Gyermektartásdíj?

Figyelt kérdés

Üdvözletem!

Egy viszonylag bonyolult ügyben kérnék segítséget.

A szüleim nagyából 2014-ben váltak el. Bírósági végzés alapján én és a két fiatalabb testvérem édesanyámnál lettünk elhelyezve, édesapám fizetéséből a gyermektartás összegét édesanyám megkapja.

Közben édesapámnak született még egy gyermeke, akinek az édesanyja szintén kap gyermektartást, illetve édesapám fizetéséből valamennyi összeget szintén tiltanak valamilyen banki végrehajtás okán, emiatt ő csak a fizetésének 50%-át kapja meg.

Én jelenleg 24 éves vagyok, nappali tagozatos egyetemi hallgató; az egyik testvérem szintén nagykorú, de ő már dolgozik, a másik testvérem még kiskorú. Lakcímkártya szerint mindhárman még édesanyámnál lakunk, de gyakorlatilag csak a kiskorú testvérem él még vele, mi ketten már évek óta külön élünk.

Első kérdésem az lenne, hogy meddig jár a gyermektartás? Sajnos erről többféle verziót "hallottam" már:


1. A gyermek 18 éves koráig; 2. A gyermek 25 éves koráig, de csak ha továbbtanul; 3. A gyermek (érettségi utáni) tanulmányainak befejezéséig, függetlenül az életkorától.

Édesapám nemrég igazolta, hogy havonta nagyjából 120.000 Ft-ot vonnak le tőle édesanyám részére (tehát 40.000 Ft gyermekenként). Én 2014 óta vagyok nagykorú, tehát nagyjából a bírósági végzés óta. Viszont ennek ellenére én ezt az összeget sosem kapom meg, még a felét sem.

Ha jól értelmezem, a gyermektartást a gyermekre kell fordítani, amennyiben én nem élek édesanyámmal, így nincs rám költsége, ezt az összeget el kellene nekem juttatnia?

Sajnos ő ennek ellenére azt állítja, hogy ő mindig odaadja, viszont ez ténylegesen nem történt meg.

Egyáltalán nem partner az ügyben, a telefont már fel sem veszi nekem.

Feltételezem, a már dolgozó testvéremre már nem is járna neki összeg. Azonban édesapám sem jelent be semmilyen változást, kifogásokkal jön, hogy nem neki kell ezt jelezni, meg most nem lehet ezzel bíróságra fordulni, stb.

Én mindenképpen szeretnék pontot tenni ennek a végére.

Felkerestem a családvédelmi szolgálatot, a gyámhivatalt, mindketten egymáshoz küldtek oda-vissza.

Végül valamelyik azt tanácsolta, hogy édesapám részére egy hallgatói jogviszony-igazolást kell eljuttassak, ő ezt bemutatja a munkáltatójának, közli velük az én bankszámlaszámomat, és onnantól nekem utalják ki a "rám eső részt". Azonban ez nem lehetséges a bírósági végzés miatt.

Felkerestem az önkormányzatot, hogy jogsegélyt szeretnék igénybe venni, jövő héten beszélek egy általuk kirendelt ügyvéddel, akinek részletezem a helyzetet, illetve átnézzük a bírósági végzést, elvileg addigra eljuttatja hozzám édesapám.

Még egy kis érdekesség, hogy a családi ház az ő közös tulajdonuk, viszont a végzésbe bekerült, hogy édesapám nem mehet oda. Ez így rendben van?

Szeretném kérni, hogy ne vádoljon senki se azzal, hogy én bármelyik szülőmet ki akarom semmizni, egy-két helyről sajnos ezt kapom. Édesanyám teszi ezt meg velünk évek óta, ha mi nem lennénk, ezt a pénzt ő nem is kapná.

A témában nem vagyok teljesen tájékozott, szeretnék kérni pontosítást, illetve egy esetleges támpontot, amin keresztül el lehet indulni a megoldás felé.

Köszönöm!



2021. ápr. 3. 17:07
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
42%

Ne haragudj,de szerintem ez elég gáz, hogy gyermektartásért kuncsorogsz,amikor már régen felnőtt vagy.Lehet, hogy törvényileg járna,de nekem leszakadna az arcom,ha kunyerálnom kéne a szüleimtől. Inkább engedd el a témát és menj el dolgozni,ha ennyire szükséged van a pénzre...

25 éves vagyok,16 éves korom óta dolgozom,mellette háztartást vezetek,gyermeket nevelek,egyetemre járok,de, ahhoz nem lenne arcom,hogy ép egészséges felnőttként a szüleimet húzzam le.

2021. ápr. 3. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
92%
18 éves kor felett csak akkor jár, ha nappalin tanul az illető ÉS ne legyen érdemtelen a tartásra, valamint a kiskorú gyermekek ellátását ne veszélyeztesse.
2021. ápr. 3. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 A kérdező kommentje:

#1 Úgy látom, sikerült rosszul értelmezni.

Az talán nem "gáz", hogy édesanyám évek óta megkapja a pénzt, de nem ránk költi, hanem abból él? Nem azért kapja a pénzt, hogy ő éljen meg belőle, hanem, hogy a gyerekeire költse.

2021. ápr. 3. 17:37
 4/32 anonim ***** válasza:
69%
Van egy szegény pasas, aki évek óta 160 ezret fizet havonta gyerektartásra, miközben csak 2 kiskorú gyereke van. Elvileg 25 éves korig jár, de nekem se lenne pofám 24 évesen pereskedni gyerektartásért.
2021. ápr. 3. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 A kérdező kommentje:

#1 Illetve nem tudom, hogy ez a "kuncsorgás" a szöveg melyik részéből jött le. Én mindössze rendezni szeretném a család helyzetét ezen a téren.

Az az összeg nem édesanyámnak jár. Akkor vagy adja át, vagy adja vissza édesapámnak, mert még ez is korrektebb magatartás lenne a részéről.

2021. ápr. 3. 17:39
 6/32 A kérdező kommentje:

#4 A per a végső megoldás lenne. És még egyszer leírom: nem magam miatt pereskednék, hanem, hogy édesapám visszakapja a neki járó összeget, édesanyám meg képes legyen megtanulni megélni a saját pénzéből.

Jelenleg sajnos úgy áll az egész, hogy ha senki nem csinál semmit, édesapámtól élete végéig vonni fogják ezt az összeget. Ő pedig a bíróság szidalmazásán kívül semmit nem tesz, nem képes megérteni, hogy neki kellene tennie valamit. Ráadásul szerinte én vagyok a hibás, hogy "miért nem pereskedtem akkor, amikor nagykorú lettem".

Szóval sajnos ilyen szülőkkel vagyok én megáldva. Sok szülő támogatja a gyermekét, az én apám meg ilyen tesze-tosza ebben, anyám meg a gyerekeiből él, és erről az életvitelről nem hajlandó lemondani.

Ha ezt a helyzetet valaki normálisnak találja, szerintem gondolkodjon el rajta, esetleg képzelje magát bele a helyzetbe.

2021. ápr. 3. 17:44
 7/32 anonim ***** válasza:
74%
18 éves kortól ha tanul a gyerek akkor rokontartásnak nevezik és hivatalosan is kaphatja a gyerek . Amíg tanul max 24 éves korig jár . 18 év feletti nem tanuló gyerekre nem jár semmilyen tartás .
2021. ápr. 3. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:
45%

1, Gyermektartásdíj a gyermek nagykorúságáig jár. Onnantól rokontartas lehet igényelni, ezt a nagykorú gyermek saját jogon kérheti. 24 évesen már nem igazán lenne "illő"....

2, A gyermektartásdíj soha nem a gyermeknek jár, hanem az azt gondozó szülőnek. Ha otthon éltél, volt fűtés, víz, villany, rad lett költve.


3. Te magad indíthatsz egy pert rokontartasert, de amennyiben se nem anyáddal, se nem apáddal élsz, mindkettőt perelned kell, nincs olyan, hogy csak anyu vagy csak apu fizet ebben az esetben.

Vedd figyelembe, hogy ha még is ítélik, igen alacsony összeg lesz, a 40ezret meg se közelíti majd, sőt, hiszen apadnak van két kiskorú gyereke, anyádnak meg egy, ők előnyt élveznek.


Magánvélemény: engedd el ezt a témát, keress inkább munkat

2021. ápr. 3. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 A kérdező kommentje:

#7 Tehát édesanyám jogalap nélkül kapta az összeget rám is, illetve a már dolgozó testvéremre is?

#8 1. Még mindig nem magamnak kérném.

2. Nagyjából akkor került megállapításra gyermektartás a bírósági végzés által, amikor én nagykorú lettem. Én ekkor költöztem el otthonról, tehát én nem fogyasztottam vizet, gázt, villanyt, semmit sem. Ezt az összeget 18-24 éves korom között minimális vagy semmilyen mértékben (sem) kaptam meg.

3. Ez világos, hogy mindkettőjüket perelni kell. Legjobb lenne peren kívül megegyezni, hogy édesanyám innentől csak a kiskorú testvérem után kapja az összeget, a rám és a nagykorú testvéremre eső részt pedig kapja vissza édesapám. Az említett 40 ezret én sosem láttam, legjobb esetben havi 20 ezret kaptam, akkor is csak azért, mert pl. születésnapom volt, egyébként olyan havi 10-15 ezer volt eddig a jellemző, de idén már semmit sem kaptam. Az egészben az a legrosszabb, hogy édesanyám azt állítja, hogy ő odaadja... Ez egyáltalán nem igaz.

A magánvéleményeddel kapcsolatban: egy szóval sem említettem, hogy nekem ne lenne saját bevételem. De ha nem is lenne, abból a 40 ezerből nem lehetne megélni.

#9 Köszönöm, hogy te látod a gyermektartás lényegét, miszerint ez a másik szülőnek jár, de a gyermekre kell fordítania. Én nem vonom kétségbe, hogy más is érti ezt az egyszerű tényt, viszont a kifejezetten személyeskedő, esetleg támadó válaszokat nem szívlelem.

2021. ápr. 3. 18:14
 10/32 anonim ***** válasza:
100%
Apukádnak kérvényezni kell a bíróságon , hogy ne fizessen a nagykorú gyerekeire . A kifizetett pénzt nem fogja vissza kapni .
2021. ápr. 3. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!