Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Megfejtenétek ezt a Zelk...

Megfejtenétek ezt a Zelk Zoltán verset?

Figyelt kérdés

Bizonyára sokan ismerjük Zelk Zoltán Este jó című versét, most találtunk rá egy videóra, nagyon szép, szeretjük, konkrétan erre:

https://www.youtube.com/watch?v=b_vJO6VfW8Y


Viszont, van, amit tán én sem értek és a gyerekek (5éves fiú, 3 éves kislány) kérdeznek, és nem tudok jó választ adni. KOnkrétan:

"Meg is hal egy kis bogár, mégse szomorú"

A fiam nagy bogarász ismer és imádja a bogarakat, és nem tudok mit felelni, hogy miért nem szomorú? tényleg, miért nem?

" Nem félek, de azért sírni akarok" Erre mindketten kérdezik, hogy miért akar sírni? Miért is?


Előre is köszi, ha írtok nekem korrekt választ! :)


2016. jan. 23. 11:48
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
79%

"A táncuk karikás,

mint a koszorú,

meg is ha egy kis bogár:

mégse szomorú."


A táncuk ami nem szomorú, nem a halott bogár.:) Vagyis nem számít, hogy meghalt a bogár, mert ők táncolnak körben és az jó.


"Nem félek, de azért

sírni akarok,

szállok én is mint a füst,

mert könnyű vagyok…


Ki emel, ki emel

ringat engemet?

kinyitnám még a szemem,

de már nem lehet…."


Azért akar sírni, mert eszébe jut, hogy már nincs aki ringassa őt. Túl könnyű (vagyis bizonytalan) az élet Anya nélkül.

2016. jan. 23. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi, akkor a bogaras kérdés megoldva :) A sírós részt is értem most már, de ezt hogy lehetne egy5 és 3 éves gyereknek elmondani?
2016. jan. 23. 13:12
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
eszébe jutott anyukája hogy nincs épp ott és hiányzik éppen(hangsúly azon, hogy csak adott pillanatban, hogy ne az rögzüljön be ebből nekik, hogy anya nélkül szomorúnak kéne lennie az oviban)
2016. jan. 23. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
kívánom annak, aki lepontozta a válaszomat, hogy minden nap zelk zoltán verseket kelljen énekelve hallgatnia:D
2016. jan. 23. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Nem azért sír, mert álmos? Mert ez a vers este játszódik, és a végén elalszik.
2016. jan. 23. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Vilcsianyuja ***** válasza:

Nem, a bogár tényleg meghal a vers szerint. Én világéletemben így ismertem, most rákerestem a neten, de csak a "meg is hal" verziót találtam.

Szerintem nem kell keresni az értelmét, nyilván a költő nem bírt magával, beleírta a meghal-t, aztán rájött, hogy ez így nem lesz jó a piciny gyermeki lelkeknek, hát megoldotta egy bravúros "mégse szomorú"-val. Lássuk be, nem szerencsés, de ettől a vers még nagyon szerethető.

Ha mindenképp meg akarom magyarázni, akkor azt nem gyermeki szinten tudnám: a bogárka az esti csend meghittségében, a koszorútánc révületében boldogan szállt a halálba. Ennyi. A gyereknek én is csak annyit tudok mondani, hogy "majd megérted, ha nagyobb leszel"... Pfff, tudom, ez se hangzik jól :)

A "nem félek, de azért sírni akarok" sorba se kell nagy dolgokat beleképzelni, nyűgös, álmos a gyerek, alvás előtt nyűglődik éppen, azért van neki sírhatnékja.

Ez az én földhözragadt verselemzésem :)

2016. jan. 23. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinken a választ, nekem mindegyik nézőpont hasznos volt! Mérnök család vagyunk, nem erősségünk az irodalom, de ez a dal olyan szép, sokszor hallgatjuk. Szerintem túl árnyalt ez a vers ahhoz, hogy csak úgy földhözragadtan magyarázzuk, bár inkább én is arra hajlok, de valószínű, 1-es válaszoló állhat a legközelebb a valósághoz. De köszi, hogy segítettetek lefordítani gyerekre :) Amúgy tényleg szép, de ez biztos gyerekeknek íródott?
2016. jan. 23. 16:26
 8/12 Vilcsianyuja ***** válasza:
Oppá, bocs, újra olvastam az első választ, felfogtam, hogy csak véletlen maradt ki az "l" betű. Meg már én is értem, hogy hogyan érti :) Igen, lehet, hogy tényleg neki van igaza :)
2016. jan. 23. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Senkinek nem esik le, hogy az egész vers egy kisgyerek haláláról szól? Egész végig arra utal a költő. "Este jó" az elmúlás, a vég, este... "Este mégis jó" eddig azt hitte, fájdalmas, rossz dolog a halál, de már beletörődött. Megnyugvást, békét jelent a számára. A kis bogár is azért nem szomorú, mert beletörődött, ez az élet rendje és kész. A bogarak tánca, a koszo amit az emberek a sorokra helyeznek ezek a szavak mond a halál fenyegető közelségét utalnak.
2022. jan. 9. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
A közelítő plafon, amit el is tud már érni, az a koporsó fedele. Elfoszlik körülötte a világ, fustkent elszáll, és O is beleolvad a környezetébe, elszáll mint a füst. Felni nem fél,ért elfogadta a sorsát. Sírni viszont szeretne, mert mégiscsak fáj a távozás. "Kinyitnak meg a szemem, de már nem lehet." Nem nem akarom, vagy nem tudom. Nem lehet. Már elment. Meghalt. A masvilagon képzeli, hogy az anyukája ringatja.
2022. jan. 9. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!