Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Egyéni vállalkozónál is a...

Egyéni vállalkozónál is a bruttó bevétel 100%-a a CSED? Aprilis 1 és Október 1 között leszek ev, előtte Németországban voltam alkalmazott. Melyik hónapok számítanak?

Figyelt kérdés

Beszéltem egy tanácsadóval is, csak szeretnék vele újra beszélni, és előtte látni, hogy mi nem egyértelmű másoknak, mert elég bonyolult nekem átlátni ezt a rendszert.

Az elmúlt 2 évben folyamatosan biztosított voltam (sajnos az elmúlt 7 hónapban két országban, ez lehet, hogy probléma lesz, de ez mellékszl, ha tudsz róla valamit, az segít azért).


2022 szept 13 és 2023 márc 31 között Németországban voltam alkalmazott, Április 1-től otthon leszek SZJA-s egyéni vállalkozó.


Hogy számolódik ilyenkor a CSED?

Csak a matek kedvéért, mondjuk hogy a német fizum 2 millió Ft-nak megfelelő volt bruttóban, egyéni vállalkozóként a bruttó bevételem meg kb 1 millió lesz.

Melyik hónapok számítanak?

Ha következő néhány hónapban nagyon sokat dolgozom, akkor annak a pár hónapnak a bruttó bevételét fogom kapni 6 hónapig, tényleg? Ez túl jól hangzik nekem, de remélem, hogy igaz.


Okt 22-re vagyok kiírva, úgyhogy kb október 1-gyel igényelném.



2023. márc. 30. 09:59
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Vállalkozó leszel. Oké. De milyen? Katás, átalanyadós, vagy szja-s?!

Mind mind máshogy számolandó.

Egyiknél sem a brutto beveteled lesz az alap, annyit elmondok.



A csed/gyed akkor jár, ha a jogosultság napján 2 éven belül lesz 365 nap jogviszonyod és ez akkor is fenn fog állni.


A kinti kereseted nem fog az összegbe beleszámítani, csak az időbe

2023. márc. 30. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Írtam, hogy SZJAs. De jól értem, hogy ez akkor azt jelenti, hogy amikor az igénylés -3 hónap előtti 6 hónapot számolják, akkor a Németországi bevételem 0-nak számít?
2023. márc. 30. 11:28
 3/15 anonim ***** válasza:

Bocsi, ez elkerülte a figyelmem.


Szoval ha szja-s vagy.

Van teszemazt 1 millió beveteled havonta. Ez utan te döntód el, mennyit veszel ki a vallalkozasból. Hogy mindet, vagy csak pl a minimálbért. Amit kiveszel, az után adóznod kell (szja es szochó (minden esetre rengeteg pénz)azthiszem, de egy könyvelő jobban elmondja ezt).

Ami után befizetted az adót, az lesz az alapja a cseded/gyedednek.


A külföldi bevételed itthona kutyát nem érdekli. Csak az itthon adózott.

És a csed/gyedet úgy számolják, hogy megigényled okt 1el. Visszamennek 3 hónapot, ezt nem nézik. Tehát a szeptember/augusztus/július kiesik.

És az az elótti 180 napot nézik, annak veszik az átlagát. Magyaran ami neked szamít, az a junius, május, április.


1#

2023. márc. 30. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Köszi. Tehát ha mindent kiveszek és mindent leadózok, akkor a példánál maradva, az 1M bevétel után befizetek kb 420-500 ezret adóban, de az azelőtti bevételem 0-nak számít, tehát fogok kapni 6 hónapig szülés után kb 500 ezret havonta.

Jól értem?

Vagy esetleg ilyen esetben a három hónap átlagát nézik csak, mivel az azt megelőző három hónapban ugyan biztosítva voltam és fizettem egy vagyont, de nem számít bele?

2023. márc. 30. 11:42
 5/15 anonim ***** válasza:

1 milliót kiveszel.

Erre befizetsz 15%szja, 13%szochót és 18.5% tb járulékot. Kb 465ezer ft.

Ezt fizeted aprilis, majus, júniusban.

Majd ha okt 1el megigényled a csedet, akkor ez a 3 honap bevétele alapján számolnak. Semmi más nem számit bele.

2023. márc. 30. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 babyboom567 ***** válasza:
Mondjuk azt azért ne felejtsd el, hogy a szülés napján kell lennie jogviszonyodnak.Ha te október 22.-én szülsz, és október 1-jén megszünteted a jogviszonyod,nem fogsz kapni semmit.Maximum méltányossági alapon valamit ha beleférsz a 42 napos határidőbe.Ja és azt sem felejtsd el, hogy ne centizd ki ennyire a dolgokat, mert történhet koraszülés is,meg túlhordás is.
2023. márc. 30. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
"az anya jövedelmének 100%-val számol, az utolsó 180 naptári napi átlagkeresetet veszik a számítás alapjául. Fontos tudni, hogy a CSED 2023 évi szabályai szerint jövedelemként kizárólag az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért, a személyi jövedelemadó-előleg megállapításához, az állami adóhatósághoz bevallott és a társadalombiztosítási járulékalapot képező jövedelmet lehet figyelembe venni (bejelentett, hivatalos munkahely szükséges hozzá)."
2023. márc. 30. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
65%
Nem mindegy, hogy katás vagy egyéni vállakozó vagy. Egyébként a google a barátunk. Ha rákeresel találni fogsz egy jogi segedletet is példákkal. Ha ki tudják számolni a jövedelmed alapján és főállású kisadózó vagy adózó vagy akkor erre több módszer is van. Egyébkent a helyedben megkérdezném az államkincstártól. + amúgy azt ne felejtsd el, hogy csed alatt nem lehetsz aktív résztvevője a vállalkozásodnak, tehát addig másra kell bíznod a munkát.
2023. márc. 30. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Hidd el, rákerestem, de sajnos konkrétan a könyvelőm és a tb tanácsadóm sincs egyetértésben egymással, pedig velük is beszéltem és nekik ez a szakmájuk, ezért is próbálok tapasztalatokra támaszkodni.Pl amit a 7-es ír, az irreleváns, szja-s egyéni vállalkozóként minden járulékot megfizetek magam után, az olyan, mint egy bejelentett hivatalos munkahely.


Viszont 8-as, múködnie kell aktívan a vállalkozásomnak végig a CSED alatt, vagyis kell ezidő alatt járulékot fizetnem?

2023. márc. 30. 15:38
 10/15 A kérdező kommentje:
De várj, 6-os, a jogviszonyom nem szűnik meg attól, hogy elmegyek szülési szabira, csak ugye nem lesz aki dolgozzon, úgyhogy bevétel nem lesz a továbbiakban.
2023. márc. 30. 15:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!