Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Szerintetek a gyereknevelésnek...

Szerintetek a gyereknevelésnek mindenképpen tekintélyelvűnek kell lennie? Arra kell nevelni őket, hogy minden felnőttnek igaza van?

Figyelt kérdés

2015. márc. 18. 14:47
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Egyàltalán nem
2015. márc. 18. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

lehet velem van a baj, de mi köze a tekintélyelvnek ahhoz, hogy kinek van igaza?

nem, nincs minden felnőttnek igaza és olyan sincs, hogy egy embernek mindenben igaza van. a felnőttek is tévednek, de tisztelni kell őket...

2015. márc. 18. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
Nekem sem egyértelmű az összefüggés. Tévedhet a felnőtt, sőt, néha segít ezzel a gyerekének, ha látja, hogy még ő is tud ilyet. De a legfontosabb, hogy erre a felnőtt jöjjön rá, adjon neki hangot, beszéljék meg a gyerekkel. Ha az egész folyamatot látja a gyerek, hogy "jó" a vége, akkor ez teljesen rendben van. A kereteket a felnőttek teszik le, sőt, ez a feladatuk, ha ez tekintélyelvűség, akkor: igen.
2015. márc. 18. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Első kérdésedre azt mondanám, hogy nem kell kizárólag tekintélyelvűnek lenni. Én hagyom, hogy a gyerekeimnek legyen autonóm mozgásterük. Ugyanakkor én szabom a feltételeket, de természetesen abban a reményben, hogy egyetértenek velem. Ha nem értenek velem egyet, akkor azt meg kell beszélni. Az ő világukat is figyelembe kell vennem, ezzel pedig megkapják a "demokratikus figyelmet" is.

Valahol a köztes út a jó megoldás.


Második kérdésedre a válasz: nem arra kell nevelni, hogy mindig igaza van egy felnőttnek. Nem kell elnyomni a gyereket. De abban reménykedek, hogy döntéseimet tiszteletben tartja. Én a tiszteletet őszinteséggel és szeretettel próbálom meg eléri a gyermekeimnél.

2015. márc. 18. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

A tekintélyelvű nevelésnek az a lényege, hogy azt csinálod amit én mondok, azért mert én azt mondtam. Én vagyok a szülő, én parancsolok, és a gyerek feltétel nélkül engedelmeskedik, mert ezzel adja meg a tiszteletet a szülőnek, ez a szülői tekintély. Régen ez így volt a legtöbb családban, de azért mára változott a világ.

Ez a módszer semmiképp nem vezet jóra, lehet, hogy látszólag működik, de biztos hogy a szülő-gyermek kapcsolat romlásához vezet. Ismerek olyan felnőtt embert, akit így neveltek a szülei, felnőttként nem nagyon tartja a szülőkkel a kapcsolatot.

Szerintem arra kell nevelni a gyerekeket, hogy a felnőttek több élettapasztalattal rendelkeznek, bölcsebbek, többet tudnak már, ezért sokszor igazuk lehet, de ők is tévedhetnek. Az a jó, ha belátja a gyermek saját tapasztalatai alapján, hogy érdemes a felnőttre hallgatni, mert jót akar, és még jobb, ha hibázik egy felnőtt akkor azt a gyerek előtt be is ismeri, ez a jó gyermek-szülő kapcsolat alapja.

2015. márc. 18. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Kissé eltérek a témától, de Magyaroszágon sajnos nagyrészt a tekintélyelvű nevelés van jelen. Ennek persze vannak történelmi okai is.


Viszont tessék megnézni a politikai kommunikációt. Van némi összefüggés, hiszen az országon belül szocializálódtak a politikusok is...

2015. márc. 18. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Mi nem így gondoljuk. Egymás tiszteletére fogjuk nevelni, de mindenekfelett arra, hogy elsősorban magára hallgasson, ha majd felnő, mert ő tudja, hogy neki mire van szüksége, és csak ő lesz a saját bőrében, neki kell tudnia együttélnie a saját döntéseivel. Nem azt akarom, hogy olyan legyen, mint én, hanem, hogy önmaga lehessen, és ne a többi embertől függjön az önértékelése.
2015. márc. 18. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Kölcsönös tiszteleten. Van ugye nem csak úgy jàr, hanem ki kell érdemelni-màrmint a szülőnek. És szereteten, megértésen.

A tekintély elvű gyereknevelés olyan mint a diktatúra.

2015. márc. 18. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Ójajj, dehogy. Te körülnéztél már ebben az országban? Mennyi már az ostoba felnőtt? És elvárnád, hogy a gyereked úgy viselkedjen, mintha ezeknek mindenben igaza lenne?

Szerintem csak a kritikus gondolkodás az elfogadható.


Ennek persze nincs köze ahhoz, hogy a gyerek tiszteli-e a szüleit, mert az viszont alap. A szülőnek persze ehhez úgy kell viselkednie, hogy elnyerje a gyermeke tiszteletét.

2015. márc. 18. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, nagyon örülök, hogy ennyien írtatok, és jobbára azt gondoljátok, amit én is.


„lehet velem van a baj, de mi köze a tekintélyelvnek ahhoz, hogy kinek van igaza?

nem, nincs minden felnőttnek igaza és olyan sincs, hogy egy embernek mindenben igaza van. a felnőttek is tévednek, de tisztelni kell őket..„


Rendben, a kérdést kicsit rosszul tettem fel, vagy inkább hiányzik a magyarázata. A tekintélyelvűség lényege – ahogy más is írta –, hogy valaki megmondja, megmondhatja a másiknak, mit tegyen, pusztán azért, mert ő valamilyen vélt okból „felette áll”. Az igazságnak persze ehhez semmi köze.


Nekem az okoz problémát e témában, hogy a gyerekemet nagyon egyszerű elvek mentén neveltem, toleranciára, megismerésre és elfogadásra, hogy „úgy viselkedjen másokkal, ahogy szeretné, ha vele viselkednének” – ugyanakkor kételkedésre, arra, hogy gondolkozzon, ne fogadjon el bármit bárkitől kritikátlanul.

Nem, nem természetesen nem arra gondolok, hogy ha egy felnőtt megtiltja, hogy leugorjon a háztetőről, akkor kérdőjelezze meg a tiltás jogosságát. :) A gondolkodást inkább a kortársakkal kapcsolatban érzem fontosnak, hogy belemenjen-e olyan szitukba, amelyeket nem szeretne, csak azért, mert egy magát „menőnek” tartó valaki mondja.


Node, a lényeg: azzal a kérdéssel viaskodom, hogy mit tehetünk, ha az iskolában a tanárok megalázzák a gyerekeket, alapból lekezelően beszélnek velük, társaik előtt megszégyenítik őket. (Hozzáteszem, alsós gyerekekről beszélünk, és egy elég jó „eresztésű” osztályról, jó képességű, értelmes szülők értelmes gyerekeiről.)

Mi a teendő, ha egy érzi, hogy nem stimmel, ahogy bánnak velük, és visszaszól a tanítónak (nem káromkodva, csak egyértelművé téve, hogy jogtalanul alázta meg a társai előtt), és azt mondja, nagyon rosszul esik neki, ahogy kezelik őket. Vajon ilyenkor van-e joga kifejteni a véleményét, vagy hallgatnia kell, mert ő gyerek? S vajon nekem, mint szülőnek a tanító mellé kellene-e állnom? Ne értsetek félre, nem akarom legalizálni a gyerekem szemtelenségét, arra keresnék megoldást, hogy értésére tudjam adni a tanárnak, ő példát kellene, hogy mutasson a gyereknek, és attól mert ő a felnőtt, ha tahón viselkedik, ne csodálja, hogy a gyerekek sem lesznek vele tisztelettudóak.


Tisztában vagyok vele, hogy ez most úgy hangzik, mint egy elfogult szülő siráma „üntyülüpüntyülü” Pistikéjéről. :) De szerencsére nem ez a helyzet, az osztálytársaktól tudom, minden gyerek ugyanazt tapasztalja, mint az én „Pistikém”, csak másképp reagálnak, a kislányok sokat sírnak otthon, a fiúk igyekeznek nem tudomást venni róla, és van olyan is, aki a háta mögött (a gyerekem szerint) elviselhetetlen szavakkal illeti a tanárt.


Hozzá tartozik még a témához, hogy a tanítónőnk szerint „nem szabad túl közel engedni” a gyereket magunkhoz, mert ez a rossz, „liberális” nevelés, aminek a döntések kétségbe vonása, a szemtelenség a következménye.

2015. márc. 19. 08:55
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!