Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Van valakinek tapasztalaton...

Van valakinek tapasztalaton alapuló véleménye az Első millió társasjátékról? Érdemes annyi pénzt belefektetni? (ha nem ismered a társast, lehet, hogy akkor is tudsz segíteni)

Figyelt kérdés

Szeretném a fiamat az életre nevelni, amihez nagyon is hozzá tartozik a pénz megfelelő ismerete, kezelése, a suliban pedig ezekről ugye nincsen szó.

Még csak 6,5 éves, de már keresem, mivel lehetne akár most, akár később a pénzzel okosan megismertetni. Ha ezzel a társassal kapcsolatban nincs is véleményetek, de más tippetek van, szívesen fogadom. :)



2016. máj. 23. 10:24
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

YouTubera beírod, hogy Ez kész! Pénz! .Nagyon jól elmagyarázza a pénz kialakulását, bank működését stb.

Tarsast nem ismerem.

Kaphatna zsebpénzt, amiből tudna vásárolni kisebb dolgokat. Nem tízezrekre gondolok, hanem pl. havi 2000 forintra, amit ő oszt be. Ha elfogy neki, akkor kis kamattal adj neki kölcsön, és a következő haviból vond le, így a hitelt is megtanulja. Nem tudom, hogy mennyire végez házimunkát, ha nem végez, akkor pl egy felsöprésért kapjon 20 forintot stb. Ha végez, akkor olyan munkáért adj neki pénzt, amit nem vártok el tőle. Ha hónap végén marad a zsebpénzéből, akkor tetesd el vele, és adj rá kis kamatot.

Ez csak egy vélemény, remélem tudtam segíteni.

2016. máj. 23. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A kisfiam hamarosan 6 éves.


A gyerekeink korosztályának való a BANKING kártyajáték (OTP Fáy Alapítvány adja ki)- vagy esetleg a gazdálkodj okosan.

Semmiképpen nem terhelném a gyerekemet sem a Kyosaki féle cash flow társassal, sem más egyéb "nagyon komoly" játékkal. (az első millió is nagyon kyosaki- semmi baj nincs ezzel egyébként, de kicsit túllihegettnek tartom az egészet, azoknak jó, akik számára általában a pénzügyek, pénzügyi tudatoság egy nagy misztérium, egyébként józan ésszel, beosztással nagyjából hasonló következtetésekre juthatsz te magad is szülőként)


Hajmeresztő a tőzsde alapjaival ismeretetni egy 6 évest, akinek jó estben van egy alap 10-es 100-as rendszerben kialakult számfogalma.


Sokkal életszerűbb és többet tanul abból, ha gyűjti a pénzét, megtanulja az értékét- a kisfiamnak a 6. szülinapja után lesz az első bankszámlája- eddig perselyeztünk.


Kérdező: az neked egyébként feltűnt, hogy az első millió nevű társasjáték 12+ korosztálynak ajánlott? A 6 éves gyereked egyszerűen nem fogja érteni!

A gazdálkodj okosan az ő színvonala meg a banking kártyajáték.


(mondom ezt bankszektorban elemzőként dolgozó közgazdász és nemzetközi adószakértő anyaként, aki foglalkozik a gyerekével, a pénzről, annak értékéről, a bankkártyáról,hitelekről stb. is szoktunk beszélgetni, de ezt a 30 eFt-os társast erős túlzásnak érzem :)

2016. máj. 23. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszi, első válaszoló, a havi zsebpénzt be fogom vezetni, jó ötlet.

Imád "dolgozni", a házimunkáért nem kap pénzt, de ahogy írtad is, időnként megcsinál olyan dolgokat, ami nem "elvárás" (télen havat lapátolt, segített kocsit mosni, stb...)


Kedves második, örülök a hozzászólásodnak, köszönöm!

Tudom, hogy a társas még nem neki való, csak kíváncsi voltam, hogy az ajánlott korosztálynak valóban hasznos-e.

A gazdálkodj okosant beszerzem, eszembe sem jutott, pedig nekem is volt.

A kártyajátéknak is utána olvasok.


Írtad, hogy lesz bankszámlája a fiadnak. Ez miért jó és melyik bankot ajánlod, ha belevágnánk mi is?

(Egyébként nehéz meggyőznöm, hogy "megváljon" a pénzétől, a saját kis széfjében őrizgeti és gyűjtögeti) Próbáltam autónyeremény betétkönyvet vetetni vele, elmagyaráztam, hogy a bankban lenne a pénze, de esetleg autót is nyerhetne vele és bármikor "visszakérhetnénk" a pénzét.

Ő mégis ragaszkodik a széfjéhez...

2016. máj. 23. 11:22
 4/10 anonim ***** válasza:

2. vagyok.

Ha a kisfiad ragaszkodik még a fizikai pénzhez, akkor nem is kell erőltetni a "virtuális pénzt" (bankszámla, értékpapír stb.)- nincs ezzel semmi gond, teljesen természetes az ő korában, ezesetben biztosan nem nyúznám Kyosaki-val :), de még bankszámlával sem, ha ő akarja őrizgetni, mert esetleg kényszernek élné meg és azzal többet vesztesz, mint nyersz.


Az én bankválasztási preferenciám azért nem mérvadó, mert dolgozóként kedvezményesek az adott bank szolgáltatásai, így még azt az egyébként mindenhol minimális számlavezetési és egyéb díjakat sem kell teljesen megfizetnem, ami a kondíciós listákban van.


Kisgyerekeknek (általában 6 éves kortól) szinte minden nagy bank és takarékszövetkezet kínál számlákat (jogilag természetesen te vagy a szerződő fél, de ha pl. később bankkártyát szeretnél, akkor a gyerek neve lesz rajta stb.)- előnyük általában, hogy beveszik "nagyobb tételben" is az aprópénzt és nem számolnak érte kezelési díjat vagy a bankfióki készpénzfelvétel ingyenes nekik vagy adnak valami pluszt a gyerekeknek (pl. van olyan takarék, ahol matricás albumot lehet megtölteni a számlára befizetésekkel stb.)- ezzel együtt a felnőtt életben használt bizonyos tranzakciók nagyon drágák is lehetnek (jellemzően az utalások, megbízások- feltételezve, hogy nem a 6 éves gyerek akar beszedést a villanyszámlára :)


Ha nincsenek egyetlen banknál sem kedvezményeid (nézz utána, mert a jelenlegi számlavezető bankot talán ajánlhat jó junior számlát és pl. az is előny lehet, ha te ingyen utalhatsz a gyerek számlájára, vagy első körben egy társkártyásként- limittel- vagy alszámlaként tudsz neki létrehozni valamit), akkor válaszd azt, amelyiknek a bankfiókja hozzátok közel van (a gyerek gyakran vinné majd a perselyét stb.)


Szerintem főleg a pénzügyekre való rátanulásban segíthet a számla, illetve iskolás korban talán már lehet jelentősége egy paypass-nak (egy csomó iskolai büfében van már)- de a gyerek számára megtakarítást ilyen formán én nem tartanék számlán.

2016. máj. 23. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:

Második válaszolótól kérdezném, hogy a kisfiad által gyűjtött pénzt miért kapta (alkalmak, zsebpénz..)? Hány éves korától gyűjti?

Őszintén én semmilyen házimunkáért nem szeretnék neki fizetni még egy jó darabig. Olyan lelkesen és gyermeki ártatlansággal csinál minden ilyet, hogy nem szeretném belekeverni a pénzt. Viszont szeretném ha tudna gyűjtögetni és megtanulna bánni a pénzzel indig a korának megfelelően. Ezért kérdeztem.

2016. máj. 23. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

2. és 4. válaszoló vagyok.

Nem, nálunk sem a házimunkáért kapott pénzt, jelenleg sem- nem váltok vele meg semmit.

Az egész pénzgyűjtést úgy kezdtük, hogy matricákat kezdtünk gyűjteni, amit kis füzetkébe ragasztottunk (kitűnőek erre a különböző multik füzetkéi is, tonnaszám osztogatják és hozzá a matricákat is- így megcsinálni sem kell, de persze kreatív anyukák vagdoshatnak ki matricás alapból állatkákat is :)- a jó viselkedésért kapott pl. vagy ha új viselkedést erősítettem meg (apróság, de pl. amikor először ráérzett arra, hogy kinyissa előttem vagy egy idős néni előtt az ajtót stb.)- ilyenkor pl. duplát is.

Ha betelt, akkor választhatott egy kisebb játkot vagy elmentünk játszóházba és "beváltottuk" a pontokat belépőre, fagyira, könyvre stb.


Ez után tértünk át a valódi pénzre- először fémpénzre, mert az a gyerekeknek nagyobb értékkel bír (talán mert nehezebb vagy én nem is tudom...), választottunk perselyt, illetve festettünk is kerámia malacperselyt is stb.


A zsebpénz az alapvetően nem kötődik konkrét cselekedethez, munkához- tehát pl. naponta odaadtam neki a fémpénzeket a pénztárcámból vagy ha eszünkbe jutott, már a boltban is ő kapta meg stb.

Kb. 3 havonta lett tele a persely, ilyenkor olyan 10-12-15 eFt értékű apró jött össze- akkor megint megbeszéltük, hogy mire lenne jó elkölteni (nagy legó, kirándulás, ilyesmik- egy 4-5 évesen még a távlati megtakarítás szerintem nem fogják fel ésszel, ez a 3 hónap is sok idő...)


...folyt köv.

2016. máj. 24. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

...folyt.:

Pénzzel való bánás első lépéseként a persely kiürítésekor különválogatni és azt megérteni, hogy pl az 50 forintos nagyobb, mint a 100-as de kevesebbet ér.

Ilyenkor mentünk vásárolni úgy, hogy hozta magával kis fém kofferben a vagyonát és ő vehetett valamit a boltban (pl. túrórudi, labda)- nem szabad csúcsidőben és multinál vásárolni a fémpénzes kofferrel :) és hónap végén sem, mert azt hiszik a mögötted állók, hogy már odáig aljasodtál, hogy a gyerek kicsike pénzéből veszel ennivalót a családnak :)


A pénzzel való bánáshoz szerintem nagyon jó a házi boltos játékok, játékkasszák is.

Illetve banki ügyintézékor is szoktam vinni magammal a kisfiamat (néha csak azért intézek személyesen valamit, hogy megtapasztalja, egyébként neten is lehet pl. egy lekötést indítani vagy egy számlacsomagot váltani stb.)


Iskolás kor alatt én a napi "elszámolás" híve vagyok- vagyis ha kap valamilyen általad meghatározott összeget, akkor azt naponta-kétnaponta kapja meg, mert az egy hét még hosszú idő.

Mi egy-egy új gyűjtés kezdetén leírjuk (lerajzolja), hogy milyen kívánságai vannak és igyekszem ezt vizualizálni neki.

(pl. 1 túrórudi 1 napi pénz, egy állatkerti belépőjegy kettőnknek mondjuk 2-3 hét stb.)- ezt lehet szépen vonalakkal is jelölni vagy bármivel- nekünk a hűtőn van ilyen vonaldiagramszerűség (letörölhető alkoholos filccel pl.) és így érti, nyomon tudja követni, hogy hol tart a célja elérésében (pontosan tudja, hogy még 1 hét és mehetünk jegyet venni stb.)


Egyelőre levonás még nincs, tehát visszafelé nem változik az egyenlege, legfeljebb nem kapja meg az adott napon járó juttatását, ha valami durvaságot csinál (nem jellemző ez sem, most kapásból 2 ilyen alkalom jut eszembe)


Rendszeresen beszélgetünk általánosságban az emberek anyagi helyzetéről, az árakról, a megélhetéshez szükséges költségekről, játszunk pénzügyi témájú társasokat/kártyát- szerintem a példamutatás is fontos.


Látja pl. azt is, hogy átutalok egy rezsiszmlát a neten- ha odaül, akkor igyekszem elmagyarázni, hogy ez miként működik (aztán volt már, hogy lejátszottuk valódi csekkel a postán is, hogy lássa, ez ugyanaz, csak papír nélkül).

Beszélgettem már vele arról, hogy miből lesz az embereknek pénze, sőt már ő maga is szerezhetett bevételt pl. abból, hogy a babakori dolgaiból tettünk fel hirdetési oldalra, eladtuk, ő is ott lehetett az átadásnál, megbeszéltük, hogy mire költjük (jól be is lelkesedett, azt még nem éri, hogy összességében a megunt játékok eladása nem hoz hasznot, de bevételt igen), illetve már megtanítottam az adományozás, önkénteskedés fogalmára, lényegére és rendszeresen igyekszünk gyakorolni is.

(nem csak évente egyszer a Mikulásgyárba stb.)


Ennyi jutott erről eszembe, de szívesen olvasom mások tapasztalatát, hozzászólását is.

2016. máj. 24. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Nagyon jó dolgokat írtál 2-es válaszoló.
2016. máj. 24. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
Második válaszoló,lehet Neked privát üzenetet írni?
2016. máj. 25. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Kerdezo! Hatalmas forma vagy! En is ilyen anyuka leszek :D
2017. júl. 4. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!