Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Autista gyerkőc után milyen...

Autista gyerkőc után milyen feltételekkel jár a GYOD?

Figyelt kérdés
8 éves lesz, jelenleg GYES-en vagyok vele. EGYMI suliba jár, tanakos, egyéni tanrendes. Milyen feltételeknek kell teljesülni, hogy GYOD-ot kaphassak utána?

2023. okt. 19. 17:29
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
81%

Google: gyod kérdőív. Ha 8 pontot elér, kaphatod.

Nem jár pont arra, amit neurotipikusként se kellene tudnia. Pl: önálló közlekedés; teljesen önálló étkezés; minden ruhadarab tökéletes felvétele az időjárásnak megfelelően...stb.

2023. okt. 19. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
36%
Ezt az EGYMI suliban lévő gyógypedagógusokat kérdezd meg. Ők jobban szak avatottak. Illetve az EGYMI suliban is kell iskolaorvosnak lenni. Azt is meg kell kérdezni. Illetve kell kérni a speciális EGYMI-s suliból is egy szak véleményt a gyerekről.
2023. okt. 19. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Sajnos a kérdőív kitöltéséhez fogalmam sincs, hogy melyik válasz lenne a megfelelő, mert jó napjain csomó mindent megcsinál egyedül, máskor meg úgy tesz, mint aki nem tudja hogy mit kéne csinálni és semmit nem csinál... A csoporttárs anyukaja szerint azon múlik, hogy milyen ügyintézőt kapunk.

Gyógypedagógusuk most nem nagyon van, aki ismerné a fiamat, mert felmondtak. A jelenlegi tanára is csak 1 hete ismeri. Amúgy a suliban fogalmuk sincs, hogy mire kap valaki, mire nem. A múltkor derült ki az adategyeztetésnél, hogy a rendszerük szerint én gyod-on vagyok.

Az eddigi fejlesztői azt mondták, ha továbbra is ilyen ügyesen halad, akkor támogatott életre alkalmas lehet felnőttként, ha sokat gyakorol, akkor írni, olvasni és számolni is megtanulhat 8. végére. Ezen vagyunk!

2023. okt. 19. 18:48
 4/12 anonim ***** válasza:
73%

6 éven felülinél a kirendelt szakértő tölti ki a kérdőívet.

Neked csak azért kell ismerned, hogy nagyjából tudd, hogy vajon járna-e.

Gyakoriság szerint kell kitölteni: ha pl: 10-ből 6-szor megsegítést igényel valamiben, amire egyébként kora alapján képesnek kellene lennie, akkor jár a pont.

2023. okt. 19. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

8 kérdés van.

Egy 8 évesnél jellemzően, ha a 0-1-2 válaszok az igazak, nem jár pont.

Ha a 3.-4. válaszlehetőség a jellemző, arra kap pontot.

Autistaknál van egy 8/a kérdés, ami kiváltja a 8-ast.

Ez így általánosságban. Arra nincs időm, hogy kérdésenként végigmenjek.

Nekünk nem jár, hiába kell heti ötször elhoznom az iskolából és emellett hamarosan kirúgnak, mert túl "önálló".

2023. okt. 19. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
78%

Egymibe jár, simán jár nektek.. tanakos.. viccelsz? Sok integráltan tanulónak is jár, többet közt nekünk is. Az enyémnek annyi baja volt csak, hogy nagyon(tényleg nagyon) ideges tudott lenni random dolgokon, így hiába volt keze, esze ahhoz, hogy megcsináljon valamit, nem volt rá képes. Az autizmus pszichés probléma, nem a keze vagy az esze hiányzik, ugyanaz a végkifejlet. Egyébként adhdra is jár, ha csak egymiben tud tanulni és gyógyszert is szed rá. Oké, hogy gyógyszerrel nem kap dührohamot, de attól még jár a 4 pont, mert ehhez külső segédeszköz kell, a gyerek magától nem képes rá..


Néha még most is ideges nálunk, de már sokkal jobb, mint régen volt, sokkal kevésbé ideges dolgokon, mondjuk így is van, hogy öltöztetem, különben nem tudnám bevinni az iskolába, vagy annyira frusztrált lenne hogy ott kiverné a balhét.. Okosan kell elmondani, nem kell szépíteni, amire nem képes normál esetben naponta, abban nem önálló, az nem azt jelenti, hogy párszor sikerül, hanem hogy szinte mindig. Hangsúlyozd, hogy ez pszichés betegség, nem a keze hiányzik, sem az esze(bár nálatok ugye tanakos), hanem a végrehajtási funkciója.


Simán megkapjátok, egymis gyerekeknek mindig megadják. Az enyém meg tudja fogni a kés-villát, 10-ből 7x fel tudja vágni a rántotthúst, de ha már mellette van rizs is és közben kimegy a tányérról, ideges lesz eldobja, lecsapja, kiabál bosszankodik és nem eszik. Sokszor beleszúrja inkább a villát és körberágja..Nem bírják az idegei, és ha több ilyen van egymás után, akkor meg kikészül és kb semmire sem lesz képes. De amúgy tényleg sok alkalommal korát meghaladóan önálló(mondjuk nemrég ahelyett, hogy feltörölte volna a földre öntött vizet átjött megkeresni hogy nekem mondja borzadva hogy kiöntötte és most mi legyen..), csakhát ugye ezek vannak, és irtó sok "aládolgozást" igényel, speckó ruhák, odafigyelek méret szerint, megfelelő ceruzák, hatalmas kontroll folyamatosan, hova üljön, mit lásson, kivel mikor mennyit találkozzon, mivel foglalkozzon, milyen hatások érjék és mikor mit kerüljön el, olyan szinten, hogy szólnom kell, hogy ne álljon túl közel a mozgólépcsőn az előtte lévőhöz(már vágták véletlen orrba ilyenért, mikor nem figyeltem).. felemészt, de szüksége van rá, így szépen tud működni terelgetve. Amúgy nem lenne képes és néha így is elcseszem és szív és én is szívok. Ezért nem önálló, de ha látod, nem veszed észre, teljesen átlagosnak látszik, illetve inkább jobb képességű gyereknek tűnik, aztán csak lesel, hogy miért "hisztizik". Szépen fejlődik, néha én is elfelejtem milyen nehézsége van, aztán meg ráeszmélek, jó kis hullámvasút. A lényeg, hogy legyél vele tisztában, ha csak speciális intézményben képes működni, akkor bizony jár nektek, és ne szépítsd a dolgokat. Arra gondolj, hogy pohárból inni már tud, nem? Az a szint, amit elvárnak, hogy 100ból 90x képes legyen megcsinálni normálisan, napi rutin számba menjen, akkor képes rá önállóan. Nem arra, hogy speckó körülmények együttállásakor meg tudja-e csinálni párszor, vagy hogy általában rendben van-e. Erős többségben, szinte mindig menjen, az jelenti azt, hogy képes rá, hogy önálló.

2023. okt. 19. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
56%
1esnek még annyit, hogy nálunk 8 évesen kérdezték, hogyha ide járna a körzetes suliba, el tudnám-e engedni egyedül. Itt egyedül járnak a 9 év körüli gyerekek már(ez harmadik-negyedik osztály!), szóval ezt azért elvárják tőlük ilyenkor.
2023. okt. 19. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
75%
7, ez alapján nálunk minden neurotipikus gyerek megkaphatná rá a pontot, mert nálunk (integrált normál, megyei általános) egy gyereket se engednek kísérő nélkül haza alsóban (egész alsóban!). Úgy se ha 50 méterre laknak.
2023. okt. 19. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Az engedik-e és a képes lenne-e rá mert mit gondolnak róla egész más. És kiemelte, hogy a körzetes suliba(nálunk kb 300méter, két utca, egy zebrás átkelőn kell átmenni egy főutcán). A te 8 évesed is átszaladt volna az úton körültekintés nélkül, ha aggódik egy macskáért vagy meglát téged az út másik oldalán? Nálunk mindkettő volt, az egyiknél táborozott, a másiknál fogtam a kezét, nem gondolkodott és már ment is macskát "menteni".


Azt hiszem erre két pontot kapott, nem 4et, de az is pont. Ahogy én számoltam vagy 14 járt volna(kapásból 4 a viselkedésére), de így a nő asszem 9et adott vagy 8at, hogy éppen hogy meglegyen, pedig egy hiányzó kezű gyerekkel kevesebb az idegesség és kevesebb kontroll kell. Mondjuk már kb csak egy évig jár, már érthetőbbnek gondolom, de így is van, hogyha ideges vagy izgatott, kakis marad a feneke, nem tudom, hogy elfelejti-e megtörölni vagy csak feszült és nem csinálja, pont nemrég fedeztem fel, hogy mi ez a szag, akkorát néztem, mert kb 4 éves kora óta törli egyedül.

Ha nem én lennék az anyja és gondolnék mindenre helyette is, akkor simán járna még sokáig gyod, mert nyomja a varrás, nem öltözik és üvölt, mert túl feszes a kabát alatt a felső, meg sok veszélyes helyzetbe kerülne, nagyira nem is lehet bízni mert az semmire sem figyel és nem gondolkodik előre és balhéznak.


Ja még a közlekedősdihez ugye ezt 8 évesen kérdezték tőlünk. Van emlékem korábban a pszichiátriáról, ahol 10 éves gyerek anyja panaszkodott, hogy másik városba kellene járnia a fiának sportolni, és a pszichiáter egyet értett, hogy egy átszállással másik városba busszal össze kellene tudnia hozni a közlekedést egy 10 éves gyereknek. A srác végül auti diagnózist kapott, nem csak ezért de emlékszem, hogy ez engem is sokkolt annakidején. Most, hogy látom a 8-9 éveseket elektromos rollerrel, sima rollerrel, 4-5 éves bringaúton bringázni.. Azért így más a véleményem. Az enyém is megfontoltabb, egy-két utcát(kertvárosban lakunk), már mehet egyedül, miközben videócsetelünk és beszélünk, muszáj szoktatni az önállóságra.

2023. okt. 20. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"A te 8 évesed is átszaladt volna az úton körültekintés nélkül, ha aggódik egy macskáért"


6 évesen megtette, pontosan macskával. 7 évesen lefújta a szél a kalapját az úttest közepén, és simán visszafordult, majdnem a kocsi alá. 8 éves, most már talán nem tenné.

2023. okt. 20. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!