Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » TGYÁS, GYED számításánál...

TGYÁS, GYED számításánál milyen "jövedelem" számít bele?

Figyelt kérdés

Idén április végére várjuk babánkat. Munkanélküli vagyok lassan 9 hónapja, március 31-ével jár le munkanélküli viszony. TGYÁS-t ha minden igaz kaphatunk, ha március 31 + 42 napon belül születik babácska. Viszont kérdés, hogy mi alapján határozzák meg TGYÁS összegét?


Naptári előző év (tehát 2011 teljes éve) alatt összes jövedelem, tehát 4 hónapnyi munka bruttó bére + végkielégítés + munkanélkülin kapott összegek mind beleszámolódnak?


És a bruttó összeg (tehát bruttó munkabért kell összeadni nem a nettót), amit osztunk 365-tel és vesszük 70%-át kapjuk a napi TGYÁS bruttó összegét?


De van valami, hogy meg kell lennie 180 keresett napnak, és ha nincs akkor minimálbér 2-szerese 70%-a a TGYÁS... igaz ez? Akkor ez vonatkozik ránk, ha csak 4 hónap volt 2011-ben, mikor munkaviszonyom volt?


Korábban egyébként évekig folytonos munkaviszony volt!


Köszönjük nagyon előre is a segítséget!



2012. febr. 28. 20:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Szia, először is kár, hogy nem hamarabb kérdeztél, mert még a gyed is járhatott volna, nem csak a tgyás:(


A tgyás megkezdhető ugyanis a szülés várható időpontja előtt 28 nappal, és ha maradt volna néhány napod a tgyás lejárta után, akkor újra kéred az álláskeresésit, és a fennállása alatt kéred a gyedet- így az is járt volna. Esetleg mg szüneteltetheted vagy 2 hétre, csak eléggé ki lenne már centizve:(


A számítás:

Ha te álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának szünetelése alatt, vagy ezek megszűnését követő 42 napon belül szülsz, és tényleges jövedelemmel nem rendelkezel, akkor a tgyás alapja a minimálbér kétszeresének 70%-a, de az alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részét. Vagyis maximum bruttó 130200 lehet, de ha az álláskeresésit jóval kevesebb volt, akkor az álláskeresési 30-ad részének a 70%-a lesz a max.


A gyedet mindenképp a minimálbér alapján számolták volna az álláskeresési miatt.

2012. febr. 28. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Bocsi, hogy nem választ írok. Én is nagyon hasonló cipőben járok, többször kérdeztem is itt, de nem válaszol senki.Április elején fogok szülni, és a munkanélkülim ápr 27ig tart, nekem is még 9 hónap járt. 2011 es évben végig biztosított voltam: 7 hónap mviszony és 5 hó munkanélküli. Nem értem én se, hogy mit néznek a TGYÁS-nál (180 nap). Ha olvasod még ezt , kérlek válaszolj.Köszönöm!
2012. márc. 1. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Utolsónak:

Tgyásnál 180 bérezett napot keresnek az igénylést megelőző évből. Neked ez valószínűleg megvan (hacsak nincs a 7 hónap munkaviszonyodban táppénz), így ez alapján számolják, maximalizálás nélkül a tgyást.

2012. márc. 2. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszönjük nagyon a hozzászólásokat!


Hogyan is lenne meg 180 nap? A munkanélkülin lét is beleszámít? 2011. január-április volt munkaviszonyom. Az 120 nap.

2012. márc. 2. 18:41
 5/12 anonim ***** válasza:
Én is nagyon köszönöm a választ! A 7 hónap munkaviszonyban 4 hónapig még gyesen voltam a munkahelyemnél, remélem ez nem gond.
2012. márc. 2. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Nem, nem számít bele. AZ első válaszban már leírtam, hogy a te esetedben hogyan számolnak, mivel nem volt 180 bérezett napod.
2012. márc. 2. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Ha a 7 hónapból 4 hónapig gyesen voltál és a gyes alatt nem dolgoztál, akkor neked nem lesz 180 bérezett napod.


Bérezett napnak kizárólag az számít, amikor BÉRJÖVEDELMET kapsz - munkanap, szabadság, és betegszabadság.


Mivel neked ebből nincs elég, ugyanúgy fognak számolni, ahogy az első válaszban írtam - a tgyás alapja a tényleges bér (amit az alatt a 3 hónap alatt kaptál, de max. bruttó 130200)

2012. márc. 2. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Köszi a választ. A gyes után még kifizettek nekem 3 hónap szabadságot és két hónap végkielégítést, korábban azt mondták , hogy ez a jövedelem is beleszámít. Összesen a gyes után 9 havi bért kaptam május 8-júl. 31 között,aug 1 től vagyok munkanélkülin ahol az első 91 nap nagyobb pénzt kaptam és utána lettem álláskeresésin. Voltam az OEP-nél, de sajnos nem tudtak válaszolni..
2012. márc. 2. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Megint én vagyok, a kedves kérdező miatt megnéztem a munkanélkülis papírjaimat és ott az álláskeresési járadék bérjövedelemként van feltüntetve..az OEP-nél annyit mondtak csak , hogy minden olyan jövedelem beleszámít amiből tb-t vontak. Ezt is megnéztem, a járadékból vontak. Szóval ezek szerint a munkanélküli időszak is beleszámíthatna a 180 napba..de én egyáltalán nem vagyok szakértő, HR-es voltam egy államigazgatási szervnél. De én a kérdező helyében futnék még pár kört ez ügyben..a gyedről sajnos sztem is biztos lemaradsz,mert megszűnik a biztosítási időd a szülésig. Nekem majd szüneteltetni kell az álláskeresésit..
2012. márc. 2. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Arra az esetre, ha álláskeresési szünetelés alatt, vagy megszűnése után 42 nappal szül valaki, pontosan meg van határozva, hogyan kell az ellátások alapját számolni.


Annak, aki álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának szünetelése alatt, vagy ezek megszűnését követő 42 napon belül szül, és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi-gyermekágyi segély összegét az Ebtv. 42. § (3) bekezdése szerint, a gyermekgondozási díj összegét pedig az Ebtv. 48. § (4) bekezdése szerint kell megállapítani, azonban a pénzbeli ellátás alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részét.


Más: a szabi és társai valóban beleszámít, ha így volt tavaly összességében 180 bérezett napod, akkor az alapján fognak számolni. Azért írtam, hogy nem volt, mert azt írtad, 7 hónapod volt, és ebből 4 hónapig gyest kaptál - ez akárhogy számolom 3 hónap, ami 91-92 nap.

Ha leírod, hogy tavaly mettől meddig mit kaptál, akkor jobban átlátom.

2012. márc. 2. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!