Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Hogyan mondjam el a gyerekemnek?

Hogyan mondjam el a gyerekemnek?

Figyelt kérdés

A segítségetekre, véleményetekre, esetleg a tapasztalaitokra lenne szükségem.

Apámnak hamarosan amputálni fogják a lábát. A fiam 4 éves, okos, értelmes kisfiú. Hogyan közöljen ezt vele? A nagypapa a mindennapjaink része, egy házban (külön háztartás, külön élet) lakunk, tehát a mindennapjaink része. Azt tudja, meg látja, h fáj a lába, sőt az utóbbi hetekben csak kerettel, és kerekesszékkel tud közlekedni, és h menni fog a kórházba. De hogyan közöljen vele, h mi lesz ?

Mostanában amúgy is rákattan 1-1 témára, és napokig csak az mozgatja a fantáziáját, arról beszél, arról kérdez, arról fecseg a többiekkel is az óviban.(pl, meteor, vulkán, időjárás).

Ráadásul attól is tartok, h majd ha megtudja, szajkózni fogja az oviban is, nem mintha szégyelném a dolgot, inkább attól tartok, h nehogy megijedjenek a többiek.


Mi a véleményetek? Volt már valamelyikőtök hasonló helyzetben?

KÖszi előre is!



2016. márc. 9. 11:19
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
78%
Én egyet tudok javasolni: azt mondd el mindenképp, hogy RÁ közvetlenül milyen hatással lesz majd a változás. A gyerekek még énközpontúak, nekik ez a legfontosabb.
2016. márc. 9. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha eleve tudja,hogy beteg a papa lába,akkor ebből ki lehet indulni.annyira beteg,hogy muszáj leműteni,mert nem lehet meggyògyìtani.

koncentráljatok arra,hogy a műtét után hogyan lesz jelen papa az életében:gondolom nagyjábòl ùgy minr eddig,valszeg járòkerettel se focizott de mittomén legozni ezután is tudnak majd.

ha kérdez akkor nyugodtan válaszolj.nem baj ha foglalkoztatja a téma,had rágòdjo rajta,beszélje ki ha szükségét érzi.

az oviban lehet szòlni,h igen,a papával ez van,tudjanak ròla h nem a gyerek találta ki.

valszeg neked nehezebb megélni ezt mint a gyereknek,persze kìváncsi stb de rugalmasabb mint egy felnőtt

2016. márc. 9. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Én azt gondolom, a gyerekenek ez még egészen egyszerű logika: papa lába beteg, nem tudják meggyógyítani, a dr.bácsi levágja, így a papát már nem fogja a lába megbetegíteni. ennyi.

A gyerek ezt el fogja fogadni.

És ha meg elmondja az oviban, hát elmondja. Inkább te szólj előre az óvónéninek, hogy lehet, ez lesz kis ideig a témája... bár azt gondolnám, hogy nem különösebben fogja foglalkoztatni.


NYilván nem összehasonlítható, de kicsit hasonló szituáció nálunk a dédipapa parkinson kórja.

Szegényt nagyon zavarta, hogy nem tudja megfogni az 5éves dédunokát, én meg biztattam a kicsit, hogy nyugodtan üljön az ölébe. A gyerek konkrétan annyival lerendezte, hogy "jé, a dédipapa rezeg" és csacsogott nekik tovább, hogy mi van az oviban.

Azt is simán elfogadta, hogy a nagymama mostantól szúrja magát inzulinnal. Mondjuk ez kicsit még riogatásnak is jó, hogy ne egyen annyi édességet. Tudom, gonosz vagyok :o


Persze ezek nem olyan látványos dolgok, mint egy amputáció, de én tényleg úgy gondolom, hogy a gyerek nem fog ennek különösebben nagy feneket keríteni.

2016. márc. 9. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszi. Persze a papa eddig is kártyázott vele, meg beszélgettek, valószínű hazajövetel után is fog. Nyilván nem zavarnak a kérdései, mindig mindenre igyekszem válaszolni, bármi is legyen az.

Az oviban már szóltam.

De a tény, az tény. Most még ott van a két láb a pizsamagatyában, pár hét múlva azonban nem lesz.

2016. márc. 9. 11:33
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Nagyjából hasonló korú voltam, amikor az én nagypapámnak is amputálták térd alatt a lábát.

A szüleim elmondták, hogy beteg, ezért le kell vágni a lábát, mert az orvosok szerint így a legjobb. Nem volt nagy cécó belőle, teljesen tárgyilagosan közölték.

Utána a kórházban is meglátogattuk, láttam a csonkolt lábat kötés alatt, később kötés nélkül is.

Kérdeztem, hogy fáj-e, milyen érzés, stb.


Semmi extra nem volt, sajnáltam, hogy beteg, de nem zuhantam magamba.


Mondjuk apám családjában sclerosis multiplexes is volt, 35 kg-ra lefogyva, felnőtt pelenkában, egyre leépülő funkciókkal. Vagy az anyai nagymamám utolsó heteit, egyre erősödő demenciával nálunk töltötte.


A szagok zavartak valamennyire (széklet, vizelet, fertőtlenítő), a többi nem. Természetesnek vettem, hogy nekik ilyen az állapotuk, ennyi.

2016. márc. 9. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Utolsó! És eközben te 4 éves voltál, és ennyire emlékszel mindenre?
2016. márc. 9. 11:49
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Amikor apukámmal történt ez, a nagy volt 4 éves, a kicsi kettő. Még a kórházba is bejöttek. Nem traumatizálta őket az eset, elmagyaráztuk, és így fogadták el, nőttek bele a helyzetbe. Ma már az elektromos kisautóval viszi őket a papa fagyizni :-)
2016. márc. 9. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Az egyik válaszolóhoz hasonlóan, nálunk is ez volt. Én olyan 3-4 éves lehettem, a bátyám egy évvel idősebb. Nekünk is csak pár szóban mondták, de úgy hiszem, már a műtét után, hogy a papának le kellett vágni az egyik lábát, mert beteg. A kórházba nem vittek be, és amikor kijött hozzá az orvos, akkor ki kellett mennünk a szobából.

Sajnáltam, de kisgyerekként különösebben nem gondoltam bele a helyzetébe. Bennem inkább a többi felnőtt feszültsége maradt meg, ahogyan ők reagáltak az eseményekre, szóval apám, anyám, nagymamám érzései, mert simán beszéltek előttünk mindenről. Aztán elment a papa másik lába is, végül meghalt. Én akkor nagycsoportos lehettem.

Nem emlékszem, hogy az oviban erről beszéltem volna, de előfordulhat. Szerintem a gyerekek meghallgatják az ilyesmit, de ennyi, mennek tovább a dolgukra.


Sok erőt kívánok a családnak, jó egészséget Édesapádnak, amennyire csak lehet!

2016. márc. 9. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Náluk elég sanszos, hogy hasonló lesz a szitu. Apósomnak iszonyat fekélyes a lába, nem gyógyul régóta. É is parázok, mert nekem az a téma a fóbiám. Egyszerűen rosszul vagyok, zöldülök, nem kapok levegőt, ha ilyennel találkozom. Borzasztóan szégyellem magam felnőtt létemre nem tudok uralkodni magamon. Nálunk biztos az apjuk fogja elmondani a gyerekeknek, és vele fognap először találkozni vele.

Baráti családban a nagymamával történt meg. Egyik barátnőmék mentek látogatni a kislányával, ő tök tárgyilagosan elmondta, h X mamájának le kellett vágni a lábát, mert beteg volt, ne lepődjön meg. Ennyi. A kislányt abszolút nem érdekelte. Láttam, értette, de egyáltalán nem foglalkozott vele. Szerintem ne izgulj, minden simán megy majd. (Közben nyugtatom magamat is.. )

2016. márc. 9. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Megmondom őszintén, csak azért töprengek ezen a dolgon már hetek óta, mert ismerem a fiamat.Zakatol az agya egy témán, ami őt érdekli. Pár hete volt valami meteor a hírekben. Én nem tudtam, nem is figyeltem rá. De ő napokon keresztül újra, meg újra visszatért rá, akár a lehető legfurcsább pillanatokban. Állandóan arról kérdezgetett, h hogy jön ide, mit lehet tenni, h ne jöjjön erre, mi lesz ha vkit eltalál. Kész armageddont vetített elénk, szinte mentőakciókat tervezgetett,megoldásokat gyártott. De még az éjszaka közepén is felköltött, h ugye nem jön erre ez a kő. Megnyugtattam, és visszaaltattam. Az oviban is mindenkit ezzel traktált napokon keresztül. Én is hallottam, ő is mesélte, és az ovonénik is mondták.

Pusztán arra akartam kilyukadni, h ami őt foglalkoztatja, azon sokáig rugózik az agya. És úgy gondolom, h egy ilyen dolog is érdekelni fogja nagyon.Nyilván, ha eljön az idő, h a papa hazajön, akkor beszélgetünk a dologról, elmondunk sok mindent neki.

2016. márc. 9. 12:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!