Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Hogyan tovább? Gyereket...

Hogyan tovább? Gyereket szeretnénk, csak nem vagyunk mindennel tisztában.

Figyelt kérdés
A párommal úgy döntöttünk, hogy szeretnénk végre gyereket. Ő is dolgozik és én is. 21 éves vagyok és 2 éve dolgozok. Az lenne a kérdésem, hogyha sikerül teherbe esni, akkor hogy működik ez a dolog a munkáltató felé. Tehát gondolom nem kell mind a 9 hónapot végig dolgoznom. Mikor mondhatom azt, hogy most már otthon lennék, készülnék a szülésre. És a születést követően meddig maradhatok otthon a gyerekkel. Az ilyen dolgokkal nem vagyok teljesen tisztában, úgyhogy nagyon örülnék a segítségnek.
2010. jún. 23. 20:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Bár én még nem szültem, azt hiszem valahogy így működik:

1. kiderül, hogy terhes vagy

2. ezt célszerű közölni a munkáltatóval, mert innentől kezdve védve vagy (nem rúghatnak ki pl.)

3. ha veszélyeztetett terhes vagy, akkor már a terhesség kiderülésétől betegállományba kérheted magad (ez nem túl előnyös a gyed szempontjából). Ha nem kéred, elvileg a 8. hónapig dolgozhatsz, és akkor kell kivenned a szülési szabadságot (azt hiszem így hívják)

4. szülés után a jelenlegi szabályok szerint két évig maradhatsz otthon a kicsivel


Így hirtelen ennyi jutott eszembe.

2010. jún. 23. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
58%
Szia! A terhesség alatt bármikor eljöhetsz táppénzere de a munkáltató köteles 20 hét szülési szabadságot adni ebből minimum 4 hetet a várható szülés előtt. A szülési szabadság után következik a GYED melyet a munkaviszonyod és a fizetésed alapján állapítanak meg általában a 70% a fizetésednek ami főlé jár még a családi pótlék. Ez a gyermek két éves koráig jár majd három éves koráig a gyes mely ha jól tudom jelenleg 27 500 forint.
2010. jún. 23. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Szia! A munkáltató felé kérheted a könnyített munkaidőt akár a legelejétől fogva, táppénzre is mehetsz. 16héttől fogva nem lehetsz éjszakai műszakban, illetve ha fizikai munkát végzel, veszélyes anyagokkal foglalkozol vagy egészségileg vagy úgy akkor veszélyeztetettnek vagy nyílvánítva s táppénz. A főnöködnek szólsz s (legalábbis nálunk) 2hetente bevinni a táppénzt nekik.


A szülés után a kórházban elintézik a papírmunkát, 1-2héten belül megküldik a születésianyakönyvi kivonatot.

Ahoz, hogy a baba a párod nevén legyen:

a, házasságinyilatkozat (ha férjed) vagy

b, apasági nyilatkozat kell (ami azthiszem Januártól fogva bejegyzett élettársikapcsolat is kell)


A babával 2009 május vagy június 31től(ezt nemtudom pontosan) fogant babák esetén 2évet lehetsz othon.


Ha megvan a baba születésianyakönyve akkor azzal (+ amit még kérhetnek másolatot pltajkártya,lakcímkártya stb) kérhetetsz gyes,gyed+ mégvalamit.

2010. jún. 23. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Eddig 6 órás munkarendben dolgoztam egy marketben eladó-pénztárosként. Most emelték a bérünket bruttó 86.e forintra.

Csak attól félek, hogy ugye mindennap érintkezek vegyi anyagokkal (hypo), sokat emelek megy ilyenek, és nem akarom, hogy az ilyen dolgok miatt gond legyen majd a babával.

2010. jún. 23. 21:25
 5/12 anonim ***** válasza:
50%
nem akarod inkább tovább képezni magad amíg még fiatal vagy, hogy aztán jobb gyed-et kaphass?
2010. jún. 23. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
84%

A nőgyógyász vehet hosszabb távra táppénzre, ő ad egy papírt, amivel a háziorvoshoz kell elmenni, mivel ott fogod majd kapni a táppénzes papírjaidat, amiket le kell adni a munkahelyen, mert ők intézik a tb felé.

A háziorvos egyéb esetben max 2 hétig tarthat táppénzen, ezért kell a nőgyógyász javaslata. Én 7 hetesen kerültem kórházba és utána már nem is mentem vissza dolgozni.

2010. jún. 23. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
66%
Elvileg a munkáltató köteles megteremteni a feltétleket, hogy terhesen is tudj dolgozni, úgy értem, könnyebb munkákat adni. De azért ez általában nem így van, inkább elmennek táppénzre, mert a legtöbbször nem megoldható, hogy a kismama helyett pl. valaki más emelgessen.
2010. jún. 23. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget
2010. jún. 24. 09:01
 9/12 anonim ***** válasza:
Szia. Sajŕt tapasztalatbol mondom, mig nincs a kezedben igazolŕs a terhességröl, addig ne szolj egy ŕrva szot se a munkahelyen!!! Ha cipekedni kell akkor guggolj le és ugy emelj, 15kg-nŕl elvileg nem emelhet alapbol egy nö. Bŕr én is pakoltam a rekeszeket vendéglŕtŕsban. Bŕr a baba megtapadt, de a szive nem indult be. Szerintem a stressz miatt, čn barom elmondtam hogy terhes vagyok, 2nap mulva elküldtek, semmi papirom nem volt mčg akkor, igy nem tudtam mit tenni.
2010. júl. 9. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Határozatlan idős munkaviszonyod van?

Ja, és tényleg ne szólj semmit, amíg a kezedben nincs a kiskönyv!!!

Ha már teherbe estél, a továbbiakat (táppénz) a nőgyógyásszal tudod megbeszélni!

Tőlem a legelején megkérdezték, hogy milyen munkakörben dolgozom, pont a táppénz miatt! :)

2010. júl. 9. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!