Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Ételek bevezetése » Tényleg "nincs értelmük" a...

Tényleg "nincs értelmük" a hozzátáplálási táblázatoknak az új irényelvek szerint??

Figyelt kérdés
Sziasztok! Harmadik gyermekemet kezdem el hozzátáplálni, aki holnap lesz 6 hónapos. A két nagyobb 9 és 7 évesek, de náluk még azért használtam a táblázatokat. Most gondoltam letöltök egyet, és tök véletlenül olvastam el Dr Novák Hunor cikkét erről. Külföldön élünk, tehát rákerestem olasz honlapokon is, és azt találtam, hogy - nyilván kis túlzással - de a táblázatoknak nem sok értelmük van. Sőt, a mai ajánlás szerint értedem bevezetni minél előbb az allergéneket. Nektek mik a tapasztalataitok?
2022. ápr. 7. 09:25
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
90%
A táblázatok inkább csak iránymutatások, hogy szépen egyesével vezess be új dolgokat (ha panaszt okoz tudd melyik). Hogy almát 6hónaposan kap elsőként, vagy körtével kezded és csak utána alma, ebben a formában lényegtelen. A fokozatosság a lényeg, meg hogy ne agyon zsírozotz,fűszerezett, sózott, cukrozott dolgokat kapjon (meg van pár dolog amit nam kaphat baba, pl méz botulizmus veszély miatt stb). Ehez egy mankó a táblázat. De nem szentírás. Csak ha azt mondod, hogy ehet a baba bármit csak fokozatosan bevezetve lesz aki csülökpörkölttel nyit, ami megterheli a hasát. De hogy alma, répa, krumpli a sorrend vagy körte, sütőtök, répa az lényegtelen. Az allergéneket igen, az új ajánlások szerint korán jobb bevezetni, régebben az ellenkezője volt. Nekem van mindkét csoportban gyerekem (nagy korkülönbség van). Nem láttam egyiknél sem semmit, de nyilván nem reprezentatív az, hogy nálunk se a korai, se a késöbbi bevezetés nem okozott gondot
2022. ápr. 7. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
74%

2.gyerekem 6 honapos most. A nagyobb 3 éves.


Én mar a naggyal sem használtam.

Ahány táblazatot néztem, annyi féle variációt olvastam. Csak egy példa, valamelyik a joghurtokat már 6honapra irja (4hós kezdés esetén) valamelyik csak 10 hónapra... szoval én a megerzeseimre és anyukamra hagyatkozok.


(Háziorvossal nagyon ritkan talalkozunk, védőnő meg elvárná, 1éves koraig kizárólag csak szoptassam 😃🤦‍♀️)


Illetve én mind a 2 gyerekkel 4honaposan kezdtem.

2022. ápr. 7. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
96%

Tényleg nincs. Belegondolsz, ugyanazok a gyerekek élnek a világ különböző pontjain, és Indiában meg Zimbabwében is teljesen másképp kezdik a hozzátáplálást, más ételekkel, mint itthon. Plusz ott van a BLW, ahol kifejezetten az a lényeg, hogy az első perctől kezdve azt kapja a gyerek, amit a szülők esznek, egyből falatkásan (füstölt húsok és méz kivételével). Nekik sem lesz semmi bajuk, még ha egyből komplex kajával is kezdenek (a lányom első komolyabb reggelije bundás kenyér volt sajttal és tejföllel, ebédre meg pásztorpite, mindkettőt nagyon szívesen ette és semmi baja sem lett tőle).

Az pedig már egy ideje megdőlt, hogy allergéneket minél később kell bevezetni, akkor van értelme óvatoskodni, ha van a családban precedens valamilyen érzékenységre/allergiára, vagy ha korábban a szoptatáson keresztül tünetelt valamire. Utólag, amikor látod, hogy valamire érzékenyebben reagált, akkor érdemes kihagyni és kis szünet után újra próbálkozni, de ez abszolút egyéni és nem azon múlik, hogy 6 vagy 8 hónaposan kapott először banánt.

2022. ápr. 7. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
76%
Mi is külföldön élünk, és a gyerekorvosunk azt mondta a hozzátáplálás megkezdésekor, hogy tökmindegy, mit adunk először, kövessünk nyugodtan bármilyen irányzatot, ami szimpi, vagy menjünk a saját fejünk után, két dolgot kell szigorúan betartani, és az a fokozatosság és a 3 nap kivárása egy-egy új kaja között, hogy az esetleges allergiás reakció okát tudjuk azonosítani. Végül azért almával kezdtünk, de mivel január volt, nem barack vagy egyéb gyümölcsök, hanem zöldségek volt a folytatás, mert abból tudtunk frisset adni (ez még akkor volt, amikor azt hittük, nem veszünk soha üveges pürét... Lol).
2022. ápr. 7. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

50 eve irtak ezeket, azert azota fejlodott a tudomany, akkor meg gumikesztyu sem volt, most meg robotok mutenek.

Valahogy Magyarorszagon elefelejtettek ezt (is) megujitani.

Kizarolag kulfoldit kovess, ahol haladnak a korral.

2022. ápr. 7. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
51%

Szerintem sem ér sokat. Egyedül az a fontos, hogy az állati tej, méz, mogyorófélék, tehát amik allergizálnak, azt minél később. A méz mindenképp későn.. Tejet hőkezelve (palacsintában pl) én is adtam már 1 éves kor előtt, de a mézre és mogyorófélékre nagyon figyelek.

(2 gyerekes anya)

2022. ápr. 7. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Én kezdetektől fogva úgy álltam ehhez a kérdéskörhöz, hogyha akkora tudomány lenne, akkor nem lenne itt az emberiség. Úgy kell felfogni, mint a kalózesküt: inkább csak afféle útmutató, mintsem valódi törvény :) nálunk pont emiatt nagyon jól is alakult, pont nyár eleje volt a hozzátáplálás kezdete, minden is elérhető volt, bolond lettem volna almával meg banánnal traktálni a babám, mikor kimegyek a kertbe és házi baracktól kezdve sárgadinnyén keresztül minden is volt elérhető, ha nem feltétlen saját, de helyi termelőtől. Nyilván nagyjából meg volt a fejemben ,hogy mi az, amit nagyon nem ajánlanak az elején, de ennél többet nem olvasgattam. Hozzáteszem, szerintem sokkal ártalmasabb olyan pl banánt adni neki, ami végighajózott az egész világon és agyon volt kezelgetve minden kémiai szerrel, hogy közepesen éretten tudják itt eladni nálunk, mint az ajánláshoz képest 1 hónappal korábban adni neki valamit, ami viszont van helyileg elérhető.
2022. ápr. 7. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

6-os, a mogyoro mar megdolt, MINDEN allergent mindel hamarabb be kell vezetni, 6 honapos kortol mehet a foldimogyoro is. Pont azert, hogy ne legyen ra allergia kesobb.

Az USA ban 6 honapos kortol adhato foldimogyoro-alma bebietel van.


A mez az teljesen mas teszta, a mez nem allergen, hanem botulium tetanii bakteriummal lehet fertozott, ami 1 eves kor alatt idegmereg, ezert tilos adni. 1 eves kor utan a gyomorsav kepes semlegesiteni.


Fozott tej adhato igen 1 ev alatt, 1 ev utan pedig a tehentej, hogy ne legyen allergias kesobb.

2022. ápr. 7. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Nagyon szepen koszonom mindenkinek a hasznos valaszokat!!!
2022. ápr. 7. 14:39
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Tényleg. A magyar ráadásul kifejezetten elavult elvek szerint működik.
2022. ápr. 7. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!