Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ha a magyar utónevek listájára...

Ha a magyar utónevek listájára csak ejtés szerint írt név kerülhet fel, akkor a Richárd miért kivétel?

Figyelt kérdés
Magyar ejtés szerint ugye "Rihárd" lenne, mégis németesen, ch-val írjuk. Hogyhogy?
2016. ápr. 9. 14:42
 1/10 anonim ***** válasza:
39%
Nem tudom, ez miféle szabály, de gondolom, mikor ezt meghozták (feltételezem, az ilyen Lakatos Jockeyewing típusú nevek ellen való fellépésként), akkor már a Richárd egy régen bevett név volt. Ahogy az Attilát se Atillának írjuk, ahogy kellene.
2016. ápr. 9. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
30%
Az új, idegen nevekre vonatkozik ez a szabály, pl. a Dzsesszikát nem lehet Jessica-ként leírni magyarul.
2016. ápr. 9. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
40%

Jó kérdés :) Kb. az egyetlen ilyen név, nem igaz, hogy csak az újakra vonatkozik. Régen például még lehetett adni azt, hogy Jennifer, de már jó ideje nem, ez kikerült az adható nevek közül. A Richárd viszont maradt.

Bár én azt hiszem, a "ch" az egy önálló hang, nem teljesen felel meg a h-nak. Ha belegondolok, a technika szót sem úgy írjuk, hogy "tehnika".

2016. ápr. 9. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
0%
Nem tűnik vmi egységesnek ez a szabály. Pl. a Cintia is kivétel - én még "Sz"-szel írva nem láttam.
2016. ápr. 9. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
73%
Azért, mert a Cintia az Cintia, és nem Szintia, még ha sokan ezt nem is tudják :)
2016. ápr. 9. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%

Cintiát Cintiának ejtjük, van külön Szintia.

Régen tényleg voltak rajta "eredetileg írott" nevek, egy volt osztálytársam is Jennifer, a személyijében is.

Nekem mostanában a Joel borzolja a gondolataimat. Nincs az az Isten, hogy valaki is úgy ejtse, ahogy írják. Angolul is így van, Joel=Dzsoel. Ilyen alapon akkor én mondhatom, hogy legyen a gyerekem Carlie, mert én így szeretném ejteni, nem pedig Kárlinak? Aztán világéletében Kárlinak hívnánk?

A Richárdot egyébként ahány ház annyi módon szokták ejteni. Hallottam Rihárdként és Ricsárdként is.

2016. ápr. 10. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

A Jennifer szerintem a névadási kiskapu segítségével sikerült, ugyanis a listában nem szerepel. Ha valaki nemzeti kisebbséghez tartozónak vallja magát, akkor bizonyítási teher nélkül kérheti a másféle írásmódot.

Tehát, ha én azt mondom, hogy angol nemzetiségűnek vallom magam, akkor engedélyezni fogják, hogy a lányomat Jennifernek vagy Samantha-nak hívjam, ezzel az írásmóddal.


A Richárdot azért nem értem, mert az szerepel a listában, viszont a magyar abc-nek nem része a "ch" betű/hang. Igen, jövevényszavak esetében megtartottuk, de az abc-be nem emeltük be.

2016. ápr. 10. 09:23
 8/10 anonim ***** válasza:

#1:

Van Attila és Atilla is és úgy tudom Rihárd is, C nélkül.

2016. ápr. 10. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, nem érted, mit írok? Nem kiskapu miatt van Jennifer, hanem azért, mert évekkel ezelőtt még nem volt olyan szabály, hogy csak fonetikusan leírt neveket lehet adni. Akkor még adható volt a Jennifer, sőt, a Jennyfer is, pedig az még ráadásul helytelenül is van leírva, de gondolom némelyik agyoniskolázott szülő nem tudta, hogy kell leírni angol nyelvterületen ezt a nevet.


A Richárd meg azért maradhatott, mert már nagyon nagyon régóta használatban van ebben a formában, és mert ezen felül gyakori név is.

2016. ápr. 11. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Igen, én is olvastam, hogy a kilencvenes évek elején szigorítottak, addig kb minden adható volt bármilyen formában, aztán csinálták a listát, ami mostanában bővül hónapról hónapra, de szigorú szabályok mellett.

Ezeket találtam az utónévkeresővel: Achilles, Achillesz, Archibald, Joachim, Melchior, Richárd, Orchidea, Psziché


Fogalmam sincs, ezek miért vannak rendben és mások miért igazodnak annyira a kiejtéshez, hogy egyszerűen nevetségessé és adhatatlanná válnak. Nekem nem tetszik ez az egész szabályozás. Ha pl csak egy betű tér el, és egyébként nagyon hülyén néz ki (pl Dzsenifer), akkor simán engedélyezhető lehetne, Cintiát se ismerek egyet se, aki ne sz-el ejtené a nevét, hiába, hogy más a "szabály".

2016. ápr. 11. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!