GYED számítás alapja?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Segítsetek légyszíves, igazából jó lenne, ha olyan (is) írna, aki profi a témában, mert még az OEP sem tudott egyértelműen válaszolni.

Szóval: veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen vagyok május közepe óta. Szülés 2013. januárjában lesz. A bejelentett bérem magas (br. 280 körüli). Munkaviszonyom 8 éve folyamatosan van.


A kérdésem az, hogy mivel táppénzen vagyok, és még leszek is, 2012-ben nem lesz meg a 180 bérezett napom. Mivel 2013-ban fogok szülni, ezért a 2012-es jövedelmet fogják alapul venni a GYED-hez. De mivel nem lesz meg a 180 nap, ezért attól tartok, hogy nem a jó fizetésem lesz a számítás alapja, hanem a minimálbér. És ezt semmiképpen nem szeretném. Olvastam azt is, hogy akinek épp a táppénz miatt nincs meg a 180 napja, annál a "korábbi ellátás"-t veszik figyelembe. Ezt viszont nem tudom értelmezni.

Lehetséges, hogy akkor a januártól-májusig megkeresett jövedelmemet veszik majd alapul, átlagolják az 5 havi bért napokra, és nem lesz gond?



2012. jún. 29. 10:53
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem is a GYED a nagyobb probléma, mivel az úgyis maximalizálva van ( minimálbér 2X-sének 70%-a / hó, tehát hiába ilyen magas a béred, az nem lesz ennél több), hanem a TGYÁS.


Hát én utánanéztem ezeknek a dolgoknak, és sajnos valószínűsíthető, hogy mivel sem az előző évben, sem a TGYÁS-ra jogosultságot közvetlenül megelőzően nincs 180 bérezett napod, ezért a TGYÁS-t is a minimálbérből számolják ( mértéke: jogosultság kezdőnapján ( 2013 január x)érvényes minimálbér 2X-eresének harmincadrésze / nap.

[link]


Azért kérdezz rá: van itt a GYK-n egy elég profi "TB tanácsadó", írj neki privit, hátha tud segíteni. Egy oldalt tudok linkelni, ahol már válaszolt ( ő a 88%-os): http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__babak_..


Vagy esetleg ezen a fórumon kérdezz rá: [link]

2012. jún. 30. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Szerintem a Tgyás-sal azért nem lesz gond, mert a szülés előtti 28. nap az még decemberre, tehát 2012-re esik. (Ez nem derült ki a kérdésből, mert csak azt írtam, hogy január). Tehát a tgyás jogosultság kezdő napja az 2012, ezt megelőző év 2011. 2011-ben meg minden rendben volt. Igazából az utolsó 3-4 sorra várnék reagálást.
2012. jún. 30. 16:11
 3/5 anonim ***** válasza:

Értem, tehát a TGYÁS-t még decemberben tudod igényelni: az akkor OK.


A GYED-nél, ha nincs meg a 180 nap, és ennek oka a te esetedben az hogy táppénzen és TGYÁS-on voltál, akkor nem a minimálbér, hanem a "korábban folyósított ellátás (= TGYÁS)alapját képező összeg (=280 ezer)alapján kell megállapítani..."

6. oldal a linkben: [link]


Mivel azonban a GYED-nek van maximuma ( a minimálbér 2X-esének 70%-a), így te a max GYED-re leszel jogosult. Hogy jövőre mennyi lesz a minimálbér, azt nem tudni, jelenleg ez bruttó 130200 Ft.


A GYED-ből SZJA-t ( 16%) és nyugdíjjárulékot (10%) vonnak, de ha érvényesíted a családi adókedvezményt ( 1 gyermek után havi nettó 10 ezer Ft), akkor 106348 Ft nettó GYED-et kapsz ( ez az idei évre érvényes, jövőre változhat a minimálbér függvényében!).

2012. jún. 30. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
* jelenleg ez bruttó 130200 -> itt természetesen a GYED összegére gondoltam, nem a minimálbérre ( ez utóbbi 93000 bruttó).
2012. jún. 30. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Szia, a tgyást kezdd meg mindenképpen idén, így annak 2011 lesz az alapja, és nem lesz maximuma sem.


A gyed alapja egyértelműen 2012 lesz, amikor nem lesz 180 bérezett napod.

Ebben az esetben él az, hogy "hogy akinek épp a táppénz miatt nincs meg a 180 napja, annál a "korábbi ellátás"-t veszik figyelembe".

Ez azt jelenti, hogy ha táppénz miatt nincsen 180 bérezett napod, akkor a kedvezményszabály értelmében a korábban kapott ellátás alapja lesz a gyed alapja is - vagyis az a jövedelem lesz az alap, ami alapján a tgyást számolták. Vagyis szorosan véve elmondható, hogy a gyed alapja is a 2011-es jövedelem lesz (persze ez így sarkos, de a lényeg ez).


Összefoglalva: ha idén már tgyást kapsz, akkor semmi gond, a tgyás megkötések nélkül lesz a bruttó jövedelmed 70%-a, a gyed meg a maximum lesz.

2012. júl. 4. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!