Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Gúnynév lett az "ősanya" szó?

Gúnynév lett az "ősanya" szó?

Figyelt kérdés

Bevallom ezt itt hallottam először, és itt is szinte szitokszóként.

Persze én sem értek egyet minden pontjával, amit sokak szerint az ősanyák vallanak a gyereknevelésről, de azért annyira nem durva a helyzet. Egyébként is mindenki hangoztatja hogy úgy nevelik az anyák a gyermekeiket ahogy akarják. Ez is már szinte mint egy nevelési forma, mint a "verni nem verni".

Én elég sok mindent magaménak tudok azok közül a dolgok közül, amikre azt mondják "ch még egy ősanya" De minden okkal történik, és többnyire a gyermek jóléte miatt alakulnak úgy a dolgok ahogy... Mondom többnyire....


Pl. az együtt alvás. A kórházban roaming in szobában voltam. Betegágy, mellette a kis tescós kosárhoz hasonló, benne a gyermek. Nekem ez így nagyon jó volt. (kényelmes) láttam, hallottam. Én voltam a bébi őr a légzésfigyelő, és nem kellett torka szakadtából üvölteni, hogy éhes. Nyikkant meghallottam kivettem megszoptattam vissza tettem aludtunk. Mondtam a férjemnek mire jövök haza a kórházból nekem egy babaöbölt vegyen. A kórházi tescós kocsihoz képest mérföldekre éreztem magamtól a két szobára lévő babaszobát és benne a kiságyat.

Meg is kaptam.

Így került mellénk.

Szoptatni magam mellé húzom és vissza teszem, már amikor nem alszok el szoptatás alatt. Így került a nagyágyba.

Férjemmel megbeszéltem őt nem zavarja, házas életet nem kötelező a szülői ágyban folytatni. Össze bújni pedig bárhol lehet.

(Ez egyértelműen az én kényelmem szolgálja bevallom)


Egy másik pont ami okán "ösanyává" titulálhatnak az a felkapdosás.

Nekem van egy elvem, ha ettől ősanya leszek uram bocsá.

Sir a gyerekem, csak bennem bízik. Ki van szolgáltatva az élet viszontagságainak (ő szerinte) tehát ha sír megvigasztalom.

Persze vannak kivételek.Mosdóba kell mennem, raknom kell a kazánra, jött a postás, leég a hagyma. Természetesen tud várni két percet, de akkor sem hagyom szó nélkül őt.


Az évekig szoptatással is részlegesen egyet értek persze vannak feltételek.

Érzelmi okokból (és nem feltétlenül a gyermek érzelmi állapotára gondolok) örülnék ha legalább egy éves koráig cicizne.


És vannak azok a dolgok amiket soha nem fogok megérteni.

3 éves kora utáni hordozás...

Ezzel valójában az anya szándékosan láncolja magához a gyermekét mind képletesen és szó szerint is. Függővé teszi saját magától, ennek pedig olyan következménye lehet mint az introveltság.

(Persze had ne tegyem hozzá, hogy mindenki úgy nevel ahogy akar, a kérdésem is hasonlóan kezdődik. )


A sorban - ahol azok a dolgok vannak amivel nem értek egyet - ott van még a "biominden", a mindent tudok a terhességről, az "apa csak a gyerek nemzéshez kellett" és az hogy elhagyja magát az anya mert a gyermek a legfontosabb. Úgy is lehet a gyermek a legfontosabb, hogy mellette kiszedi a szemöldökét, vagy elmegy fodrászhoz.


Van még egy elég hosszú lista amit az interneten találtam "ősanya" definícióval, de én már nem tartom fel az anyákat tovább.

Tehát véleményem szerint ez is egy nevelési irányelv, csupán ebben annyi kategória van, hogy egy nagy megnevezéssé gombócosodott össze.

Voltaképpen mindenki magára ismer egy két nevelési stílust. Akkor mind ösanyák vagyunk?!?

Valaki javítson ki, mert tévedek...!



2019. febr. 4. 09:12
 1/9 anonim ***** válasza:
92%
Szerintem igen, mostanra már az ősanya szót a legtöbben pejoratív értelemben használják és nem attól függően, hogy ki milyen nevelési/gondozási elveket vall. Az én szótáramban az egyetlen közös nevezőjük az annyi, hogy meg vannak győződve róla, hogy külön jogok és előnyök járnak nekik, csupán azért mert szülni méltóztattak, továbbá meg vannak róla győződve hogy még a Nap is az ő gyermekük/gyermekeik popójából világít a Földre. Nálam itt kezdődik az ősanya, amit már valóban negatív előjellel használok, senkit nem fogok így hívni pusztán azért mert együtt alszik a gyerekével, vagy egy éves kor után is szoptat, vagy hordoz. Nálam a "kötődő nevelés" elnevezésnek is negatív jelentése van, mert olyan a hangzása, mintha evvel a többi anyát rideg-tartásban nevelőnek minősítené, még ha ezt nem is mondja nyíltan ki. Nekem nem voltak szilárd elveim, alakult időközben, nem követtem merev elképzeléseket és a két különböző természetű és igényű fiam még véletlenül sem ugyanúgy gondoztam/neveltem.
2019. febr. 4. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Az ősanya mindig is "szitokszó" volt. Nem kell magadra venni. Amit leírtál, még nem ez a kategória. Nekem ag ősanya eleve onnan indul, hogy ő mindent tud és mindent jobban, csak úgy jó, ahogy ő csijnalja. Csak a szoptatás, csak a hordozás, csak az együtt alvás, a mosipelus, a mindenmentes, gyerek a lényeg, a partner le van xarva, stb.
2019. febr. 4. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
76%

Elég összetett, de az "ősanya" nem csak a gyereknevelés terén maradt ős. Egyetlen példát nem szabad kiragadni, attól még nem ősanya valaki, hogy egy-egy dolog jellemző rá is.


- rögtön együttlét után ő már TUDJA, hogy várandós, terhességi teszt minek.


- 5 hetesen már mindent tud és mindent jobban tud.


- leszólja nőgyógyászt, mert minek az. Ő úgyis tudja, hogy minden ok, vizsgálat nélkül is, mert ez annyira természetes állapot.


- a védőnő egy sarlatán, kizárólag a szar eü rendszer találta fel ezt az állatfajtát, és csak azért, hogy őt idegesítse.


- védőoltás minek, ő úgyis olyan tökéletesen neveli a gyereket, hogy nem is lehet semmi baja.


- csak és kizárólag otthon akar szülni, anélkül, hogy mérlegelné, árthat-e vele a babának vagy magának, orvos minek, elég a dúla. A méhlepény egy darabját megszárítja és szerencsét, egészséget, Isten kegyelmét hordozó növényekkel együtt zacsiba teszi és az a gyerek talizmánja.


- ha császároztak, akkor eleve kudarcra vagy ítélve, megbuktál, mint Nő, mint Anya, mert nem vergődtél legalább 48 órát fájdalommal töltve, nem volt a végén a megfelelő katarzis. Aki könnyen, gyorsan szült, dettó, mert szerinte olyan nincs, de ha te is sokáig vajúdtál, nehezen szültél, biztos nem volt olyan nehéz, mint neki.


- csak és kizárólag szoptatás, sokszor még 6 hósan sem kezdi el a babát hozzátáplálni, de ha igen, csak és kizárólag biozöldség, gyümölcs, üvegest soha sem vesz, desszert, édesség szóba sem jöhet, a tápszer, tejital méreg, arra van kitalálva, hogy a gyártók meggazdagodjanak. Számára kevés anyatej nincs, ha üvölt a gyerek az éhségtől, akkor sem kap kiegészítést.


- együtt alszik a gyerekkel, akár jó a babának, akár nem. Ha több gyerek van, akkor úgy alszanak, hogy anya, gyerekek, apuka menjen ahová akar.


- a férjével csak a gyermekáldás miatt szexel, a többi minek.


- általában hosszú, loboncos haj, sztk keretes szemüveg, semmi smink, semmi szemöldökszedés, borotválkozás, odalenn sem igazít, mert úgy a természetes. Ha rajtad tornacipő/félcipő/sportcipő/magassarkú/szoknya van, csinos vagy, már nagyon csúnyán néz rád, 10 fok felett a saru a megfelelő viselet.


- csak és kizárólag hordozza a gyereket, egész nap magára köti. Ha mennek valahová, gyerek a hátán, hátizsák elől, esetleg fordítva.


- télen heti 1, nyáron heti 2 fürdést ejt meg, úgyis öntisztulunk. Ha mosakodik, csak és kizárólag illatmentes cuccot használ, nehogy lelki sérült legyen a gyerek, mert nem a "természetes" illatát érzi. Izzadásgátló minek, a parfümöt nem is ismeri.


- ha valahogy lekeverednek a játszótérre, biztos, hogy nem lesz más témája, csak a gyerek. Hányszor, milyen színűt kakált és miért pont olyat. Hányszor pislogott, nyögött, pukizott a gyerek és persze ez mind az ő tökéletes nevelésének az eredménye.


- ősmagyar nevet választ, legalább 8-at, aminek jelentése kell, hogy legyen, és ahányszor szóba kerül a név téma, ő ezt el is mondja, akár akarod hallani, akár nem.


- új ruhákat, játékokat nem nagyon vesz a gyereknek, mert jó a nagymamától örökölt is, különben is, ő tud függönyből harisnyát varrni. Legfeljebb valamelyik barátnőtől kapnak. A gyerekek folyton a szomszéd gyerekek játékaival játszanak.

2019. febr. 4. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
55%

Én is csak itt olvastam még azt a kifejezést, hogy "ősanya". Azért érzi ezt mindenki szitokszónak, mert csak és kizárólag olyan nők használják ezt a szót, akiknek nem kényelmes, vagy éppen lusták a gyermeküknek megadni azt, amire szükségükvan. Azzal az indokkal, hogy elkényezteted, anyámasszonykatonája lesz, "nehogy már alárendeljem magam egy gyereknek" stb.


Én úgy érzékelem, hogy ezek a nők/anyák pontosan tudják, hogy nem teszik helyesen azt, hogy bár van tejük, nem szoptatnak/bár sír a gyerek, de nem veszik fel/ bár otthon vannak, de nem főznek házi kosztot, hanem csak bébiételt adnak. Erre mindig van egy válasz, hogy "ti ősanyák azt hiszitek, hogy úgy kell..." A másik, amit bírok: "nem attól leszek jó anya,hogy szoptatok/felveszem/főzök neki stb...

Én csak ezeknek a gyerekeit sajnálom, de nem lehet mindenki ösztönösen ANYUKA. Mégis mi a fenétől lenne jó anya egy anya, ha nem attól, hogy ha van tejem, akkor szoptatom, mert az a legjobb??? Mi a fenétől lenne egy anya jó anya, ha nem attól, hogy veszem a fáradtságot, hogy megvígasztalom, ha sír, szomorú, fáj valamije?

Akinek a gyermekének az alapvető igényei kielégítése már önigazolásra szorul (tudom mi a jó/nekem ne mondja meg senki/nem attól leszek jó szülő...) az pontosan tudja, hogy nem elég jó anya, ezért köpködnek azokra, akiknek ez természetes. Én így látom.

2019. febr. 4. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
89%

Bocs az offért,de szakadok a 3 válaszoló írásán

😂😂😂

Amúgy jól össze szedte nincs mit hozzá tenni.

2019. febr. 4. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
82%

Én szeretem az "ősanyákat". 😄

Titkon irigylem az energiájukat, hogy mindenhol ott tudnak lenni és minden gyerekes programról tájékozottak. Nekik van idejük utánanézni mindennek (pl. mosipelus, legfrisebb ajánlások stb. )

És a gyereknevelést (látszólag) magabiztosan csinálják. Nem kételkednek, hogy hogyan is lenne jó altatni meg ilyenek.


Szóval mivel nekem nincs türelmem az ilyen fórumokat és szakkönyveket bújni, az ősanyák okoskodása sokszor kapóra jön.

Így már voltunk sok ingyenes programon. Amiről nem szerzek tudomást, ha nem mondják. Vannak olyan márkák, amiről nem is hallottam és tényleg jó. Vagy új receptekkel gazdagodtam.

2019. febr. 4. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Az ösanya mindig is gúnynév volt, ha nem bántásból mondja valaki, akkor azt mondja szorgalmas, vagy odaadó anya, az ősanya egy tulzottan védelmező, arrogáns anyát jelent.
2019. febr. 4. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
44%

Én is csodálom és tisztelem az ősanyákat. Valahol a modern és az ősanya között vagyok saját megítélésem szerint, de van még mit tanulnom tőlük.


Amit a 3-as válaszoló írt, szerintem a 80%-a egyáltalán nem "ősanyaság" kategória, hanem józan paraszti ész....

Aki nemvárt előtt tesztel,az valószinűleg nagyon régóta vágyik már a gyerekre...ősanya volna? Nem is biztos, hogy anya lesz egyáltalán...

Aki a védőnőt megkérdőjelezi az ősanya volna? Én szívesen fogadtam volna bármi értelmes tanácsot a védőnőtől. de sajnos nem kaptam. Szerintem nekik ott kellene inkább tüsténkedni, ahol tényleg megkérdőjelezhető a szülői képesség/alkalmasság, és ne kelljen tragédiáknak történni, mert a védőnő inkább hozzátáplálással kapcsolatos okosításokat ad, ami sokszor felesleges.

Abszolút nem jellemző az ősanyákra, hogy oltásellenesek lennének, pont ellenkezőleg, inkább válogatás nélkül mindent beadatnak. Akivel próbálod összemosni az ősanyákat, az a komplett idióta oltásellenes szekta. Az ősanya életben akarja tartani a gyereket minden áron, az oltásellenes meg különlegesnek tartja magát azzal, hogy valami képtelen hülyeségben "hisz".

És most komolyan... ősanya, mert valaki örökölt/kapott játékokat ad a gyereknek??? Honnan tudod, hogy milyen anyagi lehetőségei vannak? Miért ne adhatná a kapott/örökölt ruhákat a gyerekre??? Mi köze ennek az ősanyasághoz? Tehát aki nem sznob, mert nem vesz meg minden hülyeséget, az "szitokszóval" élve: "ŐSANYA"???

Röhögnöm kell, de inkább csak sajnálom azt ,aki ilyen rosszindulatú...

2019. febr. 4. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
66%

#3-as, nagyon jol leirtad :D:D Kihagytad, hogy a gyereket 5 eves koraig otthon tartja, a bolcsire meg csunyan nez, a gyerek utana is magantanulo a sulitol kezdve. Meg az EC-zest is, hogy a gyereket mar csecsemokent a wc fole tartja, hogy oda kakiljon-pisiljen.


Azert mielott ez alapjan a leiras alapjan az itt olvasok kozul itelkezne valaki, esetleg erdemes atgondolni, hogy mi vezet valakit a hordozasig, egyuttalvasig, otthonszulesig, vedono- vagy orvosfobiaig, oltasellenessegig. Altalaban nem jo kedveben kot ki a legtobb szulo ezeknel. Pl. az egyuttalvasnal a legtbben kisaggyal kezdik, amiben uvolt a gyerek, senki nem alszik. Olyan meg nincs, hogy valaki csak es kizarolag otthon akar szulni, es kozben olyan problema van, ami az anya es a gyerek egeszseget kockaztatja, mert akkor nem szulhet otthon, nagyon szigoru rendelet szabalyozza, es a korhaznak is olyan kozelsegben kell lennie, hogy mire beer az anyaval adott esetben a mento, addigra pont felall a muto egy csaszarmetszeshez (bizony, az nem 5 perc altalaban meg korhazban szulok eseteben sem).


6 hosan meg nem mindenkinek a gyereke fogadja el a szilard taplalekot, ha pedig van allergias a csaladban, akkor akar 1 eves korig is ajanlott lehet varni a hozzataplalas megkezdesevel (orvosi ajanlasra).


Az egyuttalvo csaladok nagy reszeben, foleg, ahol tobb gyerek van, apuka is ott alszik, vagy o alszik a nagyobbik gyerekkel. Es nem azert, mert az anya igy akarja, hanem mert szeret o is a gyerekkel aludni. Ot akkor hivhatjuk mondjuk osapanak :D


A hordozas szuper dolog egyebkent, foleg, ha a gyerek ordit a babakocsiban, vagy refluxos. Az pedig, hogy valaki hasznalt ruhakat vesz, es muanyag jatekokat nem amiatt is lehet, hogy valaki kornyezettudatos, illetve ugy tapasztalta, hogy a tul sok jatek tulstimulalta a gyereke idegrendszeret. Illetve akinek erzekeny bore van, annak ketszer is meg kell gondolnia, hogy milyen tusfurdot hasznal.

2019. febr. 4. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!