Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Ausztriában élők! Ott hogy...

Ausztriában élők! Ott hogy működik a GYES, a családi pótlék stb.?

Figyelt kérdés

Mennyi ideig kell ott dolgozni gyerekvállalás előtt? Az számít, hogy amíg én kijutok, addigra a párom már 5 évet is ledolgozott az országban? Több gyermek esetén egyéb kedvezményekben, előnyökben részesülünk?


Még mielőtt valaki félreértene, NEM, nem a pénz, segélyek stb. miatt kérdezem, hanem próbálunk előretervezni, hogy hogy lenne jobb:

- mindketten kint dolgozunk és kint veszünk lakást

- mindketten kint dolgozunk és Magyarországon veszünk lakást

- ő dolgozik kint, én meg magyar cégnek home officeban és kint élünk (ebben az esetben szinte biztos, hogy az ő jövedelme több lenne, mint az enyém)


2021. jan. 5. 13:19
 1/4 anonim ***** válasza:
52%

Szia. Én másfél évig dolgoztam. Szerintem egy év munkaviszony jó ha van. Persze itt is van csaladi potles gyes minden.

A párom 3 éve dolgozik Ausztriában eves munkaviszonnyal nem szezon munka.

2021. jan. 8. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Próbaidő alatt ne legyél terhes, azon kívül nincs időhöz kötve. A lényeg, hogy határozatlan idejű szerződéssel dolgozz. Terhesen nem küldhetnek el, persze ha a hely megszűnik közben, akkor te felőled nem jár semmi.

Teljesen egyénfüggő, minden család más. Pl ha apa dolgozik csak Ausztriában, anya Magyarországon akkor meg kell igényelni a magyar gyest és csp-t, aztán pár hónap ügyintézés után egy összegben érkezik az osztrák csp és gyes, amiből a magyart már levonták. Ha mindketten kint éltek, akkor Anmeldebescheinigung kell a családihoz és gyeshez, erre csak annyit kell várni, hogy a gyerek útlevele meglegyen. Ezen kívül akkor nem tart több hónapig mire megkapod a pénzt.

A lakóhely szerinti ország másodlagos, elsődleges pedig ahol kereső tevékenységet folytattok.

Javaslom keressetek fel egy osztrák ügyekkel foglalkozó tanácsadót.

Az osztrák Gesundheitskasse oldalán szerepel mennyi pénzt tudtok igényelni, ha mindketten gyesre tudtok menni (pl 20 hónap neked, 4 hónap párodnak) akkor 1000 euró extra juttatást kaptok. Több gyerekre maximum nagyobb a csp. Ha Magyarországon éltek majd, akkor indexált családit fogtok kapni.

Ha te is Ausztriában dolgozol, akkor amennyiben nem olyan munkakörben vagy, akkor a 32.hétig dolgozhatsz, utána kezdődik a Mutterschutz és Wochengeld jár,szülés után 8(sima szülés) -12 (ikres, császár) hétig. A gyes igényléshez pedig kell a kiskönyv, magyar is jó.

Van még kérdésed?

2021. jan. 8. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Ez kimaradt : gyes nincs indexálva és ha kicsi egyikőtök jövedelme, akkor lehet hozzá "segélyt" igényelni, ez plusz 6 euró /nap és csak 1 éven át jár.
2021. jan. 8. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Huha, koszonom ezt a nagyon teljes, felkeszult valaszt! :) remelem mikor aktualis lesz (sajnos evek mulva), akkor is utol tudlak erni :) Itt irtam egy emailt az idegenrendészeti főigazgatósagnak es hetek ota valaszt nem kaptam, hasonlo celbol irtam nekik (letelepedes)

Meg egyszer koszonom a valaszt :)

2021. jan. 8. 18:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!