Barnabas989 kérdése:

Mi a menete az apai GYED igénylésének ? Illetve milyen feltételekkel kell rendelkezni ?

Figyelt kérdés

Van egy kisfiam ,aki 14 hónapos . Születése óta kapja a feleségem utána a GYES-t illetve a családi pótlékot ! (37850Ft)

Hallottam,hogy van ilyen lehetőség ,hogy az apa igényelheti a GYED-det. Mi ennek a menete ?

A gyermek születése előtti két évben a 365 nap jogviszonyban beleszámít az egyszerűsített foglalkoztatás jogviszony is ? Jelenlegi munkahelyemen október elseje óta vagyok . Hol kell ezt igényelni ? Le kell mondani a feleségemnek a gyest ? Májusban jön a második gyermekünk . Születése utáni 6honapig nem tudom rá igényelni a GYED-det ,de addig nem lesz GYES sem családi pótlék ? Feleségemnek lesz tb biztosítása ?

Köszönöm ha válaszolsz ! Szép hetveget !

Ui: kicsit bonyolultan illetve sok kérdéssel írtam .kerlek ne kövezzetek meg :D



márc. 2. 14:22
 1/6 anonim ***** válasza:
96%
Hát jobban jártatok volna ha a feleséged először dolgozik utána szaporodik. Főleg kétszer. A gyerek 6 hós korától lehet igényelni, de akkor le kell mondani a gyest és a felségednek maga után kell fizetnie a tbt. A gyerek 2 éves korig tudod te igényelni.
márc. 2. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
93%

Egyszerűsített foglalkoztatás nem számít bele. Ha csak azzal együtt lenne meg, nem vagy jogosult.

A jelenlegi munkahelyed se számít, születése előtt kell teljesíteni a feltételeket.

Ha egyébként jogosult lennél, feleséged után fizetni kellene a tb-t és a nyugdíjhoz se ketyegne a szolgálati ideje. Dupla szívás

márc. 2. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
6%

Nekünk a férjem munka helyén azt nézték hogy legyen 365 nap bejelentett munkaviszonya a gyerek születése előtt.

Nem baj ha vannak megszakítások.


Az összege az utolsó 3 havi fizudnak bruttó béréből számolják ki.


A gyerek 6 hónapos korától lehet igényelni (100. Valahány napjától kapható).


Igénylés menete: Meg kell kérdezned hogy a munkahelyed fizeti e közvetlen fizuval vagy a kormányablakban kell.

A férjem a munkahelyére már 5 hónapos korában leadta a hozzá kellő papírokat.

Én miután megkaptam az 5. Havi gyesem lemondó nyilatkozatot írtam hogy ettől a naptól (100valahányadik naptól nem kívánom igénybe venni, mikortól a férjem igénybe vette a gyedet) kormányablakban lehet kérni ezt a papírt.


A tbm minden hónapban fizetem 11300 ft.


Amúgy szerintem nem az a gáz hogy nem kaptatok szart se eddig. Inkább az hogy ennyire lusták voltatok körbejárni...


Ja igen amíg nem veszed igénybe a gyedet a feleséged tud gyest. Családi pótlék mind a kettő mellett jár illetve igényelj családi adókedvezményt a munkahelyeden.

márc. 2. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Az egyszerűsített foglalkoztatás nem számít bele (nem biztosítotti jogviszony) és a gyerek születésének a napján kellett volna hogy biztosított jogviszonyod legyen. Ha csak október óta van rendes munkavoszonyod akkor nem vagy jogosult gyedre.
márc. 2. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A jogosultságot megelőző 2 évben kell, hogy rendelkezz 365 nap biztosítási idővel. Biztosítási idő = amikor olyan jogviszonyod volt, amiben fizettél TB járulékot, vagyis egyszerűsített foglalkoztatás nem számít bele. A 365 napnak a megelőző 2 évben nem kell folyamatosnak lennie. A gyedet az apák napra pontosan a gyermek születését követő 169.naptól igényelhetik. És nem az utolsó 3 havi átlag kereset alapján állapítják meg, hanem a gyed első napját megelőző 3. hónap utolsó napjától számolnak vissza, és onnan vesznek 180 napi jövedelmet. De mindig csak az épp aktuális biztosítási jogviszony jövedelmei jöhetnek szóba. Ha nincs 180 napi, akkor 120 napi alapján számolnak, ha az sincs akkor 30 napi, ha az sincs akkor szerződés szerinti jövedelem alapján. De csak, ha a jogosultsági feltételeknek megfelel.

Egyébként: a gyermek születésétől a 168. Napig a feleséged igényelje a Gyes-t az alanyi jogon jár mindenkinek. A családi pótlékot is igényeljétek meg, ha megszületett a baba, ez is jár alanyi jogon és a Gyed-től teljesen független.

Kérdező én a helyedben, bemennék a helyi Egészségbiztosítóhoz és megkérdezném, hogy megvan - e 2 éven belül a 365 nap biztosítási idő, ha megvan akkor tudod majd igényelni a gyed-et a baba 169 napos korától, ebben az esetben a feleségednek ettől a naptól le kell mondani a gyes-ről,mindkét gyermek esetében. Mivel az ellátások csak egy kézben lehetnek. Családi pótlék maradhat az anya nevén, az más kategória. Viszont, a feleségednek akkor be kell fizetnie saját maga után az eü szolg.járulékot, ami csak arra jogosítja, hogy az orvos ellátja, de a nyugdíjba nem fog számítani.

Gyed hasznos infók: [link]

márc. 3. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ugyanaz a feltétele a GYED-nek. A gyermek születéséig kell hogy meglegyen a 365 nap biztosítási jogviszony, illetve akkor is érvényes jogviszony.

180 napi átlagjövedelmet néznek, ha nincs akkor 120 napnyit, ha ez sincs akkor szerződés szerinti bért. Van egy maximum összege.

A gyermek 169 napos korától igényelheti apa. Ha megfelelsz a feltételeknek, maximum fél évre visszamenőleg tudjátok kérni, de arra az időszakra vissza kell fizetni/vagy levonják a GYES-t, amit anya felvett és az eü. szolgáltatási járulékot is onnantól kell anyának fizetnie maga után mert onnantól ő nem biztosított.

Amikor a másik baba megszületik, mindkettőre vissza kell vennie a GYES-t anyának, vagy a kicsire nem kap semmit. Mert az ellátásoknak egy kézben kell lennie és az első 168 napban csak anya jogosult GYES-re.

Továbbá adókedvezményt tudsz igénybe venni a munkahelyeden. A GYED igénylést is ott kell leadni, és csatolni kell hozzá a GYES-t lemondó nyilatkozatot anya részéről.

márc. 18. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!