteni a véleményét (ne adj' isten, otthon elmeséli az őt ért sérelmeket?). :)


Sajnos az igazgatóhoz fordulás nem működik ebben a suliban, ő abszolút lojális a tanárokkal. Volt már, hogy egy fél osztály ment el, mert hiába kérték, hogy tegyen valamit egy tanítónő ellen, aki bekattant, a válasz az volt, „ha nem tetszik, el lehet menni” – hát ott 15 gyereket el is vittek. Másik példa, hogy van egy közutálatnak örvendő nyelvtanár, akitől menekítik a gyerekeiket a szülők, s volt osztály, ahol erőteljes fenyegetéssel egy ügyvéd szülő elérte, hogy távolítsák el az osztály közeléből… szerintem a fentiek kimerítik a „ráutaló magatartást” arra, hogy az adott tanárral gondok vannak. Ennek ellenére vígan tanítja (és nyomorítja) a gyerekeket tovább itt.

Szóval kiábrándult vagyok. Azt gondolom, ha valaki 30 éve tanít, és nem érzi gáznak, amit csinál, nem fog változni attól, ha én szülőként felhívom rá a figyelmét pl., hogy a gyerekek (pláne alsós gyerekek) elsődleges motivációja az alázás helyett a dicséret kellene, hogy legyen.


Abban nem vagyok biztos, hogy alsóban már azzal kéne szembesülnie a gyereknek, hogy milyen rossz fej felnőttek vannak – épp elég a saját korosztályában látni, megérteni és feldolgozni a gyerekek közti különbségeket. Miért kellene már most egy potenciális „rossz főnökkel” küzdenie? Nem jobb-e, ha lelkileg erősem, bizalommal néz a jövő elébe inkább?

Pláne, mert nem arra szeretném nevelni, hogy felnőtt korában egy tapló főnöktől hagyja megalázni magát. Sokszor mondják, hogy az „életre” kell felkészíteni a gyereket, és a „mai világ” kegyetlen, stb. Azonban a jövő világa a mi gyerekeinken múlik, ők fogják alakítani.

2015. márc. 19. 10:26
 14/16 A kérdező kommentje:

A tekintélyelvűség témájához: az az érzésem, hogy mivel az igazgatók rettegnek a fejük fölé tett KLIK-főmuftiktól, és a tanári kar is ki van szolgáltatva a mindenkori politikai döntéshozók kényének-kedvének, egyszerűen lefelé „ütnek tovább”, mint a rossz szülő, aki a munkahelyi frusztrációja miatt veri a családját, ők a gyerekekkel játsszák tovább a felérendelt-alárendelt viszonyt, így csökkentik saját frusztrációjukat.


Ne értsetek félre, átérzem, milyen rossz helyzetben vannak a tanárok, és a munkájuk is embert próbáló tevékenység.

2015. márc. 19. 10:30
 15/16 anonim ***** válasza:

Tudod, én pedagógusként dolgozom, csak jelenleg most gyed-en vagyok, és azt mondom, ahol ennyi baj van mint ebben az iskolában amit írtál, hát onnan menni kell, ha lehet. Nemcsak a tanítónéni gáz, hanem a többi is, és a fő probléma ha az igazgató lojális ebben.

Nekünk van egy nagyon jófej igazgatónk, KLIK ide és KLIK oda, a hangulat nagyon jó a tantestületben, szeretünk ilyen légkörben dolgozni és nem hiszem, hogy bárki is a tanítványain tölti ki a mérgét. A pedagógusok is csak emberek, van olyan aki nem erre a pályára való és mégis tanít, sajnos.

A leírtakból az egész iskolával probléma lehet, itt egy fecske nem csinál nyarat, ha van rá lehetőséged, vidd máshova a gyermekedet, akár utaztatás árán is, mert nem véletlen, ha annyian otthagyták már ezt az iskolát.

Amit a tanítónéni mondott a szülő-gyermek kapcsolatról az nagy-nagy butaság, sőt veszélyes hozzáállás, milyen szülő lehet ő akkor?

5-ös válaszoló voltam.

2015. márc. 19. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó válaszoló tanítónő! Igen, nem volt jó, hogy általánosítva írtam az utolsókat, mert én is hallottam olyan iskoláról, ahol az igazgató nem fél a KLIK-főnöktől, hanem vagy jó kapcsolatot alakított ki vele, vagy simán szembemegy vele, ha úgy érzi jogosnak.

Jó példa erre a tavalyi évi Hoffmann-féle „ajánlott” tankönyvlista. Ha valaki nem tudná, az állam szerette volna, ha azoktól a kiadóktól rendelnek az iskolák, amelyeket majd megvesznek, és beolvasztanak a „nagy népnemzeti tankönyvkiadóba”, de mivel más kiadóknak is volt tankönyvi engedélyük, rá kellett tenni ezeknek a könyveit is a tankönyvlistára. Namármost ennek a kis problémának a megoldására kieszelték, hogy Hoffmann Rózsa összeállít egy listát a rendelésre „ajánlott” könyvekből, és megkéri az iskolákat, hogy ezeket rendeljék. Nem kötelező, csak „ajánlott”, haha.

Szerencsétlen tanítónők, akik más kiadó könyvéből tanítottak rég óta, mondták, hogy nem örülnek, hogy most váltaniuk kell (pláne, hogy nem kaptak nyáron tanári példányt, hogy legalább átnézhessék az ismeretlen tankönyveket), és mi szülők hiába ajánlottuk fel, hogy megvesszük külön a tankönyvlistán lévő, tehát jogosan rendelhető – de nem „ajánlott” – könyveket, az igazgató nem engedte.

Érdekes módon egy barátnőm gyerekének a sulijában az igazgató megengedte ezt, taníthattak továbbra is a megkedvelt kötetekből, sőt, kitalálta, hogyan ne szóljanak be az iskolának emiatt „fentről”.


Elnézést, nagyon eltértem a témától.

Igen, mi is gondolkodunk a suliváltáson, csak egyelőre azt hallom mindenhonnan, nagyon nehéz jó felső tagozatot találni. Bevallom, félek is, mert anno mikor ezt a sulit választottuk, ez is jó döntésnek tűnt…

2015. márc. 19. 11:34
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!